PRZEDSZKOLE NR 2 PROMUJĄCE ZDROWIE


GALERIA

 
       W galerii znajdują się fotografie z uroczystości i wydarzeń przedszkolnych. 
Zapraszamy do oglądania zdjęć i komentowania ich na naszej stronie.
 
 
KRONIKA 

LOGORYTMIKA - PROJEKT - MAJ 2023

Kolejny miesiąc zajęć logorytmicznych w ramach projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest” upłynął dzieciom na poznawaniu nowych tańców, śpiewaniu i zabawach. Na zajęciach przedszkolaki z upodobaniem w rytm muzyki odtwarzały ćwiczenia fizyczne, ilustrowały ruchem treści utworów, poruszały się w rytm muzyki, odtwarzały ruchy kolegów. Największą radość sprawiała dzieciom gra na instrumentach muzycznych, instrumentacja utworów. Przedszkolaki z radością wykonywały polecenia reagując na sygnały wizualne i dźwiękowe: wysoko- nisko, cicho- głośno, szybko- wolno, razem- osobno. Podczas podejmowanych działań dzieci uczyły się współpracy z kolegami, przestrzegania ustalonych zasad, służyły sobie pomocą i nawiązywały przyjaźnie. 

                                                                                     Mirosława Matusik,

Ewa Krysińska- Zaniewska

RYTMIKA -PROJEKT - MAJ 2023

"Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie, jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem”. Rytmika to nie tylko wesoła zabawa. Przedszkolaki  mają różne kreatywne zadania i ćwiczenia. Podczas majowych zajęć dzieci nie tylko śpiewały piosenki, ale też słuchały muzyki ,w tym utwory muzyki poważnej. Przygotowywały się dzielnie do występów z okazji Dnia Mamy i Taty.  Tańczyły w parach, uczyły się wiedzy ogólnej związanej z muzyką,   samodzielnie tworząc muzykę, poznając różne instrumenty perkusyjne, wykorzystując w zabawach muzycznych  różnorodne materiały i pomoce, jak szarfy, chustki, serduszka.

Ewelina Jachimczuk

Martyna Truskolaska

ZAJĘCIA SPORTOWE - PROJEKT - MAJ 2023

W tym miesiącu dzieci z grupy Myszki. Liski i Sówki chętnie uczestniczyły w zajęciach poświęconych dalszemu rozwojowi sprawności fizycznej. Podczas zajęć wykorzystane zostały jeździki - rozwijające koordynację, deska - wspierająca stabilizację, kamienie o różnej strukturze, oraz sprzęt znajdujący się na placu zabaw - wspierający ogólną sprawność fizyczną dzieci.

Katarzyna Łapińska

SENSOPLASTYKA - PROJEKT - MAJ 2023

 

Na zajęciach sensoplastycznych dzieci z grup Myszki, Liski i Sówki w dalszym ciągu rozwijały swoje zmysły poprzez różnorodne zabawy i aktywności. Malowały, lepiły, tworzyły masy oraz wesoło się brudziły. 

Małgorzata Piekutowska

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-KOMPUTEROWE - PROJEKT - MAJ 2023

Na majowych zajęciach matematyczno-komputerowych dzieci porównywały długości, szerokości oraz wysokości przedmiotów. Dzieci dokonywały pomiarów względem siebie lub innego przedmiotu. Przedszkolaki wiedzą już w jaki sposób mierzyć przedmioty i rozumieją stałość miary (długość, szerokość, wysokość). Zabawy z miarką oraz linijkami przysporzyły dzieciom dużo radości.

Aneta Roszkowska

JEZYK ANGIELSKI - PROJEKT - MAJ 2023

Podczas zajęć projektowych w maju, dzieci poznawały słownictwo opisujące warzywa i owoce. Śpiewały piosenki, grały w językowe memory, oglądały bajkę w języku angielskim, cały czas ćwicząc i utrwalając  poznane zwroty i wyrażenia.

Aneta Zajkowska

ARTETERAPIA - PROJEKT - MAJ 2023

W maju nasze przedszkolaki na zajęciach „Arteterapii” zaznajomiły się z pracą aktorów, poznały nowe słowa, np. kurtyna, scena, rekwizyty, itp. poznały teatr cieni oraz kamishibai, opowiadały  o swoich emocjach i rytmicznie ruszały się przy muzyce.    Poprzez zabawy pacynkami rozwijały wyobraźnię i pozytywne nastawienie do otaczającego ich świata. Dużo radości sprawiło dzieciom utworzenie kolorowego motyla z kół origami oraz kolorowanie jego kształtu. Rozwijały dzięki temu swoje zdolności manualne, wyobraźnię i poczucie własnej wartości.

Katarzyna Thomas

Izabela Witkowska

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

25.05.2023r. grupa Puchatków wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Rudka w Pietkowie, która została zorganizowana w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

Dzieci wzięły udział w bardzo ciekawych warsztatach pt. „Wiosna w lesie”. Przedszkolaki miały do wykonania 3 zadania, które wymagały od nich kreatywności. Pierwsze z nich, to przeprowadzenie eksperymentu, który polegał na stworzeniu otoczki dla jajka, tak, żeby nie rozbiło się, kiedy spadnie na ziemię. Ku wielkiej radości przedszkolaków, wszystkie 3 jajka przetrwały upadek – nie było jajecznicy!

Drugim zadaniem było przygotowanie leśnego posiłku: zupy, drugiego dania oraz kompotu. Dzieci otworzyły trzy restauracje pod gołym niebem, w których serwowane były najlepsze specjały: mleczo-zupa, zupa ziołowo-koperkowa ze szpinakowym makaronem i śmietaną z żółtych kwiatów, zupa miętowo-rumiankowa, szyszkotlety zapiekane w piórkach na dębowej sałacie z chrupkami żołędziowymi oraz wiosenną surówką, devolaje z szyszki na musie z różowych kwiatów podawany z leśnym puree i chipsami stokrotkowymi, kompot – leśne marzenie i wiele innych…. – jury jednogłośnie orzekło, że wszystkie posiłki wyglądały bardzo apetycznie i ogłoszony został remis!

Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu orczyka z patyka i ozdobieniu go leśnymi skarbami.

Wszystkie Puchatki z żalem opuszczały las i leśniczówkę, w której usłyszały ciekawe historie oraz podziwiały niecodzienne eksponaty.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Justynie Bujnowskiej za przeprowadzenie fantastycznych warsztatów, mamy nadzieję, że to nie była nasze ostatnie spotkanie!

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu.

Katarzyna Olszewska

Patrycja Maciejczuk

ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, z tej okazji 19.05.2023 r.  grupę Muminków, Smerfów I Puchatków odwiedził pan Wiesław Karpowicz- miejscowy pszczelarz. Tematem numer jeden było podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Pan pszczelarz opowiedział dzieciom o swojej pasji. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć, przyniesione do przedszkola narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza oraz strój pszczelarza. Niewątpliwie największą atrakcją był żywy ul z tysiącem pracowitych pszczół. Przedszkolaki dowiedziały się, kto wchodzi w skład pszczelej rodziny, jak wygląda pszczela matka, ile żyją pszczoły oraz ile miodu, w ciągu około 40 dni swojego życia produkuje pszczoła (niecała łyżeczka). Pan Wiesław opowiedział też, w jaki sposób pozyskać i wychować pszczele matki, jak dbać o pszczelą rodzinę i pasiekę oraz w jaki sposób pozyskuje się miód. Opowiedział również dzieciom, w jaki sposób, my ludzie, możemy pomóc przetrwać pszczołom, bo jak powiedział Albert Einstein, jeśli zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia. Bardzo dziękujemy za ciekawe, pełne wrażeń spotkanie.

Emilia Domaszewska

KWIECIEŃ W GRUPIE BIEDRONEK

Kolejny miesiąc dobiegł końca, to był niezwykle aktywny czas. Dużo spacerów, wycieczek i zabaw. Dużo czasu poświęciliśmy na przygotowaniu tańca, który prezentowały dzieci na Festiwalu Kultury Podlaskiej.

Często wychodziliśmy na podwórko. Pobyt na świeżym powietrzu dostarcza dzieciom  moc wrażeń. Najwięcej radości sprawiają, swobodne zabawy z kolegami i wspólne korzystanie ze sprzętu zgromadzonego wokół przedszkola.

Na placu przedszkolnym szukaliśmy oznak wiosny, Biedronki rozpoznawały pierwsze wiosenne kwiaty i obserwowaliśmy kwitnące krzewy. Obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Świadomości  Autyzmu. Wykonaliśmy wspólny plakat i w tym dniu ubraliśmy się na niebiesko.

W ostatnim tygodniu kwietnia trwały przygotowania obchodów bardzo ważnego święta narodowego; Święta flagi oraz Święta Konstytucji 3-maja. Dzieci utrwaliły symbole narodowe, poznały legendy oraz z dumą śpiewały hymn Polski. Wykonały pracę plastyczną o tematyce patriotycznej.

 

Ligia Łapińska

 

KWIECIEŃ W JEŻYKACH

Dnia 04.04.2022 w Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze niebieskim na znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Celem zajęć było zwiększenie świadomości i wrażliwości w temacie autyzmu

 W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych nasze przedszkolaki malowały farbkami jajka, by później włożyć je do swoich  świątecznych koszyczków.
Malowanie pisanek sprawiło dzieciom wiele radości.

Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli  poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Dzieci wzięły  udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczyli się troszczyć o środowisko naturalne, poznawać podstawowe zasady. Poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników. Ponadto omawiano temat związany  z oszczędzaniem wody i energii. Dzieci wiedzą, iż woda jest źródłem życia dla człowieka, roślin, zwierząt. Pokazano jak na co dzień wykorzystujemy wodę w gospodarstwie domowym i co się dzieje gdy jej zabraknie. Zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania wody i energii.

Jeżyki brały udział w Festiwalu muzyczno-tanecznym DK w Łapach  pt. ”Festiwal Kultury Podlaskiej Przedszkolaków”. Zaprezentowały taniec „Miała Baba koguta”.

Dzieciaki uwielbiają ćwiczyć w „Sali Mocy”. Wspinają się po drabinkach, wspinaczkach. Jeżdżą rowerkami, biegają po bieżni…… Po wielu atrakcjach zmęczone i zadowolone wracają do swojej sali.

W  kwietniu swoje urodziny obchodził Mikołaj Ożarowski. Sto lat życzymy!

  

Agnieszka Budzisz

Joanna Roszkowska

 

KWIECIEŃ W SMERFACH

Kwiecień przyniósł Smerfom wiele atrakcji i wiele ciekawych wydarzeń. Dzieci uczyły się rozumienia i szanowania tych, którzy widzą i czują świat trochę inaczej niż my. Wzięliśmy  udział w Światowym Dniu Autyzmu – obejrzeliśmy prezentację i wykonaliśmy wspólny plakat. Poznaliśmy litery:  Ł,ł; J,j; F,f; H,h. Układaliśmy z liter wyrazy i pilnie ćwiczyliśmy czytanie. Dzieci poznały cyfrę 9, utrwalały znaki „+”, „-”, „=”,odczytywały działania i odkodowywały matematyczne kolorowanki. W kwietniu obchodziliśmy Święta Wielkanocne – Smerfy miały okazję poznać tradycje z nimi związane. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie tradycyjnych pisanek. Dzieci odkrywały tajemnice Ziemi i Kosmosu. Wiedzą, jak wygląda Układ Słoneczny – znają jego planety. Rozumieją też potrzebę dbania o środowisko i konieczność segregacji odpadów. W związku z nadchodzącymi Świętami – Świętem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja rozwijaliśmy postawy patriotyczne i zainteresowania naszą Ojczyzną. Dzieci poznawały piękno Polski i utrwalały znajomość symboli narodowych. Wiele radości sprawił wszystkim występ na Festiwalu Kultury Podlaskiej. Smerfy wytrwale na próbach ćwiczyły, a następnie wspaniale zaprezentowały się w tańcu ludowym – „Lasowiaku”. Wiosenne słońce i coraz cieplejsza pogoda zachęcały do zabaw na placu przedszkolnym, a w pochmurne i chłodniejsze dni dzieci miały możliwość rozwijać swoją kreatywność w przedszkolnej sali.

                                                                                 Mirosława Matusik,

Izabela Witkowska

KWIECIEŃ W LISKACH

W kwietniu Liski z niecierpliwością czekały na Święta Wielkanocne oraz na zajączka. W tym czasie tworzyły piękne prace plastyczne tj.: pisanki, zajączki czy baranki. Na zajęciach poznawały tradycje związane z Wielkanocą. Przedszkolaki uczestniczyły także w Światowym Dniu Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem przedszkolaki założyły ubrania w kolorze niebieskim oraz stworzyły przepiękny plakat. Liski w kwietniu wybrały się także na pieszą wycieczkę do kina na film „Kacper i Emma na Safari”. Dzieci w kwietniu poznawały zwierzęta hodowlane, żyjące w lesie oraz na safari. Przedszkolaki uczestniczyły także w Akcji „Sprzątamy dla Polski”, dzięki której uświadomiły sobie jak ważne jest dbanie o przyrodę. Liski spędzały również czas w przedszkolnym ogrodzie ciesząc się nowymi zabawkami.

Bardzo emocjonującym wydarzeniem w kwietniu był Festiwal Kultury Ludowej, który odbył się w sobotnie popołudnie 22 kwietnia w Domu Kultury w Łapach. Jego głównym celem było kultywowanie tradycji Podlasia oraz wytworzenie więzi z domem rodzinnym i swoim regionem. Dzieci wystąpiły po raz pierwszy na dużej scenie z repertuarem „Kosił ojciec siano”. Była to cudowna uroczystość pełna wzruszeń i uśmiechu, która bardzo podobała się dzieciom.

To był bardzo ciekawy i pełen emocji miesiąc. Z niecierpliwością czekamy, co ciekawego przyniesie nam maj.

Kinga Zdrodowska

Ewelina Jachimczuk

KWIECIEŃ W MOTYLKACH

Kolejny miesiąc za nami pełen nauki i wesołej zabawy za nami. Na początku miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. W tym dniu w ramach solidarności z osobami ze spectrum autyzmu przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko. Posiłkując się bajką „Sówka Kamila” przybliżyliśmy dzieciom temat autyzmu. Następnie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze Świętami. Wykonywaliśmy koszyczki wielkanocne oraz pisanki. Zajączek wielkanocny przygotował nam niespodziankę i ukrył w naszej sali jajeczka. Poszukiwania sprawiły dzieciom wiele radości. Następnie uczyliśmy się o tym, jakie potrzeby mają zwierzęta oraz dlaczego ludzie powinni o nie dbać. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się weterynarz. Poznaliśmy zwyczaje zwierząt udomowionych, hodowlanych, polnych i leśnych. Bawiliśmy się w zagadki słuchowe i zgadywaliśmy do jakiego zwierzęcia należy dany odgłos. Dzieci wiedzą już jak ważną rolę odgrywają zwierzęta w przyrodzie. Kolejny tydzień to utrwalanie wiedzy na temat naszych zmysłów. Odkrywaliśmy je poprzez próbowanie różnych smaków, dotykanie faktur, wąchanie zapachów przyjemnych i tych mniej przyjemnych, oglądanie kontrastowych obrazków oraz słuchanie dźwięków nas otaczających. Dzieci potrafią połączyć dany zapach i dźwięk z odpowiednim obrazkiem oraz dany produkt z odpowiednim rodzajem smaku. W kwietniu obchodziliśmy także Dzień Ziemi. Dowiedzieliśmy się co to znaczy segregowanie śmieci, w jaki sposób chronić środowisko, by być eko oraz czym zajmuje się ekolog. Dzieci dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z dbaniem o naszą planetę. Ostatni tydzień to rozmowy na temat naszego kraju. W związku ze zbliżającymi się Świętami Majowymi rozmawialiśmy o polskich symbolach narodowych, o legendach związanych z naszym krajem, słuchaliśmy hymnu państwowego oraz oglądaliśmy filmik edukacyjny dotyczący Święta Flagi oraz tego jak należy go obchodzić. W kwietniu odbył się długo wyczekiwany Festiwal Kultury Podlaskiej. Przygotowania do festiwalu trwały prawie 2 miesiące podczas których wymyślaliśmy układy taneczne oraz ćwiczyliśmy śpiew piosenki „Czerwone jabłuszko”. Motylki doskonale poradziły sobie na scenie! Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniach do festiwalu. Poza nauką nie zabrakło czasu na przyjemności. Gdy tylko pogoda dopisywała spędzaliśmy czas na przedszkolnym placu zabaw oraz na spacerach. Przed nami maj i przygotowania do kolejnego bardzo ważnego święta! Ale o tym już niebawem..

Aneta Roszkowska

KWIECIEŃ W MUCHOMORKACH

Gdy kwiecień nadchodzi, to wraz z nim Wielkanoc i czas na przeżywanie wielkanocnych tradycji. Tak też i było w tym roku  w Muchomorkach. Nasze maluszki zwyczaje wielkanocne poznawały, nawet stół do wielkanocnego śniadania nakrywały, a potem tych  potraw próbowały i nowe smaki oceniały. Potem przyszła pora na ekologię i dbanie o środowisko naturalne. Dzieci zapoznały się ze sposobami dbania o Naszą planetę Ziemię. Zrozumiąły, że każdy może o nią dbać. Nawet takie maluszki  jak one mogą śmieci segregować, wodę i światło oszczędzać, śmieci do kosza wyrzucać, by w zdrowym i czystym środowisku hasać. A najważniejsze jest to, że nie tylko o tym mówiły, ale przede wszystkim to czyniły. Razem z kolegami z Lisków i Myszek nasz plac zabaw sprzątały i mnóstwo satysfakcji z tego miały. Miesiąc ten zakończyliśmy patriotycznym akcentem. Dzieci swą tożsamość narodową rozbudzały, świadomość przynależności do polskiej wspólnoty narodowej budowały. Dzięki czemu symbole narodowe już znają i Hymn Narodowy rozpoznają. O Unii Europejskiej również usłyszały i że są Europejczykami się dowiedziały. Nasz plac zabaw częściej już odwiedzamy i ze wszystkich dostępnych urządzeń bezpiecznie korzystamy.  Ponadto w tym miesiącu po raz pierwszy wycieczkę pieszą do kina odbyły i seans filmowy pt :”Kacper i Emma na Safari” zobaczyły. Najważniejszym jednak wydarzeniem był udział Muchomorków w Festiwalu Kultury Podlaskiej, który odbył się na deskach Domu Kultury. Nasze maluszki wspaniale wystąpiły, pięknie się zaprezentowały i na scenie wcale nie płakały. Kwiecień był więc pełen wrażeń, ciekawe co maj nam pokaże?

                                                                                         Beata Nielipowicz

 

 

KWIECIEŃ W MUMINKACH

Pierwszy tydzień kwietnia rozpoczęliśmy od realizacji tematu „Wkrótce Wielkanoc”. Podczas realizacji zajęć dzieci miały okazję poznać tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Muminki rozwinęły  umiejętności i zdolności plastyczne oraz wzbogaciły wiadomości dotyczące tematu.   Również na początku miesiąca wzięliśmy  udział w Światowym Dniu Autyzmu – przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko, obejrzeliśmy prezentację i wykonaliśmy wspólny plakat. Drugi tydzień to realizacja tematu „Kosmiczna przestrzeń”.  Podczas omawiania tematu dzieci odkrywały tajemnice Ziemi i Kosmosu. Wiedzą już,  jak wygląda Układ Słoneczny – znają jego planety. Dzieci również wzbogaciły słownictwo, podejmują próbę czytania, potrafią wymienić i napisać poznane litery:  Ł,ł; J,j; F,f; H,h. Dzieci poznały cyfrę 9, utrwalały znaki „+”, „-”, „=”,odczytywały działania i odkodowywały matematyczne kolorowanki.

Po „Dniu Ziemi”, który omawialiśmy w trzecim tygodniu, dzieci wiedzą i rozumieją też potrzebę dbania o środowisko i konieczność segregacji odpadów. Wiele radości sprawił wszystkim występ na Festiwalu Kultury Podlaskiej. Muminki wytrwale na próbach ćwiczyły, a następnie wspaniale zaprezentowały się z piosenką ludową – „W moim ogródeczku”.

Czwarty tydzień to temat „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Dzieci poznały „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”, dowiedziały się co to jest hymn Polski oraz utrwaliły nazwy symboli narodowych: flaga, godło oraz hymn. Nauczyły się z piosenki pt. „jesteśmy Polką i Polakiem”. Poznały mapę Polski-dowiedziały się co oznaczają kolory na mapie, oraz jaka jest największą rzeka w Polsce, podsumowując dzieci wykonały pracę plastyczną – mapę Polski.

Wiosenne słońce i coraz cieplejsza pogoda zachęcały do zabaw na placu przedszkolnym, z którego korzystaliśmy w wolnej chwili. Kolejny miesiąc pełen nauki i wesołej zabawy za nami, przed nami maj i przygotowania do kolejnego bardzo ważnego święta! Ale o tym już niebawem.. 

Emilia Domaszewska

 

KWIECIEŃ W MYSZKACH

Miesiąc kwiecień przedszkolaki rozpoczęły wielkimi przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy. Dzieci poznawały tradycje z nimi związane: koszyczek wielkanocny i jego zawartość, symbole i zwierzątka związane ze świętami, , dowiadywały się co to są pisanki, śmigus -dyngus i czego  najczęściej życzą sobie ludzie w czasie Świąt Wielkanocnych.  

Z wielkim zaciekawieniem dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych zwierzętom hodowlanym, leśnym i mieszkającym na łące. Dowiadywały się jak wyglądają, poznawały ich zwyczaje, odgłosy, potrzeby i pożytek jaki czerpią z nich ludzie i środowisko.

Kolejnym ważnym tematem zajęć przedszkolnych było rozbudzanie miłości do naszej planety Ziemi. Dzieci uczyły się o nią dbać poprzez poznawanie sposobów jej chronienia , poznawanie zagrożeń płynących z zanieczyszczania środowiska, uczyły się być eko.  Dużym przeżyciem był udział w sprzątaniu ziemi, kiedy to uczyły się dostrzegać potrzebę czystości przyrody, poznawały zagrożenia związane z zaśmiecaniem środowiska, dowiadywały się o konieczności segregowania śmieci i uczyły się je segregować.

Ogromnym przeżyciem dla wszystkich grup przedszkolnych był udział w II Festiwalu Muzyczno- Tanecznym . Tego dnia dzieci na wielkiej scenie  w Domu Kultury w Łapach prezentowały przed ogromną publicznością swoje umiejętności artystyczne do których długo i starannie się przygotowywały. Dzięki udziałowi w tak wielkim przedsięwzięciu dzieci mogły doświadczyć wielu pozytywnych doznań- wzmocnić wiarę we własne możliwości, pogłębić poczucie pewności siebie, zacieśnić więzi z kolegami oraz więzi rodzinne.

W kwietniu obchodziliśmy również Światowy Dzień Osób z Autyzmem; oglądaliśmy występ grupy muzycznej która uczyła nas jak uzdrawiająco może wpływać na nas muzyka ; uczyliśmy się jak należy zachowywać się w kinie. Dużym przeżyciem była dla dzieci piesza wyprawa do kina, gdzie przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Kacper i Emma na Safari”.

 

Ewa Krysińska - Zaniewska

KWIECIEŃ W SÓWKACH

Kolejny intensywny miesiąc dobiegł końca. Kwiecień był niezwykle aktywnym miesiącem, ponieważ upłynął nam na przygotowaniach do Festiwalu Kultury Ludowej w którym braliśmy udział. Sówki wystąpiły z piosenka pt: „Poszła Mania” i zachwyciły nie tylko swoim talentem ale również ludowymi strojami. Na początku miesiąca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu podczas którego wykonaliśmy wspólny plakat oraz ubraliśmy się na niebiesko w ramach solidarności z autystycznymi dziećmi. Podczas zajęć dowiedzieliśmy o gwiazdozbiorach oraz przybyszach z kosmosu. Dodatkowo Sówki przygotowały się do zbliżających świąt i wykonały wielkanocne eksperymenty. Z okazji Dnia Ziemi przedszkolaki brały również udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”, podczas której sprzątaliśmy śmieci wokół naszego przedszkola oraz uświadomiliśmy sobie jak ważne jest dbanie o naszą planetę. W kwietniu dopisała nam wspaniała pogoda, dzięki której mogliśmy spędzić dużo czasu na spacerach oraz wspólnej zabawie na przedszkolnym placu zabaw. Pełni energii nie możemy się doczekać co przyniosą nam kolejne miesiące.

Martyna Truskolaska

KWIECIEŃ W KRASNOLUDKACH

Na początku miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia ubrani byliśmy na niebiesko na znak  solidaryzowania się  z osobami dotkniętymi różnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu. Celem zajęć było zwiększenie świadomości i  wrażliwości w temacie autyzmu. W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych Krasnoludki malowały jaka, by później włożyć je do swoich  świątecznych koszyczków. Oprócz pisanek dzieci wzięły do domu własnoręcznie wykonane stroiki wielkanocne, którymi ozdobiły swój świąteczny stół. Ważnym tematem poruszanym w kwietniu była ochrona środowiska. Realizowany był ogólnopolski program ,,Kubusiowi przyjaciele natury”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach , podczas których uczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznawać podstawowe zasady ochrony przyrody. Poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie nabywały wiedzy na temat sposobów segregacji odpadów . Ponadto omawiano temat związany  z oszczędzaniem wody i energii. W trakcie realizacji tematu o kosmosie dzieci tworzyły gwiazdozbiory utrwalając poznane liczby oraz litery.O pojazdach kosmicznych z ,,Gwiezdnych Wojen” opowiadał kolegom  Igor, który przyniósł do przedszkola różne pojazdy kosmiczne skonstruowane z klocków lego. Ostatni tydzień kwietnia poświęcony był obchodom świąt majowych. Oglądając filmy edukacyjne, kolekcje obrazów, książki historyczne, słuchając baśni i legend o Polsce dzieci utrwalały swoją wiedzę związaną z naszą ojczyzną.

22.04.2023 Krasnoludki brały udział w Festiwalu muzyczno-tanecznym DK w Łapach  pt. ”Festiwal Kultury Podlaskiej Przedszkolaków”. Zaprezentowały utwór ludowy „Zielony mosteczek” w tańcu i śpiewie.

Przez cały kwiecień  Krasnoludki poprzez zabawę  rozwijały tężyznę fizyczną w ,,Sali Mocy”. Na placu zabaw utrwalały zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń stałych. W ogrodzie przedszkolnym  poznawały tajniki hodowli kwiatów. W sali przedszkolnej korzystając z różnorodnych klocków uczyły się współpracy w grupach i małych zespołach.

 W  tym miesiącu swoje urodziny obchodzili: Igor, Antek i Laura.

Małgorzata Perkowska

KWIECIEŃ W PUCHATKACH

W pierwszym tygodniu kwietnia przypominaliśmy sobie zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi: malowaliśmy jajka, tworzyliśmy stroiki, robiliśmy nawet wyścigi w przenoszeniu jajek na łyżce – oczywiście plastikowych.

Na początku miesiąca obchodziliśmy również Światowy Dzień Autyzmu – wszyscy przyszliśmy ubrani na niebiesko i przygotowaliśmy wspólny plakat.

W drugim tygodniu wybraliśmy się w podróż, w kosmos! Poznawaliśmy planety, które wchodzą w skład Układu Słonecznego, omawialiśmy ich cechy i zadawaliśmy sobie pytanie: Czy gdzieś w kosmosie jeszcze jest życie?

Trzeci tydzień poświęcony był ekologii. Świętowaliśmy Dzień Ziemi ucząc się o segregacji odpadów, recyklingu. Dzieci szukały różnych sposobów, które pomogłyby uchronić naszą planetę.

W ostatnim tygodniu kwietnia dzieci poznawały legendy o powstaniu Polski. Przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe: flagę, godło oraz hymn. Utrwaliliśmy podstawowe wiadomości dotyczące największych miast oraz rzek.

Dzieci wzięły także udział w Festiwalu Kultury Podlaskiej, podczas którego zaprezentowały ludową piosenkę pt. „Lipka Zielona”.

W tym miesiącu Puchatki poznały następujące litery:  Ł,ł; J,j; F,f; H,h, utrwalały umiejętność głoskowania oraz czytania. Na zajęciach matematycznych poznały cyfrę 9, utrwalały znaki „+”, „-”, „=”,odczytywały działania.

W ciepłe dni staramy się jak łapać jak najwięcej promyków słońca i spędzamy czas na przedszkolnym placu zabaw. Mamy nadzieję, że maj przyniesie nam jeszcze więcej radości i niezapomnianych przygód!

Patrycja Maciejczuk

JEZYK ANGIELSKI - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu na zajęciach z języka angielskiego dzieci uczyły się słownictwa związanego z ubraniami. Śpiewały piosenki, oglądały bajki w języku angielskim, opowiadały o swoim codziennym ubraniu, bawiły się w różne zabawy językowe. Utrwalały też słownictwo związane ze świętami Wielkanocnymi .

Aneta Zajkowska

KWIECIEŃ W ŻABKACH

Kwiecień  minął bardzo szybko. Upłynął w tematyce Świąt Wielkanocnych  oraz przygotowań do majowych świąt patriotycznych. Na początku miesiąca obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu dzieci przyszły ubrane do przedszkola na niebiesko ,co miało świadczyć o łączności ze wszystkimi, którzy się borykają z problemem samotności i wykluczenia. Wspólnie wykonaliśmy plakat mówiący o tym, że w naszym społeczeństwie żyje mnóstwo dzieci borykających się z autystycznymi problemami. Przed Świętami Wielkanocnymi poznawaliśmy polskie tradycje wielkanocne, wykonaliśmy świąteczne kartki z życzeniami, które dzieci zaniosły do swoich Rodzin. Były też zajęcia związane z ochroną przyrody, uczyliśmy się segregować śmieci i dbać o naszą planetę -ziemię.  Bardzo wiele czasu poświęciliśmy na przygotowania do drugiego już przedszkolnego festiwalu  pt. „Festiwal Kultury Podlaskiej”, który odbył się 22 kwietnia w Domu Kultury w Łapach. Żabki zaśpiewały podlaska piosenkę pt. „Wieziemy tu kogucika”. Był to nasz pierwszy publiczny występ na dużej scenie w tym roku. Wiadomo- było trochę stresu i łez. Miejmy nadzieję , że w przyszłości będzie lepiej. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie strojów, obecność i duchowe wsparcie nauczycieli i dzieci. Ostatni tydzień kwietnia upłynął w tematyce patriotycznej. Przypomnieliśmy sobie symbole narodowe, zrobiliśmy flagi Polski, godło Polski i śpiewaliśmy hymn Polski. Czekamy przyjścia następnego miesiąca.

Bożena Domaszewska

Katarzyna Thomas

SZACHY - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W ramach projektu ,,Bo w przedszkolu fajnie jest” na zajęciach szachowych w miesiącu kwietniu wprowadzone zostały zasady atakowania króla oraz sposobu kończenia gry z zastosowaniem odpowiedniego słownictwa ,,szach”, ,,mat”. Przedszkolaki utrwalały ustawienie wyjściowe bierek na szachownicy. Dotykiem rozpoznawały figury szachowe, stosując znane im nazwy. Segregowały bierki szachowe według koloru, podziału na figury i pionki. W zabawie uczyły się gry szachy.   

Małgorzata Perkowska

SENSOPLASTYKA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu dzieci z grup Liski, Myszki i Sówki po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach z sensoplastyki. Poznawały kolejne brudzące  masy i chętnie mieszały ze sobą składniki. Było kolorowo i wesoło. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami!

Małgorzata Piekutowska

RYTMIKA -PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu zostały przeprowadzone zajęcia rytmiki. Przedszkolaki w tym miesiącu poznały opowieść muzyczną pt: „Wielkanocny króliczek” w czasie której dzieci ilustrowały ruchem słyszaną historię. Dodatkowo nauczyliśmy się rozpoznawać i grać na instrumentach, które otrzymaliśmy dzięki realizacji projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest”. Nie zabrakło również wspólnych tańców oraz nowych piosenek takich jak „Wesołe instrumenty muzyczne” oraz „Tu wszędzie jest nasza ojczyzna”. 

Martyna Truskolaska

Ewelina Jachimczuk

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu dzieci poznawały nazwy zwierząt hodowlanych oraz żyjących w lesie. Przedszkolaki świetnie bawiły się dobierając zwierzęta w pary. Dzieci poznały zasady segregowania śmieci, a także zgłębiły trudniejsze zagadnienia – dowiedziały się, jak długo mogą się rozkładać różne odpady. Dzieci uczestniczyły również w Akcji „Sprzątamy dla Polski” dzięki której dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę i chronić ją, by korzystać z jej uroków.

Kinga Zdrodowska

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-KOMPUTEROWE - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

Na kwietniowych zajęciach uczyliśmy się na temat dodawania i odejmowania. Młodsze dzieci ustalały, iż po zmianie typu „dodać” jest więcej, a po zmianie typu „odjąć” jest mniej. Grupy starsze przeliczały na konkretach i ustalały wynik dodawania i odejmowania. Dzieci tworzyły zbiory z wybranych elementów i rozdawały przedmioty według umowy (tyle samo, o 2 mniej, o 1 więcej itd.) Na zajęciach wykorzystaliśmy interaktywne myszki, którym kodowaliśmy trasę. Dzieci doskonale radziły sobie z wyznaczaniem kierunków. Na ostatnich kwietniowych zajęciach kształtowaliśmy umiejętność liczenia przy pomocy robota Photona, którym dzieci sterowały po macie zbierając kolorowe klocki i tworząc z nich różnorodne zbiory. 

Aneta Roszkowska

LOGORYTMIKA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

Minął kolejny miesiąc zajęć logorytmiki w ramach projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest”. Podczas zabaw taneczno – rytmicznych w kwietniu dzieci ćwiczyły orientację przestrzenną, wykonywały polecenia ze zrozumieniem, ilustrowały ruchem treść utworów, śpiewały piosenki, uczyły się rytmicznego lub płynnego poruszania się przy muzyce, poznawały nowe układy taneczne, uczyły się  współpracy z partnerem. Na zajęciach dzieci ćwiczyły wyrazistą artykulację głosek w sylabach, wyrazach jedno- lub dwusylabowych. Doskonaliły umiejętność świadomego kierowania ruchami narządów artykulacyjnych. Dużo radości sprawiała im gra na instrumentach perkusyjnych podczas instrumentacji piosenki, śpiewanie zdań, odtwarzanie ćwiczeń fizycznych w rytm muzyki.

Mirosława Matusik

Ewa Krysińska - Zaniewska

 

GIMNASTYKA KOREKCYJNA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dzieci wzmacniały mięśnie posturalne, rozwijały ogólną koordynację ruchową, równowagę, ćwiczyły mięśnie stóp, rozwijały ich sensorykę oraz zaspokajały naturalną potrzebę ruchu. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowo-naśladowczych, wykonywały wybrane ćwiczenia jogi dla dzieci, ćwiczenia elongacyjne, posturalne oraz oddechowe, przechodziły po ścieżce sensoryczno-równoważnej. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy jeżykowe półkule, koła ringo, taśmy thera-band, laski gimnastyczne, ścieżkę równoważną o różnych fakturach. 

Justyna Markowska

ARTETERAPIA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

Jak w każdym miesiącu oddawliśmy się pracy twórczej, której celem nie jest wartość artystyczna tylko sam fakt tworzenia. Metoda malowania dziesięcioma palcami bardzo przypadła dzieciom do gustu i jest to najczęstsza metoda ekspresji twórczej dzieci. Nie tylko malowaliśmy ale również "aktywnie słuchaliśmy muzyki', jednak dominował Teatr Kamishibai, który na prośbę dzieci pojawiał się kilkukrotnie.

Katarzyna Thomas

Izabela Witkowska

MARZEC W MOTYLKACH

Miesiąc zaczęliśmy od rozważań na temat marcowej pogody oraz zmian jakie następują wiosną w ogrodzie i na łące .Dzieci poznały wiosenne kwiaty i przylatujące do nas na wiosnę ptaki. Dobrze wszyscy znają zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i nadejściem wiosny. Nasze starszaki zadbały o to by młodsze dzieci wszystkie tradycje poznały dlatego przedstawienie zorganizowały i z gaikiem po sali maszerowały. Motylki w sali Marzannę zrobiły i wszyscy na taczkę ją włożyły. By Panią Wiosnę zaprosić dzieci jej plakat namalowały i na drzwiach wejściowych jej kierunek wejścia wskazały. W  ostatnim tygodniu marca wszystkie zmysły poznały i nimi świat badały . W tym miesiącu oglądały teatrzyk p.t „ Tomek i Romek w kosmosie.

Jolanta Ponińska

MARZEC W PUCHATKACH

Marzec Puchatki rozpoczęły od zapoznania się z zegarem i sposobem jego działania. Dowiedziały się, jak odczytywać godzinę oraz utrwalały określenia "co było najpierw, co jest teraz, a co będzie potem", uzywaly także pojęć: wczoraj, dziś i jutro. Pożegnaliśmy zimę, którą symbolizowała wykonana przez nas marzanna i zaczęliśmy szukać oznak wiosny, która zagościła już w kalendarzu, a do nas cały czas zbliża się małymi krokami. Kolejny tydzień poświęciliśmy na zabawy z muzyką. Puchatki poznały instrumenty muzyczne oraz muzyków na nich grających. Dowiedziały się kim był Fryderyk Chopin, jak wygląda gama oraz nazwy solmizacyjne nut. Dzieci odkrywały także czym są emocje oraz jakie są sposoby ich kontrolowania. Poznały również pojęcie dobrego uczynku oraz kłamstwa. Marzec to miesiąc poznawania liter: P, Z, U oraz C, a także odejmowania jako ubywania elementów (poznanie graficznego znaku odejmowania). W naszej sali powstał prawdziwy wiosenny ogródek - dzieci siały owies oraz sadziły cebulę. W tygodniu wielkanocnym poznawaliśmy tradycje związane ze Świętami, malowaliśmy jajka, szykowaliśmy stroiki. 

Katarzyna Olszewska

MARZEC MUMINKÓW

Marzec minął nam bardzo szybko. Uczyliśmy się o przemijającym czasie, dzieci dowiedziały się jak odczytywać godziny na zegarze, bawiły się w  muzyków grając na instrumentach oraz przedmiotach które wydają dźwięki. Szukaliśmy oznak wiosny spacerując w okolicy przedszkola, bawiliśmy się na placu zabaw, przywitaliśmy wspólnie nową porę roku biorąc udział w uroczystości przedszkolnej.  Stworzyliśmy mini ogródek w sali siejąc kwiatki i rzeżuchę. Rozmawialiśmy o naszych uczuciach i emocjach oraz tym jak można sobie radzić ze złością. Utrwaliliśmy zwroty grzecznościowe, podawaliśmy przykłady dobrych i złych zachowań. Uczyliśmy się dodawać i odejmować, poznaliśmy nowe litery oraz cyfry, dbaliśmy o naszą sprawność fizyczną podczas ćwiczeń gimnastycznych.

Justyna Markowska

MARZEC W MYSZKACH

W miesiącu marcu przedszkolaki skupiły się na poznawaniu  nowej pory roku. Dzieci z radością obserwowały odchodzącą zimę i zmiany zachodzące w budzącej się do życia przyrodzie. Na zajęciach poznawały pogodę charakterystyczną dla marca, przysłowia o pogodzie marcowej, dowiedziały się co to są znaki synoptyczne i jak prowadzić kalendarz pogody. Dzieci dowiadywały się jak należy się ubierać, wybierając się na wiosenny spacer lub wycieczkę, poznawały oznaki wiosny, nazwy przylatujących ptaków i  ich zwyczaje. Dowiedziały się również jakie prace wykonuje się wiosną w polu i ogrodzie. Poznały nazwy kwiatów wiosennych  i założyły w sali ogródek kwiatowy, o który teraz same się troszczą.  Ważnym wydarzeniem było powitanie wiosny. Na te okoliczność grupa przygotowała Marzannę i pożegnała ją śpiewem. Jak staropolska tradycja nakazuje, przedszkolaki powitały nową porę roku zielonym gaikiem przystrojonym w kolorowe wstążeczki. Nawiązując do nadejścia wiosny, dzieci wzięły udział w innowacji „Kolorowy tydzień”: w poniedziałek wszystkie ubrały się na biało i przygotowały Marzannę. We wtorek wszystkie przedszkolaki ubrane na zielono wspólnie pożegnały Marzannę i powitały wiosnę. W środę dzieci przyszły ubrane w kolorze żółtym i poszukiwały oznak wiosny. W czwartek ubrane na czerwono przedszkolaki bawiły się w małych ogrodników i siały w Sali kwiaty, o które regularnie dbają i cieszą się ich wzrostem. W piątek przedszkolaki ubrane na pomarańczowo  wykonywały pracę plastyczną  „Wiosna w oczach dziecka”. W marcu składaliśmy życzenia urodzinowe  naszej koleżance Adriannie.

   Ewa Krysińska- Zaniewska

MARZEC W SÓWKACH

Za nami kolejny miesiąc, coraz częściej za oknem świeci słońce. W pierwszym tygodniu skupiliśmy się na mijającym czasie. Sprawdziliśmy co było najpierw, poznaliśmy pory dnia oraz wybraliśmy się w przyszłość. Kolejny tydzień upłynął nam pod hasłem “Co nam w duszy gra”. Razem z dziećmi poznaliśmy różne instrumenty muzyczne. Sówki miały okazję zagrać na klasycznych instrumentach takich jak: bębenek, marakasy czy trójkąt. Oraz nietypowym instrumencie jakim były klasyczne słoiki wypełnione wodą. Słuchaliśmy różnych gatunków muzyki takich jak: muzyka poważna, współczesna, techno, heavymetalowa czy country. Kolorowy tydzień to była istna tęcza barw. Każdego dnia dzieci miały za zadanie ubrać się w inny kolor, biel symbolizowała pożegnanie zimy, zieleń - pierwszy dzień wiosny, żółta środa polegała na poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, w czerwony czwartek posialiśmy zboże, a pomarańczowy piątek to wiosna malowana oczami dzieci. W ostatnim tygodniu marca rozmawialiśmy o emocjach i uczuciach jakie odczuwamy. Dzięki XXIV Łapskiemu tygodniowi teatru nasza grupa miała okazję obejrzeć darmowy spektakl teatru Katarynka pt.: “Morskie opowieści”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne słoneczne dni i czekającej nas przygody.

Katarzyna Łapińska

MARZEC W JEŻYKACH

Marzec u Jeżyków upłynął w oczekiwaniu na wiosnę. Dzień po dniu uczyliśmy się, pracowaliśmy, bawiliśmy się. Obserwowaliśmy przyrodę, aby zweryfikować wiadomości pozyskiwane na zajęciach, samodzielnie również posialiśmy rośliny, by móc sprawdzić moc wiosny. 21 marca, wspólnie z przedszkolakami z innych grup, żegnaliśmy kalendarzową zimę, by powitać nową porę roku. Cały tydzień świętowaliśmy ubierając się codziennie na inne kolory i wykonując różnorodne zadania.

Skorzystaliśmy z zaproszenia DK Łapy i udaliśmy się na przedstawienie „Morskie opowieści” z okazji Tygodnia Teatru. Zakończeniem miesiąca był Dzień Nowych Technologii w Edukacji, wówczas, na zaproszenie dyrektora SP 1, Pana Gołaszewskiego, mogliśmy osobiście sprawdzić jakie cuda można osiągnąć z drukarką 3D.

Swoje 6 lat świętowały z nami Nikola, Michalinka i Michał – jeszcze raz 100 lat!

Marzec to pracowity miesiąc, ale bardzo przyjemny. Ciekawe, co przyniesie nam kwiecień?

                                                                                                              Agnieszka Budzisz

                                                                                                                Joanna Roszkowska

MARZEC W KRASNOLUDKACH

Marzec w Krasnoludkach  rozpoczął się oczekiwaniem na wiosnę i poszukiwaniem jej oznak. Obserwowaliśmy przyrodę, korzystaliśmy z placu zabaw i nowych zabawek, chodziliśmy na spacery. 21 marca, wspólnie z przedszkolakami z innych grup, żegnaliśmy kalendarzową zimę, by powitać nową porę roku.  Braliśmy także udział w innowacji “Kolorowy tydzień”- codziennie ubieraliśmy się na inny kolor i wykonywaliśmy zadania przygotowane na każdy dzień. W ramach innowacji założyliśmy w naszej sali mini wiosenny ogródek. Na zajęciach dydaktycznych rozmawialiśmy także o upływającym czasie oraz o różnych rodzajach muzyki. Obchodziliśmy w naszej grupie Dzień kobiet oraz Święto Chłopców.

Skorzystaliśmy z zaproszenia DK Łapy i udaliśmy się na przedstawienie „Muzyczne Zoo” z okazji  Łapskiego Tygodnia Teatru.  Uczyliśmy się nowych piosenek i wierszy, wykonywaliśmy prace plastyczne. Czekamy już na kwiecień i zbliżające się Święta.

Małgorzata Perkowska

Małgorzata Piekutowska

MARZEC W LISKACH

Marcowe Przygody zaczęliśmy od obserwacji pogody charakterystycznej dla przedwiośnia. Każdego dnia obserwowaliśmy marcową pogodę za oknem. Poznaliśmy znaczenie przysłowia „W marcu, jak w garncu”. Dowiedziały się co właściwie rozumiemy przez to przysłowie, czym jest tytułowy garnek i co się w nim znajduje.  Podczas spacerów nasi mali obserwatorzy przyrody za pomocą lupy znaleźli mnóstwo wiosennych kwiatuszków oraz zwierzątek. Dostrzegli kwiaty w ogródkach, zielone pączki na drzewkach oraz stwierdzili, ze jest zdecydowanie cieplej na dworze. Nie mogło zabraknąć również tematów o wiosennych pracach na polu i w ogrodzie. My również stworzyliśmy swój wiosenny ogródek na przedszkolnym parapecie. Z nasionek posialiśmy aksamitki i rzeżuchę.  Po długiej i mroźnej zimie 21 marca powitaliśmy Panią Wiosnę.  Wzięliśmy udział w projekcie ,,Kolorowy tydzień” podczas którego wykonaliśmy marzannę i stworzyliśmy plakat na powitanie wiosny. Nie zabrakło też zabaw i tańców. Kolejny tydzień był równie ciekawy, zastanawialiśmy się co możemy stworzyć z gliny, z czego są zrobione nasze ubrania, jak zrobić ser  mleka oraz przypomnieliśmy sobie proces powstawania chleba. Wzięliśmy udział W dniu Nowych Technologii w edukacji 2023  tworząc sztukę i doskonale się przy tym bawiąc. Z  niecierpliwością czekamy na nadchodzący miesiąc i czekające nas nowe wyzwania!


                                                                                                                    Ewelina Jachimczuk

Kinga Zdrodowska

MARZEC W GRUPIE BIEDRONEK

Nasze przedszkolaki nie miały czasu na nudę. Miesiąc minął szybko i pracowicie.   Było wiele atrakcji  i pracy również.

Witaliśmy wiosnę z wielką radością. Biedronki wspólnie wykonały postać  pani wiosny, pokolorowały rysunek  i własnoręcznie zrobionymi kwiatami ozdobiły suknię. Wspólnie wykonaliśmy marzannę. Na placu przedszkolnym dzieci z naszej grupy wysadziły hortensję, kwiaty będą umilały  pobyt na świeżym powietrzu.  Na podwórku kolorową kredą dzieci rysowały wszystko co kojarzy się z najpiękniejszą porą roku. Chodziliśmy  na spacery i szukaliśmy  oznak wiosny w przydomowych ogródkach.

,,Maszeruje Wiosna’’ to tytuł piosenki, którą Biedronki przygotowały na powitanie wiosny. nasze przedszkolaki wykonały układ taneczny do tej piosenki.

Uczymy się również układu tanecznego do ludowej przyśpiewki ,,Czarny Baranie’’

 Ten taniec zaprezentujemy na scenie dn.22.04.2023r w Domu Kultury na Festiwalu muzyczno – tanecznym.

 W tym miesiącu dwukrotnie chodziliśmy na pieszą wycieczkę do kina w Domu Kultury. 

16. marca dzieci obejrzały film  o przyjaźni  pt. ,,Ella, Bella, Bingo’’, natomiast  29. marca Biedronki były na przedstawieniu teatralnym pt. ,,Morskie opowieści’’. Spektakl opowiadał o przygodach rozśpiewanej załogi. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, tańczyły i brały udział w konkursach.

W tym miesiącu nasza grupa otrzymała dużo nowych zabawek, każdy przedszkolak znalazł coś dla siebie.

 

Ligia Łapińska

 

 

MARZEC W SMERFACH

Kolejny miesiąc wspólnej  nauki i zabawy już za nami.   Dzieci z grupy „Smerfów” zaznajamiały się z porami dnia, ustalały, co było  najpierw, co potem, utrwalały nazwy pór roku oraz miesięcy. Poznawały pracę zegarmistrza, litery takie jak: P, p, Z, z,  U, u, c, C. Dzieci dowiedziały się, że muzyka jest wszędzie, poznały instrumenty muzyczne, śpiewały i grały. Dzieci również dowiedziały się, że każdy ma różny charakter i różne emocje, takie jak radość, itp. Przypomniały, jakie są zachowania negatywne i pozytywne oraz  wartość dobrych uczynków. Dnia 21 marca witały wiosnę oraz rysowały Panią Wiosnę swoimi oczami. Zaznajomiły się z tradycjami nadejścia wiosny, takimi jak gaiczek wiosenny, czynnie brały udział w wiosennym przedstawieniu trzymając wstążeczki oraz wywożąc Marzannę- Zimową Pannę na taczce hen, hen daleko…Dzień wiosny pięknie się wpisał w „ Kolorowy tydzień” pełen barw oraz wrażeń, ubieraliśmy się na biało, zielono, czerwono, pomarańczowo  i żółto. Żegnaliśmy zimę, witaliśmy wiosnę, szukaliśmy oznak wiosny, sadziliśmy roślinki, np.  owies, z którego stworzyliśmy piękne stroiki na wielkanocny stół  oraz malowaliśmy wiosnę oczami dzieci. Odwiedziliśmy również „ Salę Mocy”????, gdzie było suuuper!

Smerfy obejrzały również przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Katarynka , pt. „ Muzyczne Zoo” w Domu Kultury w Łapach oraz grając wystąpiły na scenie. Marzec był miesiącem pełnym wrażeń.

 

                                                              Izabela Anna Witkowska

                                                              Mirosława Matusik

 

MARZEC W MUCHOMORKACH

Muchomorki marzec spędziły pracowicie, choć bardzo chorowicie. W pierwszym tygodniu marcową pogodę analizowały i elementy pogody poznawały. Teraz już wiedzą, że w marcu jak w garncu wszystko miesza się, raz świeci słońce, a raz pada śnieg. Kalendarz pogody prowadziły, a także ogródek zielony założyły. Siały aksamitki, zboże, rzeżuchę, sadziły cebulkę i fasolkę.  Potem codziennie podlewały, pielęgnowały, aż wyrósł  piękny i zielony cały. Nawet wirtualnie roślinkę sadziły, przy czym nazw narzędzi ogrodniczych sobie utrwaliły. Kolejny tydzień zwiastunom wiosny był poświęcony, podczas którego Nasze maluszki pierwsze wiosenne kwiaty poznawały i o powracających z ciepłych krajów ptakach rozmawiały. Po czym można poznać, że już zbliża się wiosna, teraz każdy Muchomorek wie.  Nawet w wierszu i piosence o tym opowie. Wycieczki i spacery w tym też pomagały i wiedzę o zwiastunach wiosny poszerzały. W projekcie „Kolorowy tydzień” także udział wzięły, podczas którego Marzannę robiły, w uroczystym Pierwszym Dniu Wiosny uczestniczyły, plakat na powitanie wiosny stworzyć zechciały i na poszukiwanie Pani Wiosny się wybrały. W tym miesiącu także wiedzę zdobyły na temat co z czego powstało. Teraz już wiedzą co mamy z mleka, a co zrobimy z wełny czy z gliny? W ostatnim tygodniu w świat  zwierząt przenieśliśmy się. Od naszych domowych pupili, przez zwierzęta hodowlane, po dziko żyjące w lesie i na polu wędrowaliśmy i wiedzę na ich temat poszerzaliśmy. Teraz już wiedzą jak się o nie troszczyć, opiekować, czym je karmić albo jak się wobec nich zachować. W międzyczasie Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka świętowaliśmy, a 21 marca uroczyście Panią Wiosnę witaliśmy. Muchomorki w marcu bardzo aktywne były i we wszystkich przedszkolnych przedsięwzięciach uczestniczyły. W projekcie „Wspólnie z naturą w Łapach –adaptacja do zmian klimatu” – „O środowisko dbamy dlatego o wodę i energie oszczędzamy” także uczestniczyć zechciały i pomoce dydaktyczne efektywnie wykorzystywały. W Dniu Nowych Technologii w edukacji 2023 również udział wzięły i bardzo fajnie się przy tworzeniu sztuki bawiły.Tyle oto marzec wydarzeń nam dał, a ciekawe co kwiecień przyniesie nam?

                                                                                      Beata Nielipowicz

SZACHY - PROJEKT - MARZEC 2023

W ramach projektu ,,Bo w przedszkolu fajnie jest” na zajęciach szachowych w miesiącu marcu wprowadzone zostały zasady poruszania się i prowadzenia ataku pionkiem. Przedszkolaki poznawały nową bierkę różnymi zmysłami. Słuchały krótkich wierszyków opisujących wygląd i sposób poruszania się pionka. Grały  na różnych szachownicach i rozwiązywały zadania szachowe.    

Małgorzata Perkowska

ZAJĘCIA SPORTOWE - PROJEKT - MARZEC 2023

Marcowe zajęcia sportowe w grupie Lisków, Sówek i Myszek spędziliśmy na doskonaleniu koordynacji ruchowej. Dzieci próbowały utrzymać równowagę na gimnastycznym jeżyku poprzez balans ciałem. Utrwaliliśmy również zasady zdrowej rywalizacji sportowej, poprzez zorganizowanie mini zawodów w prowadzeniu piłki nogą między pachołkami. Sprawdziliśmy także swoją gibkość poprzez gimnastykę całego ciała. Dzieciaki świetnie sobie poradziły z zadaniami jakie im postawiono.

 

Katarzyna Łapińska

SENSOPLASTYKA - PROJEKT - MARZEC 2023

 

W marcu dzieci z grup Liski, Myszki i Sówki poznały kolejne masy sensoplastyczne. Coraz odważniej się brudziły malując burakiem, z zaciekawieniem gniotły marchewkolinę, tworzyły tęczową pianę, bawiły się piaskiem kinetycznym oraz malowały farbami. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami!

Małgorzata Piekutowska

RYTMIKA -PROJEKT - MARZEC 2023

„Na promyku słońca tuż po pierwszej burzy, przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.”Na zajęciach rytmiki jest ostatnio głośno i radośnie. Tańczymy, skaczemy, śpiewamy i gramy. Poznajemy różne dźwięki, ich wysokości oraz uczymy się pojęcia rytmu wykorzystując kolorowe chusty. Na zajęciach z rytmiki przedszkolaki uczyły się słów i kroków do piosenki ,,Maszeruje wiosna" oraz ,,Wiosna- wiosenka”. Dzieci podczas takich zajęć kształtują swoją szybkość, skoczność i zwinność. Pod koniec miesiąca przedszkolaki aktywnie słuchały ,,Bajki kształcące słuch”, które mają na celu przygotowanie dziecka do właściwej percepcji dźwięków mowy, a także rozwijania słuchu mownego.
 

Ewelina Jachimczuk
Martyna Truskolaska

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE - PROJEKT - MARZEC 2023

„W marcu jak w garncu” – znane przysłowie stało się tematem do zajęć z przyrody. Dzieci dowiedziały się jak różnorodna pogoda może występować w marcu. Poznały nazwy różnych zjawisk atmosferycznych. W tym miesiącu przedszkolaki poznawały pracę ogrodnika oraz zapoznały się z nazwami narzędzi ogrodniczych, a także wzięły udział w porządkach na terenie ogrodu przedszkolnego. Dzieci szukały oznak wiosny w najbliższym otoczeniu co sprawiało im ogromną radość. Ciekawymi zajęciami okazało się również sadzenie roślinek w kąciku przyrodniczym.

Kinga Zdrodowska

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-KOMPUTEROWE - PROJEKT - MARZEC 2023

W marcu na zajęciach matematyczno-komputerowych kształtowaliśmy umiejętności określenia i dokonywania pomiaru wielkości i ciężkości. Dzieci porównywały wielkość przedmiotów względem siebie lub innego przedmiotu. Poznały różne rodzaje wag oraz ich role w określaniu masy przedmiotów. Ocenialiśmy wielkość przedmiotów poprzez stosowanie porównań: większy od…, mniejszy od…, taki sam. Porządkowaliśmy przedmiotu według wielkości malejącej i wzrastającej. Stosowaliśmy do tego określenia: mały, mniejszy, najmniejszy oraz duży, większy, największy. Na marcowych zajęciach wprowadziliśmy zasady gry „Złapmy lwa” – japońskie szachy. Gra "Złapmy Lwa" uczy logicznego i strategicznego myślenia, rozwija wyobraźnię, pamięć, kształtuje i rozwija umiejętność przewidywania zdarzeń. Dzieci uczą się dzięki temu logicznego myślenia oraz planowania ruchów. Do zabaw matematycznych wykorzystaliśmy tablety elektroniczne – uczyliśmy się je włączać, wyłączać, wpisywać kod zabezpieczający a następnie uruchamiać aplikację. W przyszłym miesiącu będziemy doskonalić poznane umiejętności. 

Aneta Roszkowska

LOGORYTMIKA - PROJEKT - MARZEC 2023

Minął kolejny miesiąc zajęć logorytmiki w ramach projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest”. W marcu, podczas zabaw taneczno – rytmicznych dzieci ćwiczyły orientację przestrzenną oraz wykonywały polecenia ze zrozumieniem. Wskazywały części ciała zgodnie z tekstem śpiewanej piosenki. Ilustrowały ruchem muzykę – uczyły się rytmicznego lub płynnego poruszania się przy muzyce oraz współpracy z partnerem. Ćwiczyły wyrazistą artykulację głosek w sylabach, wyrazach jedno- lub dwusylabowych. Dużą radości sprawiała im gra na instrumentach perkusyjnych podczas instrumentacji piosenki. 

Mirosława Matusik,

Ewa Krysińska - Zaniewska

 

GIMNASTYKA KOREKCYJNA - PROJEKT - MARZEC 2023

W marcu na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dzieci rozwijały umiejętność planowania motorycznego, wyczucia swojego ciała w przestrzeni, mobilizowały i rozciągały swoje mięśnie, rozwijały równowagę statyczną i dynamiczną oraz wzmacniały mięśnie tułowia i stóp. Dzieci naśladowały ruchem zwierzęta, wykonywały ćwiczenia rozgrzewające oraz wyciszające do muzyki, pokonywały mini tory przeszkód z elementami równoważnymi, ćwiczyły ruchy naprzemienne oraz przekraczanie linii środkowej ciała. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy karty „Dzieciaki naśladują zwierzaki”, kamienie i dysk sensoryczny, elementy torów przeszkód, małe piłeczki, tunel, tablice interaktywne. 

Justyna Markowska

ARTETERAPIA - PROJEKT - MARZEC 2023

W tym miesiącu jak zawsze oddaliśmy się pasji tworzenia, dzieci malowały wszystko co im w "duszy gra". Nie tylko farby i paluszki pracowały ale także tworzyliśmy muzykę na instrumantach, najbardziej spodobały się Djamble. Jak zawsze towarzyszył nam teatr Kamishibai oraz specjalnie dobrane książki z bajkami. 

Katarzyna Thomas

Izabela Witkowska

ŻABKI W MARCU

Marzec , to kolejny miesiąc wspólnych zabaw  w przedszkolu.  Upłynął on zgodnie z popularnym , wiosennym powiedzeniem: „W marcu jak w garncu” co oznacza , że w tym miesiącu wiele się wydarzyło i dzieci wykonywały najróżniejsze zadania. Pogoda też była zmienna ,i niezwykle różnorodna, od opadów deszczu, poprzez nagłe ocieplenie , a na koniec mróz i słońce.   Wszyscy czekaliśmy nadejścia wiosny ,która  przyszła 21 marca i została przez wszystkich radośnie powitana. Jej przyjście poprzedziły przygotowania: Kolorowy Tydzień – wyznaczył zadania na każdy dzień. W poniedziałek-dzień biały: żegnaliśmy Zimę, wtorek- dzień zielony: witaliśmy Wiosnę, środa- dzień żółty :szukaliśmy wiosny w najbliższym otoczeniu, czwartek- dzień czerwony: sadziliśmy nasionka do skrzynek, piątek – dzień pomarańczowy był zatytułowany – wiosna w oczach dziecka. Myślę, że Wiosna została przez nas odpowiednio powitana i na dobre zagości  w przyrodzie. W marcu mieliśmy wyjazd do Przedszkola nr2 w Łapach  na teatrzyk „Tomek  i Romek w kosmosie”. Byliśmy również w kinie na filmie „Bella Ella Bingo”. Zbliża się już kwiecień , a wraz z nim przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Bożena Domaszewska

Katarzyna Thomas

ŻABKI, SÓWKI I BIEDRONKI W KINIE

15 marca dzieci z grup Puchatki, Jeżyki i Krasnoludki uczestniczyły w wycieczce do Domu Kultury w Łapach na projekcję filmu pt. “Ella Bella Bingo”. Film wyświetlany był w ramach realizacji programu edukacyjnego Nowe Horyzonty w Edukacji Filmowej.  

 

Katarzyna Thomas

Katarzyna Łapińska 

Ligia Łapińska

LUTY W PUCHATKACH

W lutym Puchatki przeniosły się do świata zabawek, gdzie poznawały zabawy z różnych części kuli ziemskiej. Malowały farbami swoje ukochane przytulanki, a także wielkoformatowe autoportrety. Uczyliśmy się o swoich zmysłach oraz częściach ciała. Zdobywaliśmy informacje o funkcjonowaniu organizmu człowieka - układzie pokarmowym, nerwowym, ruchowym, krwionośnym. W kolejnym tygodniu zastanawialiśmy się nad swoją przyszłością poznając różne zawody. Spotkaliśmy się z Panią Dietetyk oraz Panią Pielęgniarką, od których dowiedzieliśmy się na czym polega specyfika pracy tych medycznych zawodów. Nie mogło oczywiście zabraknąć tematów typopwo zimowych i rozmów o bezpiecznych zabawach na śniegu. W lutym świętowaliśmy Eko-Walentynki, bawiliśmy się na Balu Karnawałowym, który był pełen pozytywnej energii. To był naprawdę urokliwy miesiąc...czekamy co przyniesie nam marzec!

Patrycja Maciejczuk

JĘZYK ANGIELSKI W LUTYM

Podczas zajęć z języka angielskiego w lutym skupiliśmy się na nauce słownictwa związanego z częściami ciała. Śpiewaliśmy piosenki, oglądaliśmy zabawne filmiki z Stevem i Maggie w roli głównej. Słownictwo rozwijaliśmy poprzez zabawy i gry ruchowe.

Aneta Zajkowska

LUTY W JEŻYKACH

Bal Karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą, dostarczającą im wielu pozytywnych emocji. Ten magiczny  czas w Przedszkolu  nastał 9 lutego 2023 r. . Bal był okazją do wspaniałej zabawy i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorkę z Paaro, która zachęcała dzieci  do  tańca z przygotowaną muzyką. 14 lutego 2023 r był dla przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni.

 W ramach „Eko Walentynek” dzieci pragnęły pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. Dzieci w tym dniu przyniosły zużyte baterie. Z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem wrzucały do specjalnych pudełek.

Dzieci były w kinie DK na filmie „Wiking Tapii”. Chętnie przyłączyły się do akcji „Bliżej pieska”. Przyniosły karmę i inne potrzebne akcesoria  na rzecz Schroniska dla zwierząt.

Rysowanie jest świetną zabawą. Każde dziecko, bez względu na posiadane umiejętności, kiedy tworzy, jest radosne i szczęśliwe. Jeżyki  dzięki swojej wyobraźni  z figur geometrycznych na kartkach papieru tworzyły fantazyjne postacie.

Zapraszamy do galerii zdjęć, aby wspólnie z dziećmi jeszcze raz przeżyć te wyjątkowe dni.

 

 Agnieszka Budzisz

Joanna Roszkowska

 

 

LUTY W KRASNOLUDKACH

Luty był miesiącem wypełnionym atrakcjami. Dzieci wzięły udział balu karnawałowym- pojawiły się w przedszkolu w pięknych przebraniach i chętnie uczestniczyły w zabawach tanecznych. Z okazji Walentynek dzieci wzięły udział w akcji zbierania baterii i poprzez eko-walentynki udowodniły, że uczuciem darzą również naszą planetę. Na przedszkolaki czekała także niespodzianka- przedstawienie pt.:”Pierwsza miłość Shreka” przygotowane przez Panie z naszego przedszkola. Nasze Krasnoludki uczestniczyły także w wycieczce do kina w Domu Kultury w Łapach, gdzie obejrzały film pt.: „Wiking Tappi”.

Na zajęciach dydaktycznych rozmawialiśmy na temat naszych zmysłów oraz funkcjonowania ciała człowieka. Poznaliśmy różne zawody, dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytanie „Kim będziemy w przyszłość?”. Utrwaliliśmy także zasady bezpiecznych zabaw na śniegu. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach gimnastycznych, tworzyły prace plastyczne oraz uczyły się nowych piosenek i wierszy. Chętnie przyłączyły się do akcji „Bliżej pieska”. Przyniosły karmę i inne potrzebne akcesoria  na rzecz Schroniska dla zwierząt.

 

Małgorzata Piekutowska

LUTY W LISKACH

W lutym odbył się długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W zorganizowanym balu karnawałowym dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, wróżki, pszczoły, batmanów czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. W tym miesiącu związanym z miłością odbyły się również ekowalentynki. W tym dniu dzieci mogły ubrać się na czerwono oraz przynieść zużyte baterie, które wrzucały do specjalnych pudełek na przedszkolnym korytarzy. Dzięki tej akcji dzieci dowiedziały się, że baterie nie mogą być wyrzucane z innymi odpadami komunalnymi oraz, że codzienna troska o otaczający nas świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. W lutym rozmawialiśmy także na temat ulubionych baśni. Poznawaliśmy postacie z bajek opisując ich wygląd oraz charakter. Czytaliśmy wiele pięknych baśni i bajek np.:”Królewna Śnieżka”, „Bambi”, „Trzy małe świnki”. W lutym dzieci dowiedziały się również wiele na temat sztuki. Poznały miejsca związane ze sztuką tj.: teatr, filharmonia, koncert itd. ;grały na instrumentach oraz tworzyły piękne artystyczne obrazy.

To był bardzo ciekawy i pełen emocji miesiąc. Z niecierpliwością czekamy, co ciekawego przyniesie nam marzec.

Kinga Zdrodowska

Ewelina Jachimczuk

LUTY W BIEDRONKACH

Kolejny miesiąc w przedszkolu minął wesoło. Było dużo atrakcyjnych zabaw i zajęć.

O9.02. Dzieci brały udział w balu karnawałowym. Wszystkie Biedronki miały piękne stroje i wielką chęć do wspólnej zabawy. Grupa wzięła udział w Ekologicznych Walentynkach, w akcji zbierania  zużytych baterii. 14.02 świętowaliśmy WALENTYNKI. Dzieci obejrzały występ w przedszkolu w wykonaniu Teatru małego widza pt. ,,Pierwsza miłość  Szreka’’. Wykonały walentynkę, samodzielnie wycięły serce i dowiedziały się komu w tym dniu wręcza się upominki.

W tłusty czwartek wszystkie dzieci jadły pyszne pączki, dowiedziały się o tradycjach tłustego czwartku. Dzieci rozpoznawały zawody na podstawie ilustracji i słownych opisów. Mówiły jaki zawód wykonują rodzice i kim chcą zostać kiedy dorosną.

Do naszej grupy zostały zakupione nowe zabawki, które bardzo spodobały się wszystkim Biedroneczkom.

Dzieci są bardzo zorganizowane i porządkowe. Chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach organizowanych w naszym przedszkolu.

                                                                                                                                               

Ligia Łapińska

 

 

 

LUTY W MOTYLKACH

Kolejny zimowy miesiąc za nami. Pomimo wiatr i deszczu,  niestety zima nie zaszczyciła nas swoją obecnością. Luty rozpoczęliśmy od rozmów na temat kim będę jak dorosnę? Dzieci dowiedziały się jakie zawody były dawniej i jak ludzie radzili sobie w przeszłości. Odkrywaliśmy jak kiedyś wyglądały popularne sprzęty domowe i jak bardzo zmieniły się w dzisiejszych czasach. Dzieci opowiadały o zawodach swoich rodziców oraz o tym, kim sami chcą zostać w przyszłości. Z pewnością nie zabraknie nam strażaków, policjantów i fryzjerek. W lutym odbył się długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Tego dnia odwiedzili nas sami superbohaterowie oraz księżniczki! Dzień był pełen wesołych zabaw. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy na temat ulubionych baśni. Dzieci dowiedziały się jakie cechy mają baśni i czym różnią się od bajek. Stworzyliśmy w naszej sali kącik z najpopularniejszymi baśniami. Dzieci codziennie do niego zaglądały, wspólnie czytaliśmy i odkrywaliśmy baśniowe przygody Kopciuszka, Śpiącej Królewny, Oślej skórki oraz Czerwonego Kapturka. W lutym odbyliśmy naszą pierwszą tegoroczną wycieczkę do kina na seans filmowy pt. „Wiking Tappi”. Bajka ukazała wartość przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym oraz pokazała, że w każdym tkwi dobro, trzeba jedynie umieć je odnaleźć. Dzieci w doskonałych humorach wróciły do przedszkola, pomimo zmęczenia po pieszej wycieczce. Odbyliśmy także wirtualny spacer 3D po  muzeum przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzięki zaawansowanej technologii dzieci mogły obejrzeć eksponaty zbiorów zoologicznych oraz geologicznych. Spacer był wprowadzeniem do ostatniego tematu lutego: Kiedy żyły dinozaury? Okazało się, że dzieci wiedzą bardzo dużo na temat dinozaurów i chętnie podzieliły się swoją wiedzą z grupą. Razem ustaliliśmy, które z dinozaurów są roślinożerne, a które mięsożerne. Ćwiczenia logopedyczne ułatwiały nam wypowiadanie trudnych nazw dinozaurów. Z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie nam kolejny miesiąc oraz na wiosnę!

Aneta Roszkowska

LUTY W MUCHOMORKACH

Luty w Muchomorkach minął pracowicie i był pełen wrażeń. Jak przeczytacie to uwierzycie. W pierwszym tygodniu o zawodach, które spotykam  w najbliższym otoczeniu rozmawialiśmy oraz o zasadach bezpiecznego zachowania się w domu i na podwórku przypominaliśmy. W krainę bajek i baśni potem powędrowaliśmy, a przy okazji księgarnię i bibliotekę wirtualnie odwiedziliśmy. O swoich ulubionych bajkach i książkach dzieci opowiadały i nawet w przedszkolu je innym prezentowały.  Gdzie i jak powstaje książka też już Muchomorki wiedzą oraz jak należy je szanować każdemu powiedzą. Czym jest sztuka? Gdzie ją spotkać? – na te pytania odpowiedzi już są znane, a także wiedzą jak się kulturalnie zachować w kinie, w teatrze, w filharmonii czy galerii, gdy je kiedyś odwiedzą. Ostatni tydzień dinozaurom był poświęcony i w prehistoryczne czasy Nasz świat był przeniesiony. Maluszki choć trzy latka mają, to środowisko dinozaurów dość dobrze już znają. Swoją wiedzą  z kolegami się dzieliły i z domu mnóstwo pomocy naukowych poprzynosiły. Dzięki nim i pojęcia matematyczne łatwiej przyswajały, np. wg wielkości je segregowały oraz pojęcia wysoki i niski opanowywały. W międzyczasie długo oczekiwany Bal Karnawałowy był, podczas którego każdy Muchomorek świetnie się bawił. Ekowalentynki również świętowaliśmy i baterie do specjalnych pojemników wrzucaliśmy, bo o Naszą planetę dbamy i do śmieci ich nie wyrzucamy. To wszystkie ważne chwile, które w lutym Muchomorki przeżyły, a co będzie w marcu? Zobaczymy……               

                                                                                  Beata Nielipowicz

LUTY W MUMINKACH

Miesiąc luty zaczęliśmy od poznania tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem. Dzieci wzięły odział w balu karnawałowym, w pięknych strojach uczestniczyły w zabawach tanecznych, było dużo śmiechu i zabawy. Obchodziliśmy również ekowalentynki - zużyte baterie do specjalnych pojemników wrzucaliśmy, bo o naszą planetę dbamy i do śmieci ich nie wyrzucamy. Na przedszkolaki czekała także niespodzianka- przedstawienie pt.: ”Pierwsza miłość Shreka” przygotowane przez Panie z naszego przedszkola.

Na zajęciach dydaktycznych rozmawialiśmy na temat naszych zmysłów oraz funkcjonowania i budowy ciała człowieka. Dzieci dowiedziały się na czym polegają różne zawody, spotkaliśmy się z Panią Policjantką,  poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie „Kim będziemy w przyszłość?”. Rozwinęliśmy sprawności motoryki małej poprzez udział w pracach plastycznych, które bardzo chętnie wykonywaliśmy.  Poznawaliśmy uroki zimy i utrwalaliśmy prawidłowe nawyki bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Muminki w tym miesiącu poznały kolejne litery: g,G, b,B, w,W oraz cyfrę 8.  Poprzez różnorodne zajęcia doskonaliliśmy umiejętności przeliczania w zakresie 8. Do zobaczenia w marcu!

Emilia Domaszewska

LUTY W MYSZKACH

Luty to czas zabawy i radości. Przedszkolaki z wielkim zapałem przygotowywały się do balu karnawałowego w przedszkolu.  Na czas zabawy dzieci zamieniły się w królewny, wróżki, krówki, nietoperze i inne baśniowe postacie. Na balu pojawiły się postacie z ulubionych bajek dzieci jak popularny ostatnimi czasy Psi patrol. Przebierańcy świetnie bawili się uczestnicząc we wspólnych zabawach : wężykach, kółeczkach i parach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność. Bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Tuż po balu dzieci świętowały dzień wszystkich kochających, czyli Walentynki. Przedszkolaki dowiedziały się kim był św. Walenty i skąd wzięło się to święto. Tego dnia przyszły do przedszkola w kolorze miłości- czerwieni. Przez cały dzień w sali panowała miła, serdeczna  atmosfera, przedszkolaki bawiły się wspólnie podczas tańców i oglądały teatrzyk przygotowany przez kadrę przedszkola, poświęcony ekologii, noszący tytuł Ekowalentynki. W tym roku nasze przedszkole z okazji święta zakochanych postanowiło okazać miłość również  przyrodzie o którą należy dbać. Wie o tym każdy, nawet najmniejszy przedszkolak. Dlatego to święto powiązaliśmy z miłością do przyrody. By sprawić przyjemność naszej Matce Ziemi dzieci wzięły udział w zbiórce baterii, które bardzo szkodzą naszej planecie. Dzięki tej akcji dowiedziały się, że baterie nie mogą być wyrzucane z innymi odpadami komunalnymi, oraz że codzienna troska o otaczający nas świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. W lutym rozmawialiśmy także na temat ulubionych baśni. Poznawaliśmy postacie z bajek opisując ich wygląd oraz charakter. Czytaliśmy wiele pięknych baśni i bajek np.:”Królewna Śnieżka”, „Bambi”, „Trzy małe świnki”. W lutym dzieci dowiedziały się również wiele na temat sztuki. Poznały miejsca związane ze sztuką tj.: teatr, filharmonia, koncert itd. ;grały na instrumentach, tańczyły oraz tworzyły piękne artystyczne obrazy.

                                                                       Ewa Krysińska- Zaniewska

LUTY W SMERFACH

Kolejny miesiąc nauki i wspólnych zabaw za nami. Chociaż luty jest najkrótszym miesiącem w roku, to w Smerfowej Gromadce wiele się wydarzyło. Poznaliśmy kolejne litery: g,G, b,B, w,W. Układaliśmy z liter wyrazy i pilnie ćwiczyliśmy czytanie. Umiemy zapisać liczbę 8. Znamy znaki „+”, „-”, „=”. Rozwiązywaliśmy matematyczne zadania i zapisywaliśmy działania. Ćwiczyliśmy i rozwiązywaliśmy zadania na „Magicznym Dywanie”. Poznawaliśmy pracę ludzi w różnych zawodach. Spotkaliśmy się z Panią Leśnik i z Panią Dietetyk. Wiemy, że każdy zawód jest potrzebny i pracę wszystkich należy szanować. Rozmawialiśmy o swoich marzeniach. Zastanawialiśmy się wspólnie – kim będziemy, gdy dorośniemy. Poznawaliśmy uroki zimy i bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie. Systematycznie ćwiczyliśmy – wiemy, jak jest to ważne dla naszego zdrowia. Rozmawialiśmy o naszych zmysłach. Uważne ucho, bystre oko i sprytne palce wspólnie potrafią robić wspaniałe rzeczy. Nasze – potrafiły wyczarować kolorowe origami, czyli składanki z papieru.

Luty, to miesiąc karnawału i z niecierpliwością czekaliśmy na Bal Przebierańców. Piękne stroje i muzyka stworzyły nastrój do wesołej zabawy. Nie zapomnieliśmy o Walentynkach i miłych słowach dla naszych najbliższych. Przygotowaliśmy „Walentynki” Rodzicom i naszym kolegom. W grupie mamy dobrych przyjaciół i chętnie się z nimi bawimy. Na wspólnej zabawie czas szybko mijał. Z ciekawością czekamy na to, co przyniesie nam kolejny miesiąc – marzec.

                                                                                 Mirosława Matusik,

Izabela Witkowska

 

 

LUTY W SÓWKACH

Kolejny miesiąc pełen wrażeń za nami. Podczas zajęć dydaktycznych poznaliśmy różne zawody i zadaliśmy sobie pytanie „Kim będziemy w przyszłość?”. Dodatkowo dzieci poznały zabawy na śniegu oraz zasady bezpieczeństwa podczas aktywnego spędzania czasu. Bieżący miesiąc był dla nas niezwykle radosny, ponieważ w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy podczas którego dzieci zachwyciły nas swoimi strojami a następnie aktywnie uczestniczyły we wspólnych zabawach. W naszym przedszkolu gościły księżniczki, spidermeny oraz wiele innych postaci bajkowych. Luty oprócz karnawału jest również miesiącem miłości, dlatego w naszym przedszkolu obchodziliśmy ekowalentynki. Wspólnie z innymi grupami wybraliśmy się na przedstawienie pt: ”Pierwsza miłość Shreka” przygotowane przez artystki z naszego przedszkola. Następnie wrzuciliśmy zużyte baterie do przeznaczonego pojemnika, aby zadbać o naszą planetę. Odwiedziły nas wolontariuszki z Centrum Usług Społecznych w Łapach, które przygotowały nam wiele ciekawych atrakcji z okazji Dnia Kota. W lutym bawiliśmy się wspaniale i nie możemy się doczekać co przyniesie nam następny miesiąc.

Martyna Truskolaska

LUTY W PUCHATKACH

W lutym Puchatki przeniosły się do świata zabawek, gdzie poznawały zabawy z różnych części kuli ziemskiej. Malowały farbami swoje ukochane przytulanki, a także wielkoformatowe autoportrety. Uczyliśmy się o swoich zmysłach oraz częściach ciała. Zdobywaliśmy informacje o funkcjonowaniu organizmu człowieka - układzie pokarmowym, nerwowym, ruchowym, krwionośnym. W kolejnym tygodniu zastanawialiśmy się nad swoją przyszłością poznając różne zawody. Spotkaliśmy się z Panią Dietetyk oraz Panią Pielęgniarką, od których dowiedzieliśmy się na czym polega specyfika pracy tych medycznych zawodów. Nie mogło oczywiście zabraknąć tematów typopwo zimowych i rozmów o bezpiecznych zabawach na śniegu. W lutym świętowaliśmy Eko-Walentynki, bawiliśmy się na Balu Karnawałowym, który był pełen pozytywnej energii. To był naprawdę urokliwy miesiąc...czekamy co przyniesie nam marzec!

Patrycja Maciejczuk

SZACHY - PROJEKT - LUTY 2023

W ramach projektu ,,Bo w przedszkolu fajnie jest” na zajęciach szachowych w miesiącu lutym wprowadzone zostały zasady poruszania się i prowadzenia ataku skoczkiem. Przedszkolaki poznawały nową figurę słuchając krótkich wierszyków, grając na różnych szachownicach, wykonując układ taneczny do piosenki ,,Koniki”. Nowa figura wprowadziła wiele pozytywnych emocji do nauki gry w szachy.   

Małgorzata Perkowska

ZAJĘCIA SPORTOWE - PROJEKT - LUTY 2023

W lutym grupa Myszki, Liski i Sówki w dalszym ciągu doskonaliły swoje umiejętności sportowe. Z wykorzystaniem gumy gimnastycznej dzieci ćwiczyły mięśnie nóg, pleców i klatki piersiowej. Ćwiczyły także podskoki obunóż i naprzemienne. Nie mogło zabraknąć także również zawodów sportowych z pokonywaniem przeszkód.

Katarzyna Łapińska

SENSOPLASTYKA - PROJEKT - LUTY 2023

Podczas zajęć sensoplastycznych grupy Sówki, Myszki i Liski poznawały kolejne masy sensoryczne. Chętnie mieszały składniki i przełamywały swoje kolejne bariery. Malowały pastą do zębów, bawiły się kolorowym senso-kisielem oraz tworzyły masę budyniową. 

Małgorzata Piekutowska

RYTMIKA -PROJEKT - LUTY 2023

W ramach projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest” zostały przeprowadzone zajęcia rytmiki. Przedszkolaki w tym miesiącu poznały klucz wiolinowy oraz usłyszały nową piosenkę „Nutki, nutki” dzięki, której odbyły lekcję śpiewu. Dodatkowo nowo poznany utwór wprowadził nas do świata nutek takich jak: nuta, półnuta, ćwierćnuta oraz ósemka. Miesiąc zakończyliśmy utrwaleniem poznanego materiału, nie zabrakło również wspólnych tańców i zabaw przy muzyce. Z niecierpliwością czekamy na kolejny miesiąc.

Martyna Truskolaska

Ewelina Jachimczuk

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE - PROJEKT - LUTY 2023

W lutym dzieci brały udział w kolejnym eksperymencie. Tym razem był to „wulkan”. W wyniku dodania do wody barwnika, sody oczyszczonej oraz octu powstaje wybuch wulkanu. Dzieci dzięki tej zabawie badawczej przybliżyły bogactwo zjawisk zachodzących obok nas w życiu codziennym. Przedszkolaki w tym miesiącu poznały wiele informacji na temat wody. Dowiedziały się skąd się bierze woda oraz do czego jej potrzebujemy. Dzieci kolorowały kropelkę oraz poznały jej historię. W tym miesiącu odwiedziły naszych przedszkolaków dwie papużki faliste. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat ich życia. 

Kinga Zdrodowska

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-KOMPUTEROWE - PROJEKT - LUTY 2023

W lutym dzieci rozwijały umiejętności konstrukcyjne poprzez wykorzystywanie w zabawach klocków o różnym kształcie i wielkości, przez doświadczanie i spontaniczne manipulowanie, rozmawianie, a następnie przez przechodzenie w typowy świat cyfr. Do naszych zabaw wykorzystaliśmy głównie klocki Numicon, które zapewniają dzieciom zdobywanie doświadczenia różnymi drogami percepcyjnymi oraz zdolności szeregowania i linearnego porządkowania elementów. Na zajęciach wprowadziliśmy również motyw wagi - dzięki temu mogliśmy porównywać konkretne liczby. Kolejny miesiąc poszerzania kompetencji matematycznych za nami.

Aneta Roszkowska

LOGORYTMIKA - PROJEKT - LUTY 2023

Na zajęciach logorytmiki w miesiącu lutym dzieci uczyły się rytmizować  wyrazy, zdania i proste wierszyki. Podczas zajęć z wczesnego wsparcia logopedycznego  doskonaliły  aparat mowy. Uczyły się wyczuwać własne ciało,  ćwiczyły płynność ruchów. Podczas tańców i zabaw realizowały ruchowo rytmy muzyczne, rytmizowały wypowiedzi, uczyły się reagować na nastrój muzyki  i na jej tempo.  Wiele  radości sprawiały przedszkolakom zabawy taneczne doskonale służące integracji,  podczas których dzieci nabierały pewności siebie i otwierały się na innych. Na każdych zajęciach stosowano  ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne, czyli hamująco-pobudzające, których istotą jest szybkie reagowanie na różne bodźce, ćwiczenia oddechowe, głosowe, słuchowe. Podczas zajęć doskonalono również  motorykę małą i dużą, jak również śpiewanie, odtwarzanie muzyki, ruszanie się do muzyki oraz grę na instrumentach muzycznych.

 

                                                  Mirosława Matusik 

Ewa Krysińska- Zaniewska

GIMNASTYKA KOREKCYJNA - PROJEKT - LUTY 2023

W lutym na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dzieci pokonywały ścieżki sensoryczno-równoważne, robiły przysiady i rzucały do celu stojąc na niestabilnym podłożu, wykonywały ćwiczenia mobilizujące i rozciągające mięśnie.  Dzięki różnorodnym aktywnościom ruchowym ćwiczyły swoją równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową, wzmacniały mięśnie posturalne, ćwiczyły mięśnie stóp oraz rozwijały ich sensorykę. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy jeżykowe półkule, woreczki gimnastyczne, makarony do pływania, obręcze duże i małe, dysk sensoryczny, pachołki, ścieżkę równoważną oraz sensoryczne puzzle o różnych fakturach. 

Justyna Markowska

JEZYK ANGIELSKI - PROJEKT - LUTY 2023

Zajęcia projektowe z języka angielskiego upłynęły nam pod znakiem zabaw i gier ruchowych w którychdzieci mogły rozwijać i ćwiczyć poznane słownictwo. Uczylismy się słówek związanych z częściami ciała i czasowników określająchych ruch.

Aneta Zajkowska

ARTETERAPIA - PROJEKT - LUTY 2023

W lutym nasze przedszkolaki na zajęciach z „Arteterapii” poznawały znaczenie przyjaźni poprzez słuchanie bajki terapeutycznej, pt. „ Szpilka”. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię twórczą poprzez działania plastyczne: malowanie farbą plakatową na dużym arkuszu papieru za pomocą palców obu dłoni oraz za pomocą pędzli i różnego rodzaju materiałów plastycznych, np. waty. Utrwaliły dzięki temu znajomość kolorów podstawowych oraz rozwinęły swoje zdolności artystyczne. Przestawiły również, „ Jak wygląda radość?” dobierając odpowiednie i wybrane przez siebie kolory i barwy. W ten sposób wyraziły swoje emocje. Poznały również zabawy w aktorów. Doskonaliły ekspresję ruchową oraz zręczność i zwinność. Poprzez słuchanie bajek i baśni rozwijały wyobraźnię i wypowiadały się na temat ich uczuć oraz emocji. Dużo radości sprawiło dzieciom malowanie uśmiechniętych „ ogromnych” buziek. Dzieci czerpały radość ze wspólnej pracy. 

                                                 Izabela Witkowska

Katarzyna Thomas

 

LUTY W ŻABKACH

W pierwszym tygodniu lutego, mieliśmy jeszcze ferie zimowe. Niektórzy z naszych wychowanków uczęszczali na zajęcia do Przedszkola nr 2 w Łapach , większość zaś odpoczywała w domu ,bądź na wspólnych,  zimowych  wyjazdach z rodzicami. Śniegu niestety nie było ,a jesienna pogoda nie sprzyjała feryjnym zabawom. W kolejnym tygodniu zostaliśmy zaproszeni na Bal Karnawałowy do Przedszkola nr2 w Łapach. Dzieci wraz z rodzicami przygotowali piękne przebrania, które uświetniły karnawałową zabawę. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie zasady zachowania w autobusie i podczas wspólnych zabaw w dużej grupie dzieci. Przedszkole w Łapach odwiedziliśmy jeszcze dwa razy: byliśmy na wspólnym oglądaniu audycji muzycznej i na Walentynkach. Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie pt „ Pierwsza miłość Shreka” w wykonaniu aktorów z naszego przedszkola. Tego dnia, w ramach dbałości o naszą planetę, dzieci przynosiły do przedszkola zużyte baterie i wkładały je do specjalnych pojemników. W przeddzień Walentynek zostaliśmy zaproszeni przez Panią z biblioteki na zajęcia walentynkowe, na których każdy zrobił walentynkę , którą zabrał później do domu i podarował Rodzicom. W tym miesiącu bawiliśmy się również w aktorów, słuchaliśmy najpopularniejszych bajek i tworzyliśmy scenki rodzajowe z użyciem kukiełek. Mamy nadzieję , że dzieci nabrały trochę odwagi podczas wyrażania swoich myśli i uczyć. Zbliża się już marzec , miesiąc w którym przychodzi wiosna. Marzec to miesiąc radosny, i miejmy nadzieję , że już znacznie cieplejszy. Czekamy!

Bożena Domaszewska

Katarzyna Thomas

PRZEDSZKOLAKI NA WYCIECZCE

16 lutego dzieci z grup Motylki, Jeżyki i Krasnoludki uczestniczyły w wycieczce do Domu Kultury w Łapach na projekcję bajki pt. “Wiking Tappi”. Film wyświetlany był w ramach realizacji programu edukacyjnego Nowe Horyzonty w Edukacji Filmowej. Bajka ukazała wartość przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym oraz pokazała, że w każdym tkwi dobro, trzeba jedynie umieć je odnaleźć. Dzieci w doskonałych humorach wróciły do przedszkola.

Aneta Roszkowska

 

ODKRYWAMY TAJEMNICE PRZYRODY

SPOTKANIE SMERFÓW Z PANIĄ LEŚNIK

14 lutego grupę Smerfów odwiedził miły gość – leśnik, Pani Justyna Bujnowska. Przygotowała nam niespodziankę – ciekawą prezentację o mieszkańcach lasu. Starszaki poznały wygląd rzadko u nas spotykanych ptaków, takich jak: raniuszek, kowalik, szczygieł. Następnie dzieci rozpoznawały po wyglądzie inne ptaki, m.in.: gile, sikorki, jemiołuszki, łabędzie. Poznały sposób migracji niektórych „skrzydlatych sąsiadów”. Wiedzą, że ptaki często wędrują w „kluczach”. Nasi wychowankowie mieli też okazję zrozumieć, jak ważne jest dokarmianie zimą zwierząt żyjących na wolności. Dowiedzieli się, w jaki sposób należy o nie zadbać – jakie pożywienie można im dawać, a czego unikać. Starszaki otrzymały ptasie „przysmaki”. Umieścimy je w naszym przedszkolnym ogrodzie. Nasi „skrzydlaci przyjaciele” na pewno ucieszą się z nowej „stołówki”. Pani Justynka zwróciła uwagę dzieciom na potrzebę zabezpieczania karmników przed drapieżnikami i pokazała, w jaki sposób powinno się to robić. Z tych cennych wskazówek skorzystamy.

Na  zakończenie Smerfy podziękowały Pani Leśnik za ciekawą opowieść i wręczyły pamiątkowy obrazek z własnoręcznie wykonaną dedykacją. Otrzymały zaproszenie na wspólną wędrówkę po leśnych szlakach. Z radością i niecierpliwością będziemy oczekiwać następnego spotkania. Przed nami jeszcze wiele leśnych tajemnic do odkrycia.

                                                                                                      

                                                                  Mirosława Matusik

RYTMIKA -PROJEKT - STYCZEŃ 2023

W tym miesiącu królował temat dotyczący karnawału. Dzieci poznały nowe piosenki min.: ,,Poleczka", ,,Maszynista zuch" ,,Tańcz i ... STOP". Skoczna muzyka wprawiała wszystkich przedszkolaków w doskonały nastrój. Dzieci odtwarzali przebieg muzyczny utworu za pomocą ruchów ciała wykorzystując baloniki. Utrwalaliśmy wcześniej poznane piosenki oraz zabawy ruchowe: ,,Zaprzęgi", ,,Ruszaj ręką". Były to wesołe dni i niezwylke atrakyjny czas spędzony na zajęciach rytmiki w przedszkolu. 

Ewelina Jachimczuk

Martyna Truskolaska