GALERIA
WARSZTATY PATRIOTYCZNE
Maj to miesiąc obfitujący w szereg uroczystości patriotycznych. Z tego też względu nasze najstarsze grupy- „ Muminki”, „ Smerfy” i „ Puchatki” uczestniczyły w nietypowych warsztatach. Odbywały się one w miejscu, gdzie na co dzień bawią się dzieci a dorośli ćwiczą sprawność fizyczną , czyli w „ Strefie Kubusia”. Pani Renata przygotowała powtórkę z zajęć patriotycznych. Dzieci obejrzały krótki filmik o krajach Unii Europejskiej a potem przystąpiły do wykonywania zadań. Jednym z nich była wykreślanka literowa z hasłem „ Jestem Europejczykiem”. Kolejne zadanie, z którym nie było problemu, polegało na zaśpiewaniu naszego hymnu narodowego, by następnie przystąpić do kolorowania flag państw Unii Europejskiej. Dzieci odczytały nazwy państw, których flagi miały pomalować i zapamiętały te kraje. Ruchowym przerywnikiem była zabawa, podczas której po usłyszeniu nazwy państwa należało wybiec na środek i podbijać nadmuchany balon, by nie zdążył dotknąć podłogi. Zadanie wymagało szybkiej reakcji i zwinności, co sprawiło dzieciom wiele radości . Po wesołej zabawie przystąpiły dzieci do wykonania znaczków- przypinek. Panie przygotowały dzieciom kółeczka z symbolami narodowymi( flagi, godło), które specjalnym przyrządem wyciskały znaczki do przypięcia na koszulki. Najbardziej podobały się dzieciom samodzielnie wykonywane i projektowane znaczki, które mogły ofiarować swoim Mamom w Dniu ich Święta. Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na zabawę w basenie kulkowym, na ściance wspinaczkowej czy też zjeżdżalni. Zmęczeni lecz zadowoleni wracaliśmy do przedszkola. Podczas powrotu przypominaliśmy sobie, którego dnia obchodziliśmy Dzień Unii Europejskiej oraz jak wygląda symbol Unii, którym jest stonoga (mały robaczek, jak go nazwały) ubrana w charakterystyczne symbole Państw Europejskich. Były to bardzo ciekawe warsztaty patriotyczne, które sprawiły radość i wzbogaciły wiedzę naszych dzieci. Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób otwarcia małych umysłów i przekazywania im cennych wartości.
Warsztaty przypinkowe - kreatywny sposób edukacji patriotycznej dzieci i młodzieży.
To projekt, którego celem będzie edukacja historyczna oraz promocja postaw patriotycznych wśród dzieci w wieku 6-12 lat.
Poprzez niecodzienną formę zajęć ( warsztaty tworzenia przypinek), w przyjaznym dla dzieci miejscu ( sala zabaw STREFA KUBUSIA) dzieci będą mogły poznać wydarzenia, daty i osoby ważne dla polskiej historii, które będą przypadać w okresie realizacji projektu:
???????? 1 maja ( 15 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 20 rocznica wstąpienia do NATO)
???????? 2 maja (dzień flagi),
???????? 3 maja ( święto Konstytucji 3 maja),
???????? 9 maja ( Dzień Unii Europejskiej)
????????18 maja (urodziny Jana Pawła II),
ale także obchody roku ??Ligi Morskiej i Rzecznej??, ????dzień strażaka???????? i inne.
Warsztaty będą odbywały się w okresie maj-czerwiec a udział dzieci będzie nieodpłatny. Zapraszamy do udziału grupy oraz osoby indywidualne. Śledźcie nasz profil. Terminy warsztatów podamy wkrótce.
Patronem projektu jest Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości . Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wiek przedszkolny, to czas w którym kształtują się preferencje smakowe i upodobania żywieniowe. Mając to na uwadze, w ramach propagowania zdrowego stylu życia,realizowano w przedszkolu innowację pedagogiczną „Owocowe urodziny” oraz projekty: „Tydzień Razowego Chleba” i „Zdrowo jemy-zdrowo żyjemy”. „Owocowe urodziny” – to przedsięwzięcie mające na celu przede wszystkim pokazanie zarówno dzieciom, jak i rodzicom sposobów organizowania imprez w zdrowym stylu. Poprzez co dzieci miały kolejną okazję „zasmakować” ciekawych, często nowych, zdrowych produktów czy przekąsek przygotowywanych przez najbliższych. Dostrzeżono duże zainteresowanie i zaangażowanie zarówno rodziców jak i dziadków w przygotowywanie urodzinowego menu, a liczba dzieci, które świętowały swoje urodziny w zdrowym stylu, znacznie wzrosła. Projekt „Zdrowo jemy-zdrowo żyjemy”również wpajał dzieciom nawyki żywieniowe. Po jego realizacji zaobserwowano, że dzieci o wiele częściej i chętniej sięgają po przekąski owocowo-warzywne, łatwiej pokonują opór przed nowymi smakami, są bardziej otwarte i ciekawe nowych doświadczeń smakowych. Bardzo chętnie też uczestniczą w organizowanych zajęciach kulinarnych. Projekt „Tydzień Razowego Chleba” realizowany jest w naszej placówce od ponad 10lat, gdyż przynosi całej społeczności przedszkola, a zwłaszcza przedszkolakom i ich rodzinom wiele korzyści. Obok zdobytej wiedzy i doświadczeń związanych z tematyką razowego chleba, zwiększyła się również świadomość prozdrowotnych walorów produktów zbożowych zarówno u dzieci jak i dorosłych. Dzieci świadomie oraz chętnie sięgają po pieczywo i inne produkty razowe, tak w przedszkolu, jak i w domu. Realizując powyższe działania wyrabialiśmy nawyki żywieniowe, rozbudzaliśmy „ciekawość nowych smaków”, kształtowaliśmy prozdrowotną postawę wśród dzieci i dorosłych, by zdrowe odżywianie stało się stylem życia całej, naszej społeczności przedszkolnej.
Nasze przedszkole realizowało projekty „Leśne Przedszkole z Dwójeczką” i „Klimatyczne Leśnie Przedszkole” oraz innowacje pedagogiczne o podobnej tematyce „Tropiciele Lasu” i „Leśni Tropiciele”. Polegały one na wyjazdach dzieci do lasu w Pietkowie, gdzie mieści się Ośrodek Edukacyjny Cyraneczka. Dzięki współpracy przedszkola z Nadleśnictwem Rudka prowadzone były tam zajęcia z leśnikami w terenie, ale również w leśniczówce i sali edukacyjnej.Podczas wyjazdów dzieci miały bezpośredni kontakt z przyrodą w różnych porach roku, uczyły się szacunku do niej i do zwierząt. Wyjazdy bardzo podobały się dzieciom, które poza nauką w pięknym miejscu mogły zaznać dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu i mieć wiele okazji do zabaw. Pomysł edukacji leśnej spotkał się również z dużą akceptacją rodziców, dlatego postanowiono go kontynuować.Po realizacji wyżej wymienionych projektów oraz innowacji pedagogicznych stwierdzono, że zwiększyła się odporność dzieci, są bardziej zahartowane oraz zwracają większą uwagę na dostosowywanie ubierania się stosownie do pogody. Wzrosło zaufanie rodziców do pracowników przedszkola, chętniej i częściej pozwalają dzieciom na leśne wyjazdy, w związku z czym zwiększyła się na nich frekwencja dzieci. Wśród społeczności przedszkolnej zwiększyło się zainteresowanie wycieczkami do lasu i chęć uczestnictwa w leśnej edukacji, dlatego wyjeżdżają już wszystkie grupy wiekowe.
Przy zaangazowaniu społeczności przedszkolnej zostało zmodernizowane zaplecze rekreacyjno – sportowe:
- budowa placu zabaw NIVEA, a później zmiana nawierzchni,
- budowa Ścieżki Bosych Stóp,
- stworzenie Kącika Ciszy,
- zmodernizowanie kuchni przedszkolnej,
- stworzenie sali do terapii,
- utworzenie sali do zajęć Montessori,
- zakup nowych pomocy dydaktycznych, tablic interaktywnych, zabawek, wyposażenia SI,
- organizowanie Szkółki rowerowej.
Możliwość ufundowania placu zabaw przez firmę NIVEA bardzo zjednoczyła lokalną społeczność. Wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania głosowali w plebiscycie internetowym, aby wywalczyć profity dla naszego przedszkola. Późniejsza zmiana nawierzchni zwiększyła odpowiedzialność za wspólne „dobro” zarówno wśród rodziców, jak i dzieci. Dostrzeżono również większe zaangażowanie w jego dbałość i pielęgnację. Ścieżka Bosych Stóp i Kącik Ciszy to kolejne miejsce do zróżnicowanych i ciekawych zabaw na świeżym powietrzu. Sala terapii i sala do zajęć Montessori to długo wyczekiwane pomieszczenia, w których można prowadzić zajęcia indywidualne oraz grupowe z dziećmi, które potrzebują tego typu wsparcia. Rozwinięto dzięki temu możliwość pomocy psychologiczno – pedagogicznej o zajęcia TUS, SI.
Modernizacja kuchni przedszkolnej dała możliwość przygotowywania posiłków zgodnie z nowymi zaleceniami.
Po rozpowszechnieniu Szkółki rowerowej dostrzeżono większą aktywność społeczeństwa lokalnego. Pracownicy, rodzice i dzieci częściej korzystają z rowerów, jako środka lokomocji. Zwiększyła się także, znajomość oraz czujność dzieci na przestrzeganie zasad ruchu drogowego.
Wszystko wskazuje, że były to pozytywne zmiany w naszej społeczności przedszkolnej.
Przedszkole nr 2 w Łapach w ramach działań Placówki Promującej Zdrowie organizuje i realizuje programy i projekty we współpracy ze środowiskiem lokalnym m.in.:
Program „Kolory Zdrowia”Kolory zdrowia to cykl zajęć i spotkań realizowanych we współpracy z Przedszkolem nr 1 w Łapach mających na celu krzewienie wśród małych dzieci zdrowych nawyków żywieniowych i postaw prozdrowotnych. W ramach zajęć grupy przedszkolne odwiedzały się nawzajem i razem przygotowywały i zjadały zdrowe II śniadanie oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych. Dzieci mały także okazję odwiedzić ogródki działkowe, aby obserwować uprawę warzyw i owoców.
Projekt „Ruszamy mamy”Projekt „Ruszamy mamy” realizowany był we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasze Łapy- Twoja Przyszłość” i miał na celu aktywizację ruchową mieszkanek Łap. Wstępem do cotygodniowych zajęć aerobiku było spotkanie z dietetykiem, na którym zostały przekazane informacje na temat zdrowego żywienia i wpływu trybu życia na kondycję człowieka. Uczestniczki mogłytakże bezpłatne przeprowadzić badanie i analizę składu ciała.
Projekt ”Raz, dwa, trzy, ruszam ja ruszasz mamo ty”Projekt był kontynuacją działań mających na celu aktywizację mam dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 2 w Łapach do zadbania o swoje zdrowie fizyczne, poprzez możliwość skorzystania z bezpłatnych cotygodniowych zajęć ruchowych aerobiku oraz treningu funkcjonalnego z elementami samoobrony.
Projekt „Szkolni przyjaciele”Realizacja projektu „Szkoli przyjaciele” polega na systematycznych spotkaniach przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Łapach z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2. Wizyty mają na celu wymianę doświadczeń, wspólne zabawy irozwój zainteresowań, a także przygotowanie sześciolatków do rozpoczęcia nauki w szkole poprzez stopniową aklimatyzację w nowym miejscu.
Piknik ,,W zdrowym ciele zdrowy duch”.Każdy rok szkolny kończy festyn rodzinny pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” dający okazję do spotkania się całych rodzin i integrację całej społeczności przedszkolnej. Jest to okazja do wesołej zabawy, rozgrywek sportowych oraz zacieśniania więzi i tworzenia atmosfery sprzyjającej rozwojowi naszych przedszkolaków.