Kontakt
PRZEDSZKOLE NR 2 PROMUJĄCE ZDROWIE


GALERIA

 
       W galerii znajdują się fotografie z uroczystości i wydarzeń przedszkolnych. 
Zapraszamy do oglądania zdjęć i komentowania ich na naszej stronie.
 
 

MUMINKI W BIBLIOTECE

27 września 2023 roku dzieci z  grupy  Muminki odwiedziły Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy biorąc udział w Ogólnopolskiej akcji „Dzień  Głośnego Czytania”. Przedszkolaki wysłuchały bajki o „Szewczyku Dratewce”. Pokolorowały rysunki, wzięły udział w zdaniach takich jak miał Szewczyk Dratewka. Muminki również sprawdziły swój poziom wiedzy o bajkach, a na koniec miały chwilę relaksu w kąciku zabaw. Dziękujemy Paniom z biblioteki za miło i aktywnie spędzony czas .

Małgorzata Perkowska

Paulina Kondracka

CZERWIEC W GRUPIE BIEDRONEK

Za nami ostatni miesiąc w grupie BIEDRONEK. Dużo rozmawialiśmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Witaliśmy kolejną porę roku z wielką radością. Dzieci poznawały oznaki  lata i przygotowywały się do nadchodzących wakacji.

Na podwórku kolorową kredą rysowały wszystko co kojarzy się z wakacjami. Chodziliśmy na spacery i bawiliśmy  się na placu przedszkolnym. Pierwszego czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka.

Było dużo atrakcyjnych zabaw i konkursów w których zdobywaliśmy nagrody.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas,  życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

Ligia Łapińska

 

CZERWIEC W JEŻYKACH

Następny miesiąc rozpoczął się Dniem Dziecka. W tym dniu dzieci miały mnóstwo atrakcji. Były tańce, zabawy, Świnka Pepa, lody i wiele innych niespodzianek. Dzieci oglądały przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru dla dzieci Haloo.     

Następnym ważnym wydarzeniem była wycieczka autokarowa  do lasu. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że dzieci również są za nią odpowiedzialne. Wyprawa skończyła się wspólnym  ogniskiem. Dzieci piekły kiełbaski.

21.06.2023r. dzieci wybrały się na wycieczkę pieszą do Klubu „Senior+”. Jeżyki uczestniczyły w warsztatach międzypokoleniowych. Wspólnie z Seniorami upiekły pizzę i wykonały zakładki do książek. Na miłe zakończenie  otrzymały popcorn i watę cukrową. 

Ostatnie dni przed wakacjami umilili dla dzieci panowie z WORDU przekazując informację                     o bezpiecznym poruszaniu się podczas wakacji. 

W  czerwcu swoje urodziny obchodzili Damian Truskolaski, Emilka Szypluk . Sto lat życzymy!

Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji                                   i pożegnań. 

Wszystkim Jeżykom i Rodzicom życzymy miłych, bezpiecznych i radosnych wakacji.

Joanna Roszkowska

                                                                                                                Agnieszka Budzisz

 

 

CZERWIEC W KRASNOLUDKACH

Miesiąc czerwiec rozpoczął się niecierpliwie wyczekiwanym przez wszystkich Dniem Dziecka, który Krasnoludki spędziły na wesołej, wspólnej zabawie. Nie zabrakło wspólnego malowania prezentu w postaci kartonowego domku. Kolorowy domek został wykorzystany do zabaw integracyjnych i dydaktycznych.

W miesiącu czerwcu grupa nasza uczestniczyła w wycieczkach autokarowych i pieszych.     W trakcie wycieczki do lasu poznaliśmy pracę leśnika oraz wygląd leśniczówki ,,Cyraneczka „ w Pietkowie. W Białymstoku zwiedzaliśmy Uniwersyteckie Centrum Przyrody oraz oglądaliśmy film ,,Wróżka Zębuszka”. W trakcie wycieczek pieszych na terenie naszego miasta  odwiedziliśmy zaprzyjaźnionych seniorów z  Klubu Senior+ w Łapach. W trakcie  rewizyty przedszkolaki piekły ciasteczka oraz wykonywały zakładki do książek. Zdrowymi przekąskami, przyniesionymi do przedszkola  dzieci poczęstowały Panią Dyrektor oraz Panie Kucharki  z przedszkolnej kuchni.

Świętowaliśmy urodziny Laury, Jasia i Stasia.

Pięciolatki nie zapominały o nauce. Poznawały życie dzieci z różnych stron świata. Poznawały jakie znaczenie mają dla ludzi zwierzęta hodowlane i odkrywały sekrety zwierząt egzotycznych.  Rozmawiały o oznakach nadchodzącego lata i przygotowywały się do nadchodzących wakacji. W ostatnim tygodniu brały udział w zajęciach zorganizowanych przez WORD w celu  przypomnienia bezpiecznych  zachowań  w ruchu ulicznym. Ostatnie dni w przedszkolu spędziliśmy na wspólnej zabawie.  

Dziękujemy wszystkim wychowankom za wspólnie spędzony czas - życzymy wesołych wakacji.

 

                                                                                 Małgorzata Perkowska

Małgorzata Piekutowska

CZERWIEC W LISKACH

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W Naszym Przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Dzieci zostały zaproszone na „Bal u ślimaka Lucka” na którym były tańce, zabawy z chustą, upominki oraz wesoła Świnka Peppa i wiele innych niespodzianek. W czerwcu liski rozmawiały o miejscach do których można się wybrać na wakacje. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas letniego wypoczynku. W tym miesiącu liski odwiedziła pani florystka. Mama Jasia T. pani Aneta opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie. Wspólnie z przedszkolakami stworzyła przepiękne kompozycje kwiatowe, które dzieci mogły zabrać do domu. W czerwcu kolejnym gościem była pani kucharka. Mama Marcela P. pani Sylwia opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie. Wspólnie z liskami przygotowała sałatkę owocową, którą dzieci zjadły z wielkim apetytem. Kolejnym bardzo ciekawym wydarzeniem dla naszych pociech była piesza wycieczka na Pocztę Polską. Celem wycieczki było zapoznanie z wyposażeniem urzędu pocztowego i pracą listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe. W czerwcu naszą grupę odwiedziła również Pani Arletta Maciejczuk, która przeczytała dzieciom bajeczkę pt.: „Na pomoc tato świnko”. Kolejnymi gośćmi byli panowie z Wordu, którzy przypomnieli w jaki sposób powinniśmy zachowywać się na drodze i na co zwracać szczególną uwagę.

Czerwiec był bardzo ciekawym i intensywnym miesiącem. Dzieci spędzały mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, bawiąc się w naszym ogrodzie przedszkolnym. Był to także czas zakończenia roku szkolnego oraz momentem pożegnań przed wakacjami z kolegami, koleżankami oraz oczywiście paniami. Dzieci zostały nagrodzone dyplomami przez swoje Panie za uczestnictwo w zajęciach i zabawach przez cały rok. Już nie możemy się doczekać września oraz wrażeń z wakacji. Tym czasem „Ahoj, przygodo!”.

Kinga Zdrodowska

Ewelina Jachimczuk

CZERWIEC W MOTYLKACH

Ostatni wspólny miesiąc w grupie Motylki za nami. Mamy wrażenie, że ten rok szkolny minął zdecydowanie zbyt szybko. Miesiąc rozpoczęło długo wyczekiwane przez dzieci wydarzenie – Dzień Dziecka. Tego dnia w przedszkolu było niezwykle wesoło. Dzieci bawiły się na przedszkolnym placu razem ze Świnką Peppą. Dzień był pełen niezapomnianych wrażeń. W Czerwcu dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta egzotyczne zamieszkują wybrane kontynenty. Poznały ich ubarwienie oraz zwyczaje. Motylki dowiedziały się, co to jest sawanna, step i jakie zwierzęta zamieszkują te środowisko przyrodnicze. W kolejnym tygodniu poznawaliśmy charakterystyczne cechy krajobrazu w lecie. Oglądaliśmy kwiaty, które kwitną latem, szukaliśmy różnic pomiędzy morzem, a rzeką oraz poznawaliśmy zasady prawidłowego zachowania się w hotelu. Wybraliśmy się w wirtualną podróż po szlakach turystycznych, omawialiśmy także znaczenie znaków umieszczanych przy szlakach.  Wykonaliśmy doświadczenie za pomocą którego sprawdzaliśmy, dlaczego jedne przedmioty toną, a drugie utrzymują się na powierzchni wody. Pod koniec miesiąca myśleliśmy już tylko o wakacjach! Dzieci opowiadały o swoich planach wyjazdowych, oglądaliśmy pocztówki z nadmorskich miejscowości, omawialiśmy środki transportu którymi można wybrać się na wakacje. Dzieci wymieniały co warto spakować, wybierając się w różne miejsca letniego wypoczynku. W czerwcu wybraliśmy się na wycieczkę do lasu w ramach akcji: Przedszkolaki poznają leśne szlaki. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las, wzbogacenie ich wiedzy na temat znaczenia lasu dla ludzi i zwierząt oraz poznanie pracy leśnika. Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Justyna Bujnowska, która zaprosiła nas do leśniczówki. W środku dzieci miały okazję zobaczyć wypchane okazy zwierząt oraz poroża jeleni. Dzieci poznawały wygląd, nazwy i zwyczaje zwierząt leśnych. Motylki z zaciekawieniem słuchały opowiadań Pani leśnik. W ostatnim czerwcowym tygodniu odwiedzili nas Panowie z WORD Białystok, którzy przekazali dzieciom wartościową wiedzę na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

Aneta Roszkowska

CZERWIEC W MUCHOMORKACH

Gdy czerwiec nadchodzi, to już wszyscy wiemy, że do wakacji się zbliżamy i  wakacyjne tematy poruszamy. My też o  tym rozmawialiśmy, w jakich miejscach  można wypoczywać, jak na wczasach spędzać czas i co najważniejsze zawsze o bezpieczeństwie pamiętać. Bezpieczne wakacje nad wodą, w lesie, w górach czy w mieście - to już Muchomorek poznał i mamy nadzieję, że wie jak tam właściwie zachować się. Tydzień środkom lokomocji też był poświęcony, by dzieci wiedziały czym możemy podróżować i jak się w nich zachowywać, by bezpiecznie do celu dotrzeć. O zwierzętach z różnych środowisk też wiedzę poszerzaliśmy i sawannę, stepy oraz dżunglę on-line zwiedzaliśmy. W międzyczasie też dużo się działo. Dzień Dziecka hucznie świętowaliśmy, potem do lasu na pierwszą autokarową wycieczkę się wybraliśmy. A tam sporo atrakcji na Muchomorki czekało: ognisko, kiełbaski i leśnych mieszkańców nie mało. Dzieci środowisko leśne poznały i o kulturalnym zachowaniu również pamiętały. W ostatnim tygodniu w kodowanie się bawiły i jak wykorzystać plastikowe kubeczki wymyśliły. Na spotkaniu z instruktorami WORDu zasady bezpiecznego poruszania się po drogach poznawały i umiejętność przechodzenia przez ulicę utrwalały. Radości i frajdy było nie mało, oby tylko wszystko w pamięci zostało. Maluchy z dobrodziejstw Naszego przedszkola również korzystały i nowymi stolikowymi tabletami już się zapoznały. Szybko nowe technologie opanowały i tablety żadnych tajemnic przed nimi nie miały. Salę mocy także odwiedziły, by kondycję poprawić              i na wakacyjne harce sił nabyć.                                                

 Szybko i intensywnie minął muchomorkom ten pierwszy rok w przedszkolu. Wiele się wydarzyło i razem fajnie Nam było. Dzieci ciężko pracowały, bardzo się usamodzielniły i wydoroślały. To już nie maluszki, ale czterolatki zuszki!!!Teraz na wypoczynek przyszedł czas.  Wspaniałe wakacje czekają Was, a potem już w Motylkach się spotkamy, bo tam kolejny rok szkolny zaczynamy. Za całoroczną pracę WASZYSTKIM DZIĘKUJEMY i cudnego wypoczynku życzymy.

                                                                           Beata Nelipowicz

 

 

CZERWIEC W MUMINKACH

Miesiąc czerwiec rozpoczął się chyba najbardziej ulubionym przez dzieci świętem, oczywiście był to DZIEŃ DZIECKA. W naszym przedszkolu nie mogło być inaczej. „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. W tym dniu również nie zabrakło śmiechu, zabawy oraz prezentów dla naszych kochanych przedszkolaków. Dzień ten był również urozmaicony towarzystwem Świnki Peppy. Nasze przedszkole odwiedzili w tym miesiącu Panowie z WORD Białystok ze swoimi pomocami naukowymi, które sprawiły, że dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły. Atrakcji w tym miesiącu było niemało. Grupa Muminki wybrała się na wycieczkę autokarową do leśniczówki w lesie, gdzie dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Wyprawa skończyła się wspólnym  ogniskiem, dzieci piekły kiełbaski.

Miesiąc ten był pełen atrakcji, zabawy i uśmiechu. Jednak jest to również czas, w którym pożegnaliśmy dzieci odchodzące do szkoły. Muminki zaprosiły Rodziców, Panią Dyrektor i pracowników  przedszkola i występem zakończyliśmy rok przedszkolny. Ten wspólny rok minął nam bardzo szybko. Było dużo zabawy i nauki, było wiele wspaniałych chwil. Dzieciom odchodzącym do szkoły życzymy samych sukcesów. Dziękujemy Rodzicom za dobrą współpracę oraz za zaangażowanie w życie przedszkola. Przed nami wakacje czas odpoczynku, podróży, poznawania ciekawych miejsc. Życzymy, aby nadchodzące wakacje były słoneczne, radosne, a przede wszystkim bezpieczne.

 

 Emilia Domaszewska

CZERWIEC W MYSZKACH

Następny miesiąc rozpoczął się Dniem Dziecka. W tym dniu dzieci miały mnóstwo atrakcji. Były tańce, zabawy, Świnka Peppa, lody i wiele innych niespodzianek. Dzieci oglądały przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru dla dzieci Haloo.     

Następnym ważnym wydarzeniem była wycieczka autokarowa  do lasu. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że dzieci również są za nią odpowiedzialne. Wyprawa skończyła się wspólnym  ogniskiem. Dzieci piekły kiełbaski.

Ostatnie dni przed wakacjami umilili dla dzieci panowie z WORDU przekazując informację o bezpiecznym poruszaniu się podczas wakacji. 

Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. 

Wszystkim Myszkom i Rodzicom życzymy miłych, bezpiecznych i radosnych wakacji.

                                                                                              

                                                                                                Ewa Krysińska - Zaniewska

Joanna Roszkowska

CZERWIEC W SMERFACH

Za nami ostatni miesiąc przygody z przedszkolem. Rozpoczął go niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkich Dzień Dziecka, który Smerfy spędziły na wesołej, wspólnej zabawie.

Starszaki nie zapominały o nauce. Sześciolatki poznawały życie dzieci z różnych stron świata. Wiedzą, jakie znaczenie mają dla ludzi zwierzęta hodowlane i odkrywały sekrety zwierząt egzotycznych. Nie sprawiało im to większych trudności, bo przecież znają już litery i samodzielnie mogą przeczytać wiele ciekawostek. Rozmawialiśmy o oznakach nadchodzącego lata i przygotowywaliśmy się do nadchodzących wakacji. Rozumiemy, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – przypomnieliśmy sobie, jak należy zachowywać się w ruchu ulicznym. Ostatnie dni w przedszkolu spędziliśmy na wspólnej zabawie.

Na uroczystość Zakończenia Roku i Pożegnania Przedszkola Smerfy zaprosiły Rodziców, Panią Dyrektor i pracowników  przedszkola. Tańcem, wierszem i piosenką podziękowały wszystkim za lata opieki, wychowania i nauki.

My również dziękujemy wszystkim wychowankom za wspólnie spędzony czas - życzymy wesołych wakacji, słonecznego lata i sukcesów w szkole, a Rodzicom sukcesów i satysfakcji z wychowania wspaniałych dzieci.

 

                                                                                 Mirosława Matusik,

Izabela Witkowska

 

CZERWIEC W SÓWKACH

Ostatni miesiąc za nami. To był wspaniały rok pełen wrażeń i wspólnych przeżyć. Czerwiec rozpoczęliśmy Dniem Dziecka, podczas którego dzieci celebrowały swoje święto w towarzystwie Świnki Peppy i wielu innych niespodzianek. Nie zabrakło również pieszych wycieczek m.in. do Domu Seniora oraz Domu Kultury gdzie uczestniczyliśmy  w Gali podsumowującej konkursu „Przyjaciele natury” w którym zajęliśmy 3 miejsce w I kategorii. Kolejną niezwykle istotną wycieczką była wizyta w Leśniczówce podczas której dzieci mogły lepiej zobaczyć środowisko przyrodnicze, przespacerować się po lesie oraz poznać pracę leśnika od podstaw. W czerwcu urodziny obchodziła Julia oraz Illia, jesteśmy zaszczyceni możliwością świętowania wspólnie z jubilatami. Sówki w tym miesiącu poznały lepiej nasz kraj, oraz dowiedziały się co warto spakować na wyjazd. Zwróciliśmy również uwagę na zasady bezpieczeństwa, które warto stosować podczas wakacji. W związku z bezpieczeństwem w ostatnim tygodniu odwiedzili nas panowie z WORDU, którzy przypomnieli w jaki sposób powinniśmy zachowywać się na drodze i na co zwrócić szczególną uwagę. Z uśmiechem i ogromną wdzięcznością kończymy ten rok, który był dla nas wszystkich – niezapomniany!

Martyna Truskolaska

CZERWIEC W PUCHATKACH

Czerwiec minął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki… 01.06. świętowaliśmy Dzień Dziecka – Puchatki obejrzały przedstawienie, a następnie brały udział w zabawach zorganizowanych na świeżym powietrzu. Na zajęciach poznawaliśmy zwyczaje i zabawy dzieci z różnych stron świata oraz prawa dziecka…Puchatki wystąpiły w Talent Show – przez dwa dni miały okazję zaprezentować swoje zdolności na forum grupy. Kolejny tydzień obfitował w nowinki ze świata zwierząt. Przypominaliśmy sobie mieszkańców wiejskiego podwórka oraz zwierzęta egzotyczne. Każdego dnia dzieci otrzymywały garść ciekawostek o przedstawicielach poszczególnych gatunków. W trzecim tygodniu wirtualnie zwiedzaliśmy nasz kraj. Oglądaliśmy filmiki przedstawiające góry, morze, jeziora oraz ciekawe miejsca w Polsce. Dzieci wypowiadały się na temat swoich rodzinnych wycieczek oraz najciekawszych miejsc, które widziały. W ostatnich dniach czerwca dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących ruchu drogowego – utrwalały przepisy dotyczące pieszych jak i pojazdów. 20.06.2023r. Puchatki uroczyście pożegnały przedszkole. Życzymy wszystkim Przedszkolakom cudownych wakacji i samych sukcesów w szkole!

Patrycja Maciejczuk

GIMNASTYKA KOREKCYJNA - PROJEKT - CZERWIEC 2023

W czerwcu na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dzieci rozwijały równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową, wyczucie swojego ciała w przestrzeni, wzmacniały i rozciągały mięśnie tułowia oraz stóp. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych, odwzorowywały pozycje jogi dla dzieci, przechodziły po ścieżkach równoważnych, wspinały się na pochylnię, wykonywały ćwiczenia z elementami rzutu. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy ławeczki gimnastyczne, kładkę równoważną, beczkę, dysk sensoryczny, woreczki gimnastyczne, szarfy, karty z ćwiczeniami jogi dla dzieci. 

Justyna Markowska

ŻABKI W CZERWCU

Czerwiec to wyczekiwany przez wszystkich miesiąc w roku przedszkolnym. Pierwszego czerwca, Żabki wzięły udział w organizowanym w Przedszkolu nr.2, Dniu Dziecka. Dzień ten należał do wyjątkowo udanych, dzieci świetnie się bawiły na balu u Ślimaka Lucka. Byliśmy przebrani za zwierzęta żyjące na łące, obejrzeliśmy teatrzyk o zwierzętach i wzięliśmy udział w zabawie na świeżym powietrzu. Nie zabrakło też lodów i słodyczy.  Piątego czerwca  odwiedziły nas dzieci z Przedszkola w Płonce Kościelnej. Panie z biblioteki przygotowały zabawy i zajęcia literackie pt. „Czytanie na polanie” w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom. Był też integracyjny piknik na kocykach, oraz wesołe zabawy na placu zabaw.15.06.2023 r. byliśmy na wycieczce w Nadleśnictwa Rudka ,w Pietkowie. Dzieci wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez Panią Leśnik w ramach zajęć z cyklu „Przedszkolaki poznają leśne szlaki”. Dziękujemy za te zajęcia i mamy nadzieję , ze jeszcze kiedyś będziemy mogli odwiedzić nasze polskie lasy. Codzienne, długie zabawy na podwórku, korzystanie ze słońca i placu zabaw, zapach skoszonej trawy i  kłoszących się zbóż z pobliskich pól ,przybliża nas do wakacji, na które wszyscy z utęsknieniem czekają. Odpoczynku nadszedł czas. Witajcie wakacje!

Bożena Domaszewska

Katarzyna Thomas

SZACHY - PROJEKT - CZERWIEC 2023

W ramach projektu ,,Bo w przedszkolu fajnie jest” na zajęciach szachowych w miesiącu czerwcu dzieci w dalszym ciągu utrwalały poznane bierki, podstawowe zasady szachowe oraz ustawienie wyjściowe figur i pionków na szachownicy.  Wykorzystując szachy ogrodowe i stolikowe grały w szachy.   

Małgorzata Perkowska

ZAJĘCIA SPORTOWE - PROJEKT - CZERWIEC 2023

Na czerwcowych zajęciach sportowych dzieci z grup Myszki, Sówki oraz Liski kształtowały umiejętności chwytu i rzutu piłkami różnego rodzaju. Do zabaw wykorzystywaliśmy piłkę do koszykówki, piłkę lekarską oraz piłkę plażową. Dzięki tym ćwiczeniom kształtowaliśmy zwinność oraz koordynację wzrokowo-ruchową. To już nasze ostatnie zajęcia sportowe! Po całym roku wspólnych ćwiczeń i zabaw ruchowych dzieci z pewnością mają świadomość tego, że aktywność ruchowa jest niezbędna dla naszego zdrowia.

Aneta Roszkowska

SENSOPLASTYKA - PROJEKT - CZERWIEC 2023

Czerwiec był to czas podsumowania zajęć z sensoplastyki, które prowadzone były w grupie Lisków, Myszek oraz Sówek. Przez cały rok dzieci chętnie tworzyły różnorodne masy, malowały przy użyciu niekonwencjonalnych metod oraz rozwijały doznania wzrokowe, słuchowe, smakowe i dotykowe. Ostatnie zajęcia  w klimacie wakacyjnym odbywały się na świeżym powietrzu, gdzie pracowały wszystkie zmysły. 

Małgorzata Piekutowska

RYTMIKA -PROJEKT - CZERWIEC 2023

Rytmika w naszym przedszkolu dobiegła końca. Sprawą najważniejszą podczas zajęć była dobra zabawa. Poprzez śpiew, ruch przy muzyce, słuchanie muzyki, taniec, grę na instrumentach dzieci rozwinęły się w sferze psychofizycznej i umysłowej. Zajęcia rytmiczne nauczyły dzieci pokonywania trudności, wyzwoliły z nich pewność i wiarę w siebie. W tym miesiącu pomogła nam w tym piosenka „Witajcie wakacje” którą śpiewaliśmy przy użyciu pomponów. Przedszkolaki ćwiczyły również wystukiwanie rytmu za pomocą bum bum rurek oraz własnych butów. Był to wspaniały i muzyczny czas, którego nie zapomnimy. 

Ewelina Jachimczuk

Martyna Truskolaska

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE - PROJEKT - CZERWIEC 2023

W czerwcu dzieci poznały miejsca do których można i warto wybrać się na wakacje. Z zainteresowaniem oglądały piękne ilustracje przedstawiające: morze, jeziora, rzeki, góry oraz lasy. Przedszkolaki odpowiadały na pytania co watro zabrać w te miejsca aby wakacje były bezpieczne. Podczas ostatnich zajęć rozmawialiśmy jak możemy dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkową odznakę „Przyjaciela przyrody”.

Kinga Zdrodowska

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-KOMPUTEROWE - PROJEKT - CZERWIEC 2023

Ostatnie zajęcia matematyczno-komputerowe za nami. W czerwcu podsumowywaliśmy zdobytą dotychczas wiedzę oraz umiejętności. Przypominaliśmy sobie umiejętności dotyczące liczenia – kształtowaliśmy pojęcie liczby w aspekcie kardynalnym i porządkowym. Układaliśmy domino, obrazki z figurami geometrycznymi, porównywaliśmy zbiory, a przede wszystkim tak jak zawsze – dobrze się bawiliśmy. To były bardzo owocne miesiące wspólnej nauki z których mam nadzieje dzieci wyniosły jak najwięcej. 

Aneta Roszkowska

LOGORYTMIKA - PROJEKT - CZERWIEC 2023

Czerwiec to miesiąc radości i zabawy. W ramach realizacji projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest” dzieci miały okazję do wspólnej aktywności przy muzyce.  Nasi wychowankowie podczas zajęć z logorytmiki wykonywali układy taneczne w rytm muzyki, ilustrowali ruchem treść piosenki z wykorzystaniem rekwizytów. Celem zajęć było kształtowanie wyrazistej mowy, ćwiczenie umiejętności wyrażania ruchem muzyki oraz łączenie mowy z ruchem. Dzieci współpracowały z partnerem podczas tańca i uczyły się prawidłowo reagować na bodźce słuchowe. Zajęcia uczyły wyczucia własnego ciała oraz doskonaliły orientację w przestrzeni. 

Mirosława Matusik 

Ewa Krysińska - Zaniewska

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

22 czerwca grupa Motylków udała się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las, wzbogacenie ich wiedzy na temat znaczenia lasu dla ludzi i zwierząt oraz poznanie pracy leśnika. Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Justyna Bujnowska, która zaprosiła nas do leśniczówki. W środku dzieci miały okazję zobaczyć wypchane okazy zwierząt oraz poroża jeleni. Dzieci poznawały wygląd, nazwy i zwyczaje zwierząt leśnych. Motylki z zaciekawieniem słuchały opowiadań Pani leśnik. Następnie wyruszyliśmy na spacer po lesie. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Zajęcia uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że dzieci również są za nią odpowiedzialne. Po krótkiej wyprawie Pani Justyna zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Na zakończenie owocnego spotkania spotkaliśmy się przy ognisku i upiekliśmy kiełbaski. Zmęczone, lecz szczęśliwe motylki wróciły do przedszkola pełne nowej wiedzy na temat lasu.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Rudka oraz Pani leśnik Justynie Bujnowskiej  za tak ciekawą i owocną lekcję przyrody.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Wyjazd zorganizowany w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

Aneta Roszkowska

Jolanta Ponińska

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

Grupa maluszków z Muchomorków, w poniedziałkowy poranek 19 VI, po raz pierwszy wybrała się na autokarową wycieczkę. Celem pierwszej  wyprawy był las. Dzieci z utęsknieniem na tą wycieczkę czekały i od dawna się do niej przygotowywały. Zasady bezpiecznego zachowania codziennie  sobie przypominały i wiedzę, jak zachowywać się podczas wycieczki utrwalały. Nauka nie poszła w las – grupa Muchomorków na wycieczce spisałą się na medal!!! O godz. 9 autokar na maluszki przed przedszkolem czekał, więc zaraz po śniadaniu przedszkolaki pełni ciekawości i energii w podróż do pietkowskiego lasu ruszyły, bo nie chciały zmarnować ani jednej chwili. Tam na miejscu Pani leśnik Justynka Bujnowska na Muchomorki czekała, którą grupa serdecznie powitała. Najpierw dzieci do leśniczówki zostały zaproszone, w której w temat lasu zostały wprowadzone. Potem salę edukacyjną zwiedziły, gdzie dużo wiedzy o życiu zwierząt tu żyjących zdobyły. Bobra, wydrę, szczupaka, kaczkę i łabędzia oglądały i  te eksponaty bardzo podziwiały. Kiedy już wiedza zdobyta została, to w praktyce wykorzystać ją grupa maluszków chciała. Podczas spaceru po lesie dzieci czujne były. Z ogromną ciekawością życie leśne obserwowały i żadnego ślimaka przegapić nie zdołały. Ciszą leśną zauroczeni, śpiewem ptaków zachwyceni teraz już doskonale wiedzą, dlaczego hałaśliwi, nie w lesie, ale w domu siedzą. Bo las to dom zwierząt nie ludzi, niech pamiętają o tym                          i maluszki i duzi. Po spacerze do leśniczówki wróciły, gdzie przy ognisku kiełbaski pieczone były, które Muchomorki z apetytem zajadały i soczkiem popijały. Na zakończenie Nasze maluszki Pani Justynce podziękowały, własnoręcznie wykonane prezenty wręczyły, uściskały i do autokaru powsiadały. Choć zmęczone, ale pełne wrażeń i nowych doświadczeń do przedszkola wróciły, a za wspaniałe zachowanie podczas tej pierwszej wyprawy, na wielkie brawa zasłużyły.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Wyjazd zorganizowany w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

W tym miejscu SERDECZNIE DZIĘKUJEMY raz jeszcze Pani leśnik Justynie Bujnowskiej za ciepłe przyjęcie, za przekazanie wiedzy o środowisku przyrodniczym, a przede wszystkim za rozbudzenie w najmłodszych wrażliwości na piękno i bogactwo lasu.

                                                                                 Beata Nielipowicz

 

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

12 czerwca grupa Krasnoludków udała się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie. Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Justyna Bujnowska, która zaprosiła nas do leśniczówki. Opowiadała nam o zwierzętach które żyją w okolicznych lasach i ich cechach charakterystycznych. Następnie udaliśmy się do sali edukacyjnej, gdzie nasze przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele okazów zwierząt, ich poroża czy skóry i wysłuchać ciekawostek na ich temat. Nieco później Pani leśnik zabrała nas na spacer po lesie, gdzie wsłuchiwaliśmy się w dźwięki otoczenia i rozpoznawaliśmy drzewa po ich liściach. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy pod leśniczówkę, gdzie czekało na nas ognisko, a więc Krasnoludki zabrały się za pieczenie kiełbasek, które zjadły z wielkim apetytem. Na zakończenie Pani Justyna przygotowała nam kilka fantastycznych zabaw. Bardzo dziękujemy nadleśnictwu Rutka za możliwość wzięcia udziału w leśnych zajęciach. 

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Wyjazd zorganizowany w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

Małgorzata Piekutowska

Małgorzata Perkowska

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

21 czerwca grupa Muminki tuz pośniadaniu udała się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie. Dzieci z utęsknieniem na tą wycieczkę czekały i od dawna się do niej przygotowywały. Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Justyna Bujnowska, która zaprosiła nas do leśniczówki. Opowiadała nam o zwierzętach, które żyją w okolicznych lasach i ich cechach charakterystycznych. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele okazów zwierząt, ich poroża czy skóry i wysłuchać ciekawostek na ich temat. Nieco później Pani leśnik zabrała nas na spacer po lesie, gdzie wsłuchiwaliśmy się w dźwięki otoczenia. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy pod leśniczówkę, gdzie czekało na nas ognisko, Muminki zabrały się za pieczenie kiełbasek, które zjadły z wielkim apetytem. Bardzo dziękujemy Pani leśnik Justynie Bujnowskiej za ciepłe przyjęcie oraz nadleśnictwu Rutka za możliwość wzięcia udziału w leśnych zajęciach. Dziękujemy również za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Wyjazd zorganizowany w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

Emilia Domaszewska

Justyna Markowska

Paulina Kondracka

 

 

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

12 czerwca grupa Krasnoludków udała się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie. Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Justyna Bujnowska, która zaprosiła nas do leśniczówki. Opowiadała nam o zwierzętach które żyją w okolicznych lasach i ich cechach charakterystycznych. Następnie udaliśmy się do sali edukacyjnej, gdzie nasze przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele okazów zwierząt, ich poroża czy skóry i wysłuchać ciekawostek na ich temat. Nieco później Pani leśnik zabrała nas na spacer po lesie, gdzie wsłuchiwaliśmy się w dźwięki otoczenia i rozpoznawaliśmy drzewa po ich liściach. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy pod leśniczówkę, gdzie czekało na nas ognisko, a więc Krasnoludki zabrały się za pieczenie kiełbasek, które zjadły z wielkim apetytem. Na zakończenie Pani Justyna przygotowała nam kilka fantastycznych zabaw. Bardzo dziękujemy nadleśnictwu Rutka za możliwość wzięcia udziału w leśnych zajęciach. 

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Wyjazd zorganizowany w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

Małgorzata Piekutowska

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

15 czerwca grupa MYSZKI i grupa ŻABKI udały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie. Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Justyna Bujnowska, która zaprosiła dzieci do leśniczówki. Tam podarowaliśmy jej sowę i dzięcioła z których bardzo się ucieszyła. Pani Justyna opowiadała nam o zwierzętach które żyją w okolicznych lasach i ich cechach charakterystycznych, prezentowała głosy przez nie wydawane. Dzieci poznawały ich wygląd, nazwy i zwyczaje. Następnie udaliśmy się do sali edukacyjnej, gdzie nasze przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele okazów zwierząt, ich poroża, skóry i wysłuchać ciekawostek na ich temat. Nieco później Pani leśnik zabrała nas na spacer po lesie, gdzie wsłuchiwaliśmy się w dźwięki dochodzące z otoczenia, słuchaliśmy śpiewu leśnych ptaków i rozpoznawaliśmy drzewa po ich liściach. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy pod leśniczówkę, gdzie czekało na nas ognisko. Dzieci z chęcią pomagały w pieczeniu kiełbasek i z jeszcze większą chęcią  zjadły je. Na zakończenie Pani Justyna przygotowała nam kilka fantastycznych zabaw. Bardzo dziękujemy nadleśnictwu Rutka za możliwość wzięcia udziału w leśnych zajęciach dzięki którym dzieci poznają leśne środowisko, uczą się je kochać i szanować.  

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Wyjazd zorganizowany w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy. 

                                    Katarzyna Thomas

                                    Ewa Krysińska- Zaniewska

 

MAJOWE WIEŚCI JEŻYKÓW

W maju czas Jeżyków zdominownay został przez przygotowania do Dnia Rodziny. Dzieci musiały wykonać prezent dla mamy i dla taty, a to odpowiedzialne zajęcie. Między próbami realizowaliśmy codzienne zajęcia: przeliczaliśmy, rysowaliśmy, ćwiczyliśmy, poznawaliśmy najciekawsze miejsca w Europie, a także przypomnieliśmy sobie, jak wygląda łąka. Nie zabrakło też czasu na wesołe zabawy na przedszkolnym placu zabaw.

Agnieszka Budzisz

MAJ W LISKACH

Maj w tym roku mamy piękny.  Ciepło, pogoda idealna do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wykorzystujemy ten czas maksymalnie. Wszak tu, na naszym tarasie, możemy również prowadzić nasze zajęcia z dziećmi. Dzieci czują się tutaj swobodnie i mogą oddychać pełną piersią.
Sporo czasu zajęły nam przygotowania do obchodów Dnia Mamy i Taty. Dzieci pod okiem wychowawczyń ćwiczyły swoje występy. Uczyły się piosenek, wierszyków, układów tanecznych. Nie zapomniały też o upominkach dla swoich kochanych rodziców. Było bardzo wesoło i uroczyście. Nasi goście głośno oklaskiwali występy swoich pociech, nie kryjąc wzruszenia. Radosny nastrój udzielał się wszystkim. . Odbyło się także spotkanie z Panią z Klubu Senior +, która w ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała piękne opowiadanie o emocjach. Przedszkolaki poznały cykl życia drzewa. Zobaczyły jak rosną drzewa owocowe, skąd się biorą owoce. Poznały również mieszkańców sadów – tych najmniejszych i najbardziej pracowitych, dzięki którym wszystko kwitnie. Podczas pokazu multimedialnego dzieci poznały i utrwaliły najważniejsze informacje na temat pszczół m.in jak wyglądają, jak wygląda ich cykl rozwojowy, czym się zajmują oraz czym się żywią. Poznały również mieszkańców łąki oraz kwitnące wiosną kwiaty. Dowiedziały się jakie są najciekawsze miejsca w Polsce i na świecie. Przed nami kolejny piękny miesiąc- czerwiec, pełen przygód.

Ewelina Jachimczuk

Kinga Zdrodowska

MAJ W PUCHATKACH

Maj to wyjątkowy czas w życiu każdego dziecka. Jest to miesiąc obfitujący w ważne wydarzenia, na które większość przedszkolaków czeka z niecierpliwością.

Pierwszym z nich był występ Puchatków w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Lapach z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W kolejnych dniach maja przedszkolaki poznawały kontynenty, dowiedziały się gdzie leży Polska oraz czym jest Unia Europejska.

Drugi tydzień maja poświeciliśmy na tematy związane z rodziną. Przedszkolaki wypowiadały się na temat członków swojej rodziny, czasu spędzanego z rodzicami, a także podawały cechy charakteryzujące ich rodziców. Dodatkowo układały zdania z rozsypanki wyrazowej, rozwiązywały zagadki związane z rodziną, i co najważniejsze, samodzielnie przygotowały niespodzianki dla rodziców z okazji ich święta. Dzieci wiele czasu i zaangażowania włożyły w przygotowanie części artystycznej zorganizowanej z okazji Dnia Rodziny, którą dumnie zaprezentowały przed swoimi rodzicami.

Kolejny tydzień związany był z obchodami Dnia Dziecka. W tym czasie przedszkolaki poznały wizerunki dzieci mieszkających w różnych częściach świata, dowiedziały się jakie mają prawa i obowiązki, a także opowiadały o swoich pasjach, marzeniach i talentach.

Przed nami czerwiec, ostatni miesiąc wspólnej nauki i zabawy w grupie Puchatków….

Katarzyna Olszewska

 

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

We wtorek 06.06.2023r. o godzinie 9.00 grupa Jeżyków wyjechała autokarem na wycieczkę do leśniczówki „Rudka”. Na miejscu przywitała Pani Justyna Bujnowska pracownica Nadleśnictwa, która zaprowadziła nas  w odległe zakątki lasu  i zapoznała z celem wycieczki. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje  w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznawały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste i krzewy, słuchały odgłosów.

Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że dzieci również są za nią odpowiedzialne.

Wyprawa skończyła się wspólnym ogniskiem. Dzieci piekły kiełbaski.

Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń  Jeżyki wróciły do przedszkola.

Składamy serdecznie podziękowania Nadleśnictwu Rudka  za tak owocne, pełne wrażeń spotkanie i obiecujemy, że na spotkanie z leśną przyrodą Przedszkolaki z Przedszkola Nr 2 powrócą jeszcze nie raz.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Wyjazd zorganizowany w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

 

Agnieszka Budzisz

Joanna Roszkowska

 

 

 

MAJ W KRASNOLUDKACH

Maj był bardzo pracowitym miesiącem w 5-latkach. Przygotowywaliśmy się bowiem do występu z okazji Dnia Mamy i Taty, który udał się wspaniale! Dzieci przygotowały także dla swoich Rodziców prezenty i laurki, a to wymagało sporo pracy. Na zajęciach dydaktycznych rozmawialiśmy o najciekawszych miejscach w Europie. Przypomnieliśmy sobie jak wygląda łąka w maju oraz które zwierzęta są egzotyczne, a które spotkamy na wsi oraz w lesie. Wybraliśmy się także na wycieczkę na komisariat policji. Nie zabrakło nam także czasu na wspólne zabawy i korzystanie z pięknej pogody na placu zabaw.

 

Małgorzata Piekutowska

Małgorzata Perkowska

MAJ W BIEDRONKACH

Wiosenny miesiąc w BIEDRONKACH minął pracowicie, wesoło i szybko.

Jak tylko dopisuje pogoda wychodzimy na plac przedszkolny, bawimy się z kolegami z innych grup i łapiemy promyki słońca.

W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom,, odwiedziła naszą grupę babcia Lidki z Klubu Seniora. Wszystkie dzieci słuchały z uwagą czytanego tekstu. Dziękujemy bardzo pani Teresie Jabłonowskiej za odwiedziny i  promowanie  czytelnictwa wśród dzieci.

Zaprosiliśmy Rodziców na Uroczystość Dnia Rodziny. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały się do występu, na którym zaprezentowały swoje umiejętności  wokalno taneczne. Wykonały upominki, które wręczyły po dla swoich rodziców.. 

                                                                                                                                                        Ligia Łapińska

 

MAJ W MOTYLKACH

Maj rozpoczęliśmy od rozmów na temat najciekawszych miejsc na świecie. Dzieci zapoznały się z wyglądem budowli, ciekawych miejsc oraz potraw kuchni świata. Dowiedziały się jakimi środkami transportu można podróżować. Następnie poznawaliśmy cechy charakterystyczne dla miasta i dla wsi. W kolejnym tygodniu zajmowaliśmy się łąką i jej mieszkańcami. Zastanawialiśmy się dlaczego żaba jest zielona i jakie są jej umiejętności, słuchaliśmy dźwięków łąki oraz rozpoznawaliśmy najbardziej znane kwiaty rosnące na łące. Dzieci wiedzą już co oznacza ochrona przyrody, jakie rośliny podlegają ścisłej ochronie, a jakie ochronie częściowej. Maj to dla nas czas przygotowań do Dnia Rodziny. Wesołe śpiewy, tańce i wiersze wypełniały naszą salę każdego majowego dnia. Motylki przygotowały piękny występ dla swoich Rodziców w podziękowaniu za trud jaki wkładają każdego dnia w ich wychowanie. Dzieci wiedzą jaką rolę w ich życiu pełni mama, a jaką tata. Potrafią wymienić poszczególnych członków rodziny oraz wiedzą czego można życzyć rodzicom. Dzieci odpowiadały co najbardziej lubią robić z mamą, a co z tatą. Namalowały piękne portrety rodziców, które wręczyli im na uroczystości. Ostatni tydzień maja to zwrócenie uwagi dzieci na to czym jest przyjaźń, jakie zachowania możemy uznać za przyjacielskie, jak sprawić niespodziankę swojej przyjaciółce lub przyjacielowi oraz jakie słowa sprawiają radość innym. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych zabawach oraz o swoich marzeniach. Nasze majowe rozmowy dotyczyły także słowa niepełnosprawność – omawialiśmy jego znaczenie oraz wskazywaliśmy jak można pomagać ludziom z niepełnosprawnościami. Dzieci wykazały się niezwykłą empatią i mądrością. Ciepłe dni sprzyjały zabawom na przedszkolnym placu zabaw.

Aneta Roszkowska

MAJ W MUCHOMORKACH

Muchomorki w maju na poznawaniu i podziwianiu kwitnącej przyrody się skupiły. Mieszkańców łąki poznawały i kwitnące wiosną kwiaty podziwiały. Przedszkolny plac eksplorowały i tam również z pomocą lupy świat owadów i kwiatów badały. Najciekawsze miejsca w Polsce i na świecie też poznawały i z własnym miastem porównywały. Z legendą o powstaniu naszego miasta też się zaznajomiły i w ten sposób lokalny patriotyzm w sobie rozbudziły. Potem przyszedł czas, by o Rodzicach porozmawiać wraz. Jaka jest mama, co lubi tata, gdzie pracują, czym się zajmują, o czym marzą i gdzie z dziećmi w wolny czas jadą. Uroczystość na ich cześć również zorganizowały. Zaprosiły Rodziców, by wierszem, tańcem i piosenką wdzięczność swą wyrazić, za ich miłość, troskę, oddanie podziękować i serce ich w ten sposób uradować. Rodzice szczęśliwi, wzruszeni oczu nie mogli oderwać od Muchomorkowej drużyny. Brawami występy swych pociech nagrodzili i do domu pełni wrażeń, z prezentami wykonanymi przez dzieci wrócili. To był wspaniały czas, który na długo w pamięci zostanie w Nas. W międzyczasie urodziny Miłoszka się odbyły oraz Pani Jasia z Klubu Seniora nas odwiedziła i piękne opowiadanie o tolerancji przeczytała. Na kolejne wyzwania i wrażenia czekamy.  Zobaczymy z czym  w czerwcu się spotkamy.

                                                                    Beata Nielipowicz

MAJ W MUMINKACH

W maju Muminki poznały ciekawostki o wybranych krajach europejskich oraz  ich flagi, zapoznały się z hymnem Unii Europejskiej. Poznały walutę polską, przeliczały pieniądze, porównywały ich wartość. Uczyły się o mieszkańcach łąki, poznały cykle rozwojowe żaby i motyla, wzięły również udział w spotkaniu z pszczelarzem. Dzieliły zwierzęta na hodowlane, domowe oraz egzotyczne, określały jakie produkty pochodzą od zwierząt i co z nich powstaje. Poznały wygląd i sposób działania wagi szalkowej, porównywały wagę różnych przedmiotów dostępnych w sali przedszkolnej. Muminki wzięły udział w pieszej wycieczce do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie obejrzały przygotowany przez uczniów teatrzyk. Bez wątpienia najważniejszym jednak wydarzeniem w naszej grupie był Dzień Mamy i Taty, na który dzieci przygotowywały się przez dłuższy czas. Muminki zaprezentowały tańce, wiersze i piosenki, wręczyły wykonane przez siebie prezenty dla rodziców, laurki, samodzielnie posiane wcześniej kwiatki. Było trochę stresu, ale dzieci zarazem nie mogły się doczekać aż zaprezentują część artystyczną tak ważnej widowni.

Justyna Markowska

MAJ W MYSZKACH

Miesiąc maj grupa MYSZKI pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem” rozpoczęła obchodami święta Konstytucji 3 Maja.  Z tej okazji dzieci poznawały symbole narodowe, legendy związane z historią naszego kraju, poszerzały wiedzę o swojej ojczyźnie i uczyły się ją kochać. Z zaciekawieniem oglądały również najpiękniejsze miejsca w Europie i na świecie takie jak np. piramidy, pustynie, góry, miasta itp. Z równie dużym zainteresowaniem podczas zajęć  poznawały lasy, pola , łąki, ich mieszkańców i zwyczaje. W maju gościliśmy aktorów dwóch teatrów,  którzy uświadamiali dzieciom jak ogromny wpływ na nasze emocje ma muzyka i jak może nas leczyć ze smutków i lęków oraz że lenistwo nie popłaca. Największym i najbardziej oczekiwanym wydarzeniem była uroczystość obchodów Dnia Mamy i Taty. Na tę okoliczność dzieci przygotowywały się długo i pilnie ucząc się wierszyków, piosenek i tańców które zaprezentowały swoim najbliższym podczas spotkania w sali przedszkolnej.   Wspólne przeżycia i zabawy posłużyły zacieśnianiu więzi rodzinnych, pozwoliły rodzicom wejść na chwilę w nasz mały, słodki przedszkolny świat.

                                                                 Ewa Krysińska- Zaniewska

MAJ W SMERFACH

  Kolejny miesiąc wspólnej  nauki i zabawy już za nami.   Dzieci z grupy „Smerfów” zaznajamiały się z życiem na łące, poznawały jej mieszkańców oraz  etapy cyklu rozwoju motyla. Gościem specjalnym był pan Pszczelarz, który odwiedził nasze przedszkole razem z pszczołami i ulem. Dzieci dowiedziały się bardzo dużo o życiu pszczółek.   W parafialnym kościele dzieci sześcioletnie wystąpiły z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Dzieci miały okazje również odwiedzić Szkołę Podstawową Nr 2 w Łapach, gdzie obejrzały spektakl  o „ Czerwonym Kapturku” oraz zwiedziły sale i budynek szkoły. Dzieci również dowiedziały się, że każdy ma różny charakter i różne emocje, takie jak radość, itp. Przypomniały poznane piosenki.   Dzieci ważyły za pomocą dawnych wag szalkowych. Przygotowywały się również do występu z okazji uroczystości- „ Dnia Rodziny”: wykonały laurki,  wyśpiewały piosenki oraz pięknie zatańczyły. Niektórym mamom zakręciła się łza w oku. Rodzice chętnie wzięli udział we wspólnym tańcu ze swoimi pociechami. Pogoda majowa sprzyja zabawom na placu przedszkolnym, gdzie nasze przedszkolaki uwielbiają spędzać czas. I tak oto minął nam majowy czas…

                                                              Izabela Anna Witkowska

                                                              Mirosława Matusik

MAJ W SÓWKACH

Kolejny miesiąc za nami, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Ten miesiąc był równie pracowity jak poprzednie. Wraz z początkiem miesiąca nasze Sówki utrwalały symbole narodowe. Poznały również wydarzenia, jakie są związane ze świętami narodowymi jakie przypadają na miesiąc Maj.  W kolejnym tygodniu dzieci dowiedziały się co to jest Europa i czym różni się od Unii Europejskiej. Pomocna w tym była mapa, którą dzieci z zaciekawieniem oglądały i zadawały pytania. Następny tydzień był iście odkrywczy, sówki  miały okazję poznać cykl rozwoju żaby i motyla. Niektóre dzieci były zaskoczone, że kolorowe motyle powstają z gąsienicy, a żaby zanim staną się dorosłe mają ogon. Przedszkolaki poznały również innych ciekawych mieszkańców łąki. W kolejnym tygodniu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Każda sówka pilnie powtarzała teksty wierszy i piosenek, aby na ustach rodziców pojawił się uśmiech a w oku zakręciła się łezka. Z tej okazji dzieci również własnoręcznie wykonały prezenty, mamy dostały  zawieszkę/breloczek do kluczy a tatusiowie ozdobę do samochodu. Po udanych występach rodzice wraz z dziećmi miło spędzili popołudnie. Przed nami kolejny miesiąc pełen przygód.

Katarzyna Łapińska

MAJ W LISKACH

Maj w tym roku mamy piękny.  Ciepło, pogoda idealna do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wykorzystujemy ten czas maksymalnie. Wszak tu, na naszym tarasie, możemy również prowadzić nasze zajęcia z dziećmi. Dzieci czują się tutaj swobodnie i mogą oddychać pełną piersią.
Sporo czasu zajęły nam przygotowania do obchodów Dnia Mamy i Taty. Dzieci pod okiem wychowawczyń ćwiczyły swoje występy. Uczyły się piosenek, wierszyków, układów tanecznych. Nie zapomniały też o upominkach dla swoich kochanych rodziców. Było bardzo wesoło i uroczyście. Nasi goście głośno oklaskiwali występy swoich pociech, nie kryjąc wzruszenia. Radosny nastrój udzielał się wszystkim. . Odbyło się także spotkanie z Panią z Klubu Senior +, która w ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała piękne opowiadanie o emocjach. Przedszkolaki poznały cykl życia drzewa. Zobaczyły jak rosną drzewa owocowe, skąd się biorą owoce. Poznały również mieszkańców sadów – tych najmniejszych i najbardziej pracowitych, dzięki którym wszystko kwitnie. Podczas pokazu multimedialnego dzieci poznały i utrwaliły najważniejsze informacje na temat pszczół m.in jak wyglądają, jak wygląda ich cykl rozwojowy, czym się zajmują oraz czym się żywią. Poznały również mieszkańców łąki oraz kwitnące wiosną kwiaty. Dowiedziały się jakie są najciekawsze miejsca w Polsce i na świecie. Przed nami kolejny piękny miesiąc- czerwiec, pełen przygód.

Ewelina Jachimczuk

Kinga Zdrodowska

GIMNASTYKA KOREKCYJNA - PROJEKT - MAJ 2023

W maju na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dzieci bawiły się w zabawy ruchowo-naśladowcze, przechodziły po ścieżkach sensoryczno-równoważnych, wykonywały ćwiczenia posturalne oraz oddechowe. Rozwijały dzięki temu praksję, równowagę, sensorykę stóp, wzmacniały mięśnie posturalne oraz zaspokajały naturalną potrzebę ruchu. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy elementy do ścieżki sensoryczno-równoważnej, płotki, woreczki gimnastyczne, koła ringo, krążki, piłeczki, tunel, dysk sensoryczny, poduszki o różnej grubości.

Justyna Markowska

ŻABKI W MAJU

Kolejny miesiąc za nami. Coraz bliżej wakacji, na które wszyscy z niecierpliwością czekają. Ostatnio była piękna , słoneczna pogoda, więc korzystaliśmy z placu zabaw przy przedszkolu. W tym miesiącu rozmawialiśmy o Polsce i jej sąsiadach, poznawaliśmy ciekawe miejsca w Europie . Dzieci poznały również mieszkańców łąki oraz zwierzęta domowe , egzotyczne i leśne. Dowiedzieliśmy się również skąd pochodzi mleko, wełna i inne produkty zwierzęce. W maju zostaliśmy zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Daniłowie Dużym na spotkanie z bajką w ramach Tygodnia Bibliotek. W kolejnym tygodniu byliśmy w Przedszkolu nr 2 w Łapach na przedstawieniu teatralnym. Jak zwykle było to dla nas kolejne doświadczenie i okazja do przeżycia czegoś nowego w dużej grupie dzieci. 25 maja odwiedzili nas Rodzice ,z okazji zorganizowanego w naszej grupie, Dnia Rodziny po hasłem „ Mamo, tato kochamy was”. Cieszymy się bardzo , że Rodzice z radością przyjęli zaproszenie i stawili się na nie w pełnym składzie. Był to niezwykle ważny dzień w życiu dzieci, które przygotowały piosenki i wiersze ,i z niezwykłym przejęciem je zaprezentowały. Został jeszcze jeden miesiąc w tym roku szkolnym ,i zasłużony odpoczynek . Czekamy.

Bożena Domaszewska

Katarzyna Thomas

SZACHY - PROJEKT - MAJ 2023

W ramach projektu ,,Bo w przedszkolu fajnie jest” na zajęciach szachowych w miesiącu maju dzieci utrwalały poznane bierki, podstawowe zasady szachowe oraz ustawienie wyjściowe figur i pionków na szachownicy.  Wykorzystując szachy ogrodowe i stolikowe grały w szachy.   

Małgorzata Perkowska

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE - PROJEKT - MAJ 2023

W maju przybliżony został dzieciom temat znaczenia energii dla życia człowieka. W czasie zajęć, rozmawialiśmy o źródłach energii i sposobach jej oszczędzania. Na następnych zajęciach dzieci poznały przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Dzieci zrozumiały jak ważne jest powietrze w życiu ludzi i zwierząt. Dzięki zabawom przedszkolacy samodzielnie znalazły odpowiedź na pytania: Czym jest wiatr? Jaki kolor ma powietrze? Jaki zapach?. Kolejnym ciekawym wydarzeniem na zajęciach z przyrody było zapoznanie się z przedszkolnym laboratorium. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pod lupą różne owady i rośliny.

Kinga Zdrodowska

LOGORYTMIKA - PROJEKT - MAJ 2023

Kolejny miesiąc zajęć logorytmicznych w ramach projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest” upłynął dzieciom na poznawaniu nowych tańców, śpiewaniu i zabawach. Na zajęciach przedszkolaki z upodobaniem w rytm muzyki odtwarzały ćwiczenia fizyczne, ilustrowały ruchem treści utworów, poruszały się w rytm muzyki, odtwarzały ruchy kolegów. Największą radość sprawiała dzieciom gra na instrumentach muzycznych, instrumentacja utworów. Przedszkolaki z radością wykonywały polecenia reagując na sygnały wizualne i dźwiękowe: wysoko- nisko, cicho- głośno, szybko- wolno, razem- osobno. Podczas podejmowanych działań dzieci uczyły się współpracy z kolegami, przestrzegania ustalonych zasad, służyły sobie pomocą i nawiązywały przyjaźnie. 

                                                                                     Mirosława Matusik,

Ewa Krysińska- Zaniewska

RYTMIKA -PROJEKT - MAJ 2023

"Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie, jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem”. Rytmika to nie tylko wesoła zabawa. Przedszkolaki  mają różne kreatywne zadania i ćwiczenia. Podczas majowych zajęć dzieci nie tylko śpiewały piosenki, ale też słuchały muzyki ,w tym utwory muzyki poważnej. Przygotowywały się dzielnie do występów z okazji Dnia Mamy i Taty.  Tańczyły w parach, uczyły się wiedzy ogólnej związanej z muzyką,   samodzielnie tworząc muzykę, poznając różne instrumenty perkusyjne, wykorzystując w zabawach muzycznych  różnorodne materiały i pomoce, jak szarfy, chustki, serduszka.

Ewelina Jachimczuk

Martyna Truskolaska

ZAJĘCIA SPORTOWE - PROJEKT - MAJ 2023

W tym miesiącu dzieci z grupy Myszki. Liski i Sówki chętnie uczestniczyły w zajęciach poświęconych dalszemu rozwojowi sprawności fizycznej. Podczas zajęć wykorzystane zostały jeździki - rozwijające koordynację, deska - wspierająca stabilizację, kamienie o różnej strukturze, oraz sprzęt znajdujący się na placu zabaw - wspierający ogólną sprawność fizyczną dzieci.

Katarzyna Łapińska

SENSOPLASTYKA - PROJEKT - MAJ 2023

 

Na zajęciach sensoplastycznych dzieci z grup Myszki, Liski i Sówki w dalszym ciągu rozwijały swoje zmysły poprzez różnorodne zabawy i aktywności. Malowały, lepiły, tworzyły masy oraz wesoło się brudziły. 

Małgorzata Piekutowska

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-KOMPUTEROWE - PROJEKT - MAJ 2023

Na majowych zajęciach matematyczno-komputerowych dzieci porównywały długości, szerokości oraz wysokości przedmiotów. Dzieci dokonywały pomiarów względem siebie lub innego przedmiotu. Przedszkolaki wiedzą już w jaki sposób mierzyć przedmioty i rozumieją stałość miary (długość, szerokość, wysokość). Zabawy z miarką oraz linijkami przysporzyły dzieciom dużo radości.

Aneta Roszkowska

JEZYK ANGIELSKI - PROJEKT - MAJ 2023

Podczas zajęć projektowych w maju, dzieci poznawały słownictwo opisujące warzywa i owoce. Śpiewały piosenki, grały w językowe memory, oglądały bajkę w języku angielskim, cały czas ćwicząc i utrwalając  poznane zwroty i wyrażenia.

Aneta Zajkowska

ARTETERAPIA - PROJEKT - MAJ 2023

W maju nasze przedszkolaki na zajęciach „Arteterapii” zaznajomiły się z pracą aktorów, poznały nowe słowa, np. kurtyna, scena, rekwizyty, itp. poznały teatr cieni oraz kamishibai, opowiadały  o swoich emocjach i rytmicznie ruszały się przy muzyce.    Poprzez zabawy pacynkami rozwijały wyobraźnię i pozytywne nastawienie do otaczającego ich świata. Dużo radości sprawiło dzieciom utworzenie kolorowego motyla z kół origami oraz kolorowanie jego kształtu. Rozwijały dzięki temu swoje zdolności manualne, wyobraźnię i poczucie własnej wartości.

Katarzyna Thomas

Izabela Witkowska

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ LEŚNE SZLAKI

25.05.2023r. grupa Puchatków wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Rudka w Pietkowie, która została zorganizowana w ramach promocji Miasta i Gminy Łapy.

Dzieci wzięły udział w bardzo ciekawych warsztatach pt. „Wiosna w lesie”. Przedszkolaki miały do wykonania 3 zadania, które wymagały od nich kreatywności. Pierwsze z nich, to przeprowadzenie eksperymentu, który polegał na stworzeniu otoczki dla jajka, tak, żeby nie rozbiło się, kiedy spadnie na ziemię. Ku wielkiej radości przedszkolaków, wszystkie 3 jajka przetrwały upadek – nie było jajecznicy!

Drugim zadaniem było przygotowanie leśnego posiłku: zupy, drugiego dania oraz kompotu. Dzieci otworzyły trzy restauracje pod gołym niebem, w których serwowane były najlepsze specjały: mleczo-zupa, zupa ziołowo-koperkowa ze szpinakowym makaronem i śmietaną z żółtych kwiatów, zupa miętowo-rumiankowa, szyszkotlety zapiekane w piórkach na dębowej sałacie z chrupkami żołędziowymi oraz wiosenną surówką, devolaje z szyszki na musie z różowych kwiatów podawany z leśnym puree i chipsami stokrotkowymi, kompot – leśne marzenie i wiele innych…. – jury jednogłośnie orzekło, że wszystkie posiłki wyglądały bardzo apetycznie i ogłoszony został remis!

Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu orczyka z patyka i ozdobieniu go leśnymi skarbami.

Wszystkie Puchatki z żalem opuszczały las i leśniczówkę, w której usłyszały ciekawe historie oraz podziwiały niecodzienne eksponaty.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Justynie Bujnowskiej za przeprowadzenie fantastycznych warsztatów, mamy nadzieję, że to nie była nasze ostatnie spotkanie!

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie autokaru Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu.

Katarzyna Olszewska

Patrycja Maciejczuk

ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, z tej okazji 19.05.2023 r.  grupę Muminków, Smerfów I Puchatków odwiedził pan Wiesław Karpowicz- miejscowy pszczelarz. Tematem numer jeden było podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Pan pszczelarz opowiedział dzieciom o swojej pasji. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć, przyniesione do przedszkola narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza oraz strój pszczelarza. Niewątpliwie największą atrakcją był żywy ul z tysiącem pracowitych pszczół. Przedszkolaki dowiedziały się, kto wchodzi w skład pszczelej rodziny, jak wygląda pszczela matka, ile żyją pszczoły oraz ile miodu, w ciągu około 40 dni swojego życia produkuje pszczoła (niecała łyżeczka). Pan Wiesław opowiedział też, w jaki sposób pozyskać i wychować pszczele matki, jak dbać o pszczelą rodzinę i pasiekę oraz w jaki sposób pozyskuje się miód. Opowiedział również dzieciom, w jaki sposób, my ludzie, możemy pomóc przetrwać pszczołom, bo jak powiedział Albert Einstein, jeśli zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia. Bardzo dziękujemy za ciekawe, pełne wrażeń spotkanie.

Emilia Domaszewska

KWIECIEŃ W GRUPIE BIEDRONEK

Kolejny miesiąc dobiegł końca, to był niezwykle aktywny czas. Dużo spacerów, wycieczek i zabaw. Dużo czasu poświęciliśmy na przygotowaniu tańca, który prezentowały dzieci na Festiwalu Kultury Podlaskiej.

Często wychodziliśmy na podwórko. Pobyt na świeżym powietrzu dostarcza dzieciom  moc wrażeń. Najwięcej radości sprawiają, swobodne zabawy z kolegami i wspólne korzystanie ze sprzętu zgromadzonego wokół przedszkola.

Na placu przedszkolnym szukaliśmy oznak wiosny, Biedronki rozpoznawały pierwsze wiosenne kwiaty i obserwowaliśmy kwitnące krzewy. Obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Świadomości  Autyzmu. Wykonaliśmy wspólny plakat i w tym dniu ubraliśmy się na niebiesko.

W ostatnim tygodniu kwietnia trwały przygotowania obchodów bardzo ważnego święta narodowego; Święta flagi oraz Święta Konstytucji 3-maja. Dzieci utrwaliły symbole narodowe, poznały legendy oraz z dumą śpiewały hymn Polski. Wykonały pracę plastyczną o tematyce patriotycznej.

 

Ligia Łapińska

 

KWIECIEŃ W JEŻYKACH

Dnia 04.04.2022 w Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze niebieskim na znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Celem zajęć było zwiększenie świadomości i wrażliwości w temacie autyzmu

 W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych nasze przedszkolaki malowały farbkami jajka, by później włożyć je do swoich  świątecznych koszyczków.
Malowanie pisanek sprawiło dzieciom wiele radości.

Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli  poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Dzieci wzięły  udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczyli się troszczyć o środowisko naturalne, poznawać podstawowe zasady. Poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników. Ponadto omawiano temat związany  z oszczędzaniem wody i energii. Dzieci wiedzą, iż woda jest źródłem życia dla człowieka, roślin, zwierząt. Pokazano jak na co dzień wykorzystujemy wodę w gospodarstwie domowym i co się dzieje gdy jej zabraknie. Zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania wody i energii.

Jeżyki brały udział w Festiwalu muzyczno-tanecznym DK w Łapach  pt. ”Festiwal Kultury Podlaskiej Przedszkolaków”. Zaprezentowały taniec „Miała Baba koguta”.

Dzieciaki uwielbiają ćwiczyć w „Sali Mocy”. Wspinają się po drabinkach, wspinaczkach. Jeżdżą rowerkami, biegają po bieżni…… Po wielu atrakcjach zmęczone i zadowolone wracają do swojej sali.

W  kwietniu swoje urodziny obchodził Mikołaj Ożarowski. Sto lat życzymy!

  

Agnieszka Budzisz

Joanna Roszkowska

 

KWIECIEŃ W SMERFACH

Kwiecień przyniósł Smerfom wiele atrakcji i wiele ciekawych wydarzeń. Dzieci uczyły się rozumienia i szanowania tych, którzy widzą i czują świat trochę inaczej niż my. Wzięliśmy  udział w Światowym Dniu Autyzmu – obejrzeliśmy prezentację i wykonaliśmy wspólny plakat. Poznaliśmy litery:  Ł,ł; J,j; F,f; H,h. Układaliśmy z liter wyrazy i pilnie ćwiczyliśmy czytanie. Dzieci poznały cyfrę 9, utrwalały znaki „+”, „-”, „=”,odczytywały działania i odkodowywały matematyczne kolorowanki. W kwietniu obchodziliśmy Święta Wielkanocne – Smerfy miały okazję poznać tradycje z nimi związane. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie tradycyjnych pisanek. Dzieci odkrywały tajemnice Ziemi i Kosmosu. Wiedzą, jak wygląda Układ Słoneczny – znają jego planety. Rozumieją też potrzebę dbania o środowisko i konieczność segregacji odpadów. W związku z nadchodzącymi Świętami – Świętem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja rozwijaliśmy postawy patriotyczne i zainteresowania naszą Ojczyzną. Dzieci poznawały piękno Polski i utrwalały znajomość symboli narodowych. Wiele radości sprawił wszystkim występ na Festiwalu Kultury Podlaskiej. Smerfy wytrwale na próbach ćwiczyły, a następnie wspaniale zaprezentowały się w tańcu ludowym – „Lasowiaku”. Wiosenne słońce i coraz cieplejsza pogoda zachęcały do zabaw na placu przedszkolnym, a w pochmurne i chłodniejsze dni dzieci miały możliwość rozwijać swoją kreatywność w przedszkolnej sali.

                                                                                 Mirosława Matusik,

Izabela Witkowska

KWIECIEŃ W LISKACH

W kwietniu Liski z niecierpliwością czekały na Święta Wielkanocne oraz na zajączka. W tym czasie tworzyły piękne prace plastyczne tj.: pisanki, zajączki czy baranki. Na zajęciach poznawały tradycje związane z Wielkanocą. Przedszkolaki uczestniczyły także w Światowym Dniu Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem przedszkolaki założyły ubrania w kolorze niebieskim oraz stworzyły przepiękny plakat. Liski w kwietniu wybrały się także na pieszą wycieczkę do kina na film „Kacper i Emma na Safari”. Dzieci w kwietniu poznawały zwierzęta hodowlane, żyjące w lesie oraz na safari. Przedszkolaki uczestniczyły także w Akcji „Sprzątamy dla Polski”, dzięki której uświadomiły sobie jak ważne jest dbanie o przyrodę. Liski spędzały również czas w przedszkolnym ogrodzie ciesząc się nowymi zabawkami.

Bardzo emocjonującym wydarzeniem w kwietniu był Festiwal Kultury Ludowej, który odbył się w sobotnie popołudnie 22 kwietnia w Domu Kultury w Łapach. Jego głównym celem było kultywowanie tradycji Podlasia oraz wytworzenie więzi z domem rodzinnym i swoim regionem. Dzieci wystąpiły po raz pierwszy na dużej scenie z repertuarem „Kosił ojciec siano”. Była to cudowna uroczystość pełna wzruszeń i uśmiechu, która bardzo podobała się dzieciom.

To był bardzo ciekawy i pełen emocji miesiąc. Z niecierpliwością czekamy, co ciekawego przyniesie nam maj.

Kinga Zdrodowska

Ewelina Jachimczuk

KWIECIEŃ W MOTYLKACH

Kolejny miesiąc za nami pełen nauki i wesołej zabawy za nami. Na początku miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. W tym dniu w ramach solidarności z osobami ze spectrum autyzmu przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko. Posiłkując się bajką „Sówka Kamila” przybliżyliśmy dzieciom temat autyzmu. Następnie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze Świętami. Wykonywaliśmy koszyczki wielkanocne oraz pisanki. Zajączek wielkanocny przygotował nam niespodziankę i ukrył w naszej sali jajeczka. Poszukiwania sprawiły dzieciom wiele radości. Następnie uczyliśmy się o tym, jakie potrzeby mają zwierzęta oraz dlaczego ludzie powinni o nie dbać. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się weterynarz. Poznaliśmy zwyczaje zwierząt udomowionych, hodowlanych, polnych i leśnych. Bawiliśmy się w zagadki słuchowe i zgadywaliśmy do jakiego zwierzęcia należy dany odgłos. Dzieci wiedzą już jak ważną rolę odgrywają zwierzęta w przyrodzie. Kolejny tydzień to utrwalanie wiedzy na temat naszych zmysłów. Odkrywaliśmy je poprzez próbowanie różnych smaków, dotykanie faktur, wąchanie zapachów przyjemnych i tych mniej przyjemnych, oglądanie kontrastowych obrazków oraz słuchanie dźwięków nas otaczających. Dzieci potrafią połączyć dany zapach i dźwięk z odpowiednim obrazkiem oraz dany produkt z odpowiednim rodzajem smaku. W kwietniu obchodziliśmy także Dzień Ziemi. Dowiedzieliśmy się co to znaczy segregowanie śmieci, w jaki sposób chronić środowisko, by być eko oraz czym zajmuje się ekolog. Dzieci dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z dbaniem o naszą planetę. Ostatni tydzień to rozmowy na temat naszego kraju. W związku ze zbliżającymi się Świętami Majowymi rozmawialiśmy o polskich symbolach narodowych, o legendach związanych z naszym krajem, słuchaliśmy hymnu państwowego oraz oglądaliśmy filmik edukacyjny dotyczący Święta Flagi oraz tego jak należy go obchodzić. W kwietniu odbył się długo wyczekiwany Festiwal Kultury Podlaskiej. Przygotowania do festiwalu trwały prawie 2 miesiące podczas których wymyślaliśmy układy taneczne oraz ćwiczyliśmy śpiew piosenki „Czerwone jabłuszko”. Motylki doskonale poradziły sobie na scenie! Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniach do festiwalu. Poza nauką nie zabrakło czasu na przyjemności. Gdy tylko pogoda dopisywała spędzaliśmy czas na przedszkolnym placu zabaw oraz na spacerach. Przed nami maj i przygotowania do kolejnego bardzo ważnego święta! Ale o tym już niebawem..

Aneta Roszkowska

KWIECIEŃ W MUCHOMORKACH

Gdy kwiecień nadchodzi, to wraz z nim Wielkanoc i czas na przeżywanie wielkanocnych tradycji. Tak też i było w tym roku  w Muchomorkach. Nasze maluszki zwyczaje wielkanocne poznawały, nawet stół do wielkanocnego śniadania nakrywały, a potem tych  potraw próbowały i nowe smaki oceniały. Potem przyszła pora na ekologię i dbanie o środowisko naturalne. Dzieci zapoznały się ze sposobami dbania o Naszą planetę Ziemię. Zrozumiąły, że każdy może o nią dbać. Nawet takie maluszki  jak one mogą śmieci segregować, wodę i światło oszczędzać, śmieci do kosza wyrzucać, by w zdrowym i czystym środowisku hasać. A najważniejsze jest to, że nie tylko o tym mówiły, ale przede wszystkim to czyniły. Razem z kolegami z Lisków i Myszek nasz plac zabaw sprzątały i mnóstwo satysfakcji z tego miały. Miesiąc ten zakończyliśmy patriotycznym akcentem. Dzieci swą tożsamość narodową rozbudzały, świadomość przynależności do polskiej wspólnoty narodowej budowały. Dzięki czemu symbole narodowe już znają i Hymn Narodowy rozpoznają. O Unii Europejskiej również usłyszały i że są Europejczykami się dowiedziały. Nasz plac zabaw częściej już odwiedzamy i ze wszystkich dostępnych urządzeń bezpiecznie korzystamy.  Ponadto w tym miesiącu po raz pierwszy wycieczkę pieszą do kina odbyły i seans filmowy pt :”Kacper i Emma na Safari” zobaczyły. Najważniejszym jednak wydarzeniem był udział Muchomorków w Festiwalu Kultury Podlaskiej, który odbył się na deskach Domu Kultury. Nasze maluszki wspaniale wystąpiły, pięknie się zaprezentowały i na scenie wcale nie płakały. Kwiecień był więc pełen wrażeń, ciekawe co maj nam pokaże?

                                                                                         Beata Nielipowicz

 

 

KWIECIEŃ W MUMINKACH

Pierwszy tydzień kwietnia rozpoczęliśmy od realizacji tematu „Wkrótce Wielkanoc”. Podczas realizacji zajęć dzieci miały okazję poznać tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Muminki rozwinęły  umiejętności i zdolności plastyczne oraz wzbogaciły wiadomości dotyczące tematu.   Również na początku miesiąca wzięliśmy  udział w Światowym Dniu Autyzmu – przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko, obejrzeliśmy prezentację i wykonaliśmy wspólny plakat. Drugi tydzień to realizacja tematu „Kosmiczna przestrzeń”.  Podczas omawiania tematu dzieci odkrywały tajemnice Ziemi i Kosmosu. Wiedzą już,  jak wygląda Układ Słoneczny – znają jego planety. Dzieci również wzbogaciły słownictwo, podejmują próbę czytania, potrafią wymienić i napisać poznane litery:  Ł,ł; J,j; F,f; H,h. Dzieci poznały cyfrę 9, utrwalały znaki „+”, „-”, „=”,odczytywały działania i odkodowywały matematyczne kolorowanki.

Po „Dniu Ziemi”, który omawialiśmy w trzecim tygodniu, dzieci wiedzą i rozumieją też potrzebę dbania o środowisko i konieczność segregacji odpadów. Wiele radości sprawił wszystkim występ na Festiwalu Kultury Podlaskiej. Muminki wytrwale na próbach ćwiczyły, a następnie wspaniale zaprezentowały się z piosenką ludową – „W moim ogródeczku”.

Czwarty tydzień to temat „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Dzieci poznały „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”, dowiedziały się co to jest hymn Polski oraz utrwaliły nazwy symboli narodowych: flaga, godło oraz hymn. Nauczyły się z piosenki pt. „jesteśmy Polką i Polakiem”. Poznały mapę Polski-dowiedziały się co oznaczają kolory na mapie, oraz jaka jest największą rzeka w Polsce, podsumowując dzieci wykonały pracę plastyczną – mapę Polski.

Wiosenne słońce i coraz cieplejsza pogoda zachęcały do zabaw na placu przedszkolnym, z którego korzystaliśmy w wolnej chwili. Kolejny miesiąc pełen nauki i wesołej zabawy za nami, przed nami maj i przygotowania do kolejnego bardzo ważnego święta! Ale o tym już niebawem.. 

Emilia Domaszewska

 

KWIECIEŃ W MYSZKACH

Miesiąc kwiecień przedszkolaki rozpoczęły wielkimi przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy. Dzieci poznawały tradycje z nimi związane: koszyczek wielkanocny i jego zawartość, symbole i zwierzątka związane ze świętami, , dowiadywały się co to są pisanki, śmigus -dyngus i czego  najczęściej życzą sobie ludzie w czasie Świąt Wielkanocnych.  

Z wielkim zaciekawieniem dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych zwierzętom hodowlanym, leśnym i mieszkającym na łące. Dowiadywały się jak wyglądają, poznawały ich zwyczaje, odgłosy, potrzeby i pożytek jaki czerpią z nich ludzie i środowisko.

Kolejnym ważnym tematem zajęć przedszkolnych było rozbudzanie miłości do naszej planety Ziemi. Dzieci uczyły się o nią dbać poprzez poznawanie sposobów jej chronienia , poznawanie zagrożeń płynących z zanieczyszczania środowiska, uczyły się być eko.  Dużym przeżyciem był udział w sprzątaniu ziemi, kiedy to uczyły się dostrzegać potrzebę czystości przyrody, poznawały zagrożenia związane z zaśmiecaniem środowiska, dowiadywały się o konieczności segregowania śmieci i uczyły się je segregować.

Ogromnym przeżyciem dla wszystkich grup przedszkolnych był udział w II Festiwalu Muzyczno- Tanecznym . Tego dnia dzieci na wielkiej scenie  w Domu Kultury w Łapach prezentowały przed ogromną publicznością swoje umiejętności artystyczne do których długo i starannie się przygotowywały. Dzięki udziałowi w tak wielkim przedsięwzięciu dzieci mogły doświadczyć wielu pozytywnych doznań- wzmocnić wiarę we własne możliwości, pogłębić poczucie pewności siebie, zacieśnić więzi z kolegami oraz więzi rodzinne.

W kwietniu obchodziliśmy również Światowy Dzień Osób z Autyzmem; oglądaliśmy występ grupy muzycznej która uczyła nas jak uzdrawiająco może wpływać na nas muzyka ; uczyliśmy się jak należy zachowywać się w kinie. Dużym przeżyciem była dla dzieci piesza wyprawa do kina, gdzie przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Kacper i Emma na Safari”.

 

Ewa Krysińska - Zaniewska

KWIECIEŃ W SÓWKACH

Kolejny intensywny miesiąc dobiegł końca. Kwiecień był niezwykle aktywnym miesiącem, ponieważ upłynął nam na przygotowaniach do Festiwalu Kultury Ludowej w którym braliśmy udział. Sówki wystąpiły z piosenka pt: „Poszła Mania” i zachwyciły nie tylko swoim talentem ale również ludowymi strojami. Na początku miesiąca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu podczas którego wykonaliśmy wspólny plakat oraz ubraliśmy się na niebiesko w ramach solidarności z autystycznymi dziećmi. Podczas zajęć dowiedzieliśmy o gwiazdozbiorach oraz przybyszach z kosmosu. Dodatkowo Sówki przygotowały się do zbliżających świąt i wykonały wielkanocne eksperymenty. Z okazji Dnia Ziemi przedszkolaki brały również udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”, podczas której sprzątaliśmy śmieci wokół naszego przedszkola oraz uświadomiliśmy sobie jak ważne jest dbanie o naszą planetę. W kwietniu dopisała nam wspaniała pogoda, dzięki której mogliśmy spędzić dużo czasu na spacerach oraz wspólnej zabawie na przedszkolnym placu zabaw. Pełni energii nie możemy się doczekać co przyniosą nam kolejne miesiące.

Martyna Truskolaska

KWIECIEŃ W KRASNOLUDKACH

Na początku miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia ubrani byliśmy na niebiesko na znak  solidaryzowania się  z osobami dotkniętymi różnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu. Celem zajęć było zwiększenie świadomości i  wrażliwości w temacie autyzmu. W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych Krasnoludki malowały jaka, by później włożyć je do swoich  świątecznych koszyczków. Oprócz pisanek dzieci wzięły do domu własnoręcznie wykonane stroiki wielkanocne, którymi ozdobiły swój świąteczny stół. Ważnym tematem poruszanym w kwietniu była ochrona środowiska. Realizowany był ogólnopolski program ,,Kubusiowi przyjaciele natury”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach , podczas których uczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznawać podstawowe zasady ochrony przyrody. Poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie nabywały wiedzy na temat sposobów segregacji odpadów . Ponadto omawiano temat związany  z oszczędzaniem wody i energii. W trakcie realizacji tematu o kosmosie dzieci tworzyły gwiazdozbiory utrwalając poznane liczby oraz litery.O pojazdach kosmicznych z ,,Gwiezdnych Wojen” opowiadał kolegom  Igor, który przyniósł do przedszkola różne pojazdy kosmiczne skonstruowane z klocków lego. Ostatni tydzień kwietnia poświęcony był obchodom świąt majowych. Oglądając filmy edukacyjne, kolekcje obrazów, książki historyczne, słuchając baśni i legend o Polsce dzieci utrwalały swoją wiedzę związaną z naszą ojczyzną.

22.04.2023 Krasnoludki brały udział w Festiwalu muzyczno-tanecznym DK w Łapach  pt. ”Festiwal Kultury Podlaskiej Przedszkolaków”. Zaprezentowały utwór ludowy „Zielony mosteczek” w tańcu i śpiewie.

Przez cały kwiecień  Krasnoludki poprzez zabawę  rozwijały tężyznę fizyczną w ,,Sali Mocy”. Na placu zabaw utrwalały zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń stałych. W ogrodzie przedszkolnym  poznawały tajniki hodowli kwiatów. W sali przedszkolnej korzystając z różnorodnych klocków uczyły się współpracy w grupach i małych zespołach.

 W  tym miesiącu swoje urodziny obchodzili: Igor, Antek i Laura.

Małgorzata Perkowska

KWIECIEŃ W PUCHATKACH

W pierwszym tygodniu kwietnia przypominaliśmy sobie zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi: malowaliśmy jajka, tworzyliśmy stroiki, robiliśmy nawet wyścigi w przenoszeniu jajek na łyżce – oczywiście plastikowych.

Na początku miesiąca obchodziliśmy również Światowy Dzień Autyzmu – wszyscy przyszliśmy ubrani na niebiesko i przygotowaliśmy wspólny plakat.

W drugim tygodniu wybraliśmy się w podróż, w kosmos! Poznawaliśmy planety, które wchodzą w skład Układu Słonecznego, omawialiśmy ich cechy i zadawaliśmy sobie pytanie: Czy gdzieś w kosmosie jeszcze jest życie?

Trzeci tydzień poświęcony był ekologii. Świętowaliśmy Dzień Ziemi ucząc się o segregacji odpadów, recyklingu. Dzieci szukały różnych sposobów, które pomogłyby uchronić naszą planetę.

W ostatnim tygodniu kwietnia dzieci poznawały legendy o powstaniu Polski. Przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe: flagę, godło oraz hymn. Utrwaliliśmy podstawowe wiadomości dotyczące największych miast oraz rzek.

Dzieci wzięły także udział w Festiwalu Kultury Podlaskiej, podczas którego zaprezentowały ludową piosenkę pt. „Lipka Zielona”.

W tym miesiącu Puchatki poznały następujące litery:  Ł,ł; J,j; F,f; H,h, utrwalały umiejętność głoskowania oraz czytania. Na zajęciach matematycznych poznały cyfrę 9, utrwalały znaki „+”, „-”, „=”,odczytywały działania.

W ciepłe dni staramy się jak łapać jak najwięcej promyków słońca i spędzamy czas na przedszkolnym placu zabaw. Mamy nadzieję, że maj przyniesie nam jeszcze więcej radości i niezapomnianych przygód!

Patrycja Maciejczuk

JEZYK ANGIELSKI - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu na zajęciach z języka angielskiego dzieci uczyły się słownictwa związanego z ubraniami. Śpiewały piosenki, oglądały bajki w języku angielskim, opowiadały o swoim codziennym ubraniu, bawiły się w różne zabawy językowe. Utrwalały też słownictwo związane ze świętami Wielkanocnymi .

Aneta Zajkowska

KWIECIEŃ W ŻABKACH

Kwiecień  minął bardzo szybko. Upłynął w tematyce Świąt Wielkanocnych  oraz przygotowań do majowych świąt patriotycznych. Na początku miesiąca obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu dzieci przyszły ubrane do przedszkola na niebiesko ,co miało świadczyć o łączności ze wszystkimi, którzy się borykają z problemem samotności i wykluczenia. Wspólnie wykonaliśmy plakat mówiący o tym, że w naszym społeczeństwie żyje mnóstwo dzieci borykających się z autystycznymi problemami. Przed Świętami Wielkanocnymi poznawaliśmy polskie tradycje wielkanocne, wykonaliśmy świąteczne kartki z życzeniami, które dzieci zaniosły do swoich Rodzin. Były też zajęcia związane z ochroną przyrody, uczyliśmy się segregować śmieci i dbać o naszą planetę -ziemię.  Bardzo wiele czasu poświęciliśmy na przygotowania do drugiego już przedszkolnego festiwalu  pt. „Festiwal Kultury Podlaskiej”, który odbył się 22 kwietnia w Domu Kultury w Łapach. Żabki zaśpiewały podlaska piosenkę pt. „Wieziemy tu kogucika”. Był to nasz pierwszy publiczny występ na dużej scenie w tym roku. Wiadomo- było trochę stresu i łez. Miejmy nadzieję , że w przyszłości będzie lepiej. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie strojów, obecność i duchowe wsparcie nauczycieli i dzieci. Ostatni tydzień kwietnia upłynął w tematyce patriotycznej. Przypomnieliśmy sobie symbole narodowe, zrobiliśmy flagi Polski, godło Polski i śpiewaliśmy hymn Polski. Czekamy przyjścia następnego miesiąca.

Bożena Domaszewska

Katarzyna Thomas

SZACHY - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W ramach projektu ,,Bo w przedszkolu fajnie jest” na zajęciach szachowych w miesiącu kwietniu wprowadzone zostały zasady atakowania króla oraz sposobu kończenia gry z zastosowaniem odpowiedniego słownictwa ,,szach”, ,,mat”. Przedszkolaki utrwalały ustawienie wyjściowe bierek na szachownicy. Dotykiem rozpoznawały figury szachowe, stosując znane im nazwy. Segregowały bierki szachowe według koloru, podziału na figury i pionki. W zabawie uczyły się gry szachy.   

Małgorzata Perkowska

SENSOPLASTYKA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu dzieci z grup Liski, Myszki i Sówki po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach z sensoplastyki. Poznawały kolejne brudzące  masy i chętnie mieszały ze sobą składniki. Było kolorowo i wesoło. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami!

Małgorzata Piekutowska

RYTMIKA -PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu zostały przeprowadzone zajęcia rytmiki. Przedszkolaki w tym miesiącu poznały opowieść muzyczną pt: „Wielkanocny króliczek” w czasie której dzieci ilustrowały ruchem słyszaną historię. Dodatkowo nauczyliśmy się rozpoznawać i grać na instrumentach, które otrzymaliśmy dzięki realizacji projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest”. Nie zabrakło również wspólnych tańców oraz nowych piosenek takich jak „Wesołe instrumenty muzyczne” oraz „Tu wszędzie jest nasza ojczyzna”. 

Martyna Truskolaska

Ewelina Jachimczuk

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu dzieci poznawały nazwy zwierząt hodowlanych oraz żyjących w lesie. Przedszkolaki świetnie bawiły się dobierając zwierzęta w pary. Dzieci poznały zasady segregowania śmieci, a także zgłębiły trudniejsze zagadnienia – dowiedziały się, jak długo mogą się rozkładać różne odpady. Dzieci uczestniczyły również w Akcji „Sprzątamy dla Polski” dzięki której dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę i chronić ją, by korzystać z jej uroków.

Kinga Zdrodowska

ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-KOMPUTEROWE - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

Na kwietniowych zajęciach uczyliśmy się na temat dodawania i odejmowania. Młodsze dzieci ustalały, iż po zmianie typu „dodać” jest więcej, a po zmianie typu „odjąć” jest mniej. Grupy starsze przeliczały na konkretach i ustalały wynik dodawania i odejmowania. Dzieci tworzyły zbiory z wybranych elementów i rozdawały przedmioty według umowy (tyle samo, o 2 mniej, o 1 więcej itd.) Na zajęciach wykorzystaliśmy interaktywne myszki, którym kodowaliśmy trasę. Dzieci doskonale radziły sobie z wyznaczaniem kierunków. Na ostatnich kwietniowych zajęciach kształtowaliśmy umiejętność liczenia przy pomocy robota Photona, którym dzieci sterowały po macie zbierając kolorowe klocki i tworząc z nich różnorodne zbiory. 

Aneta Roszkowska

LOGORYTMIKA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

Minął kolejny miesiąc zajęć logorytmiki w ramach projektu „Bo w przedszkolu fajnie jest”. Podczas zabaw taneczno – rytmicznych w kwietniu dzieci ćwiczyły orientację przestrzenną, wykonywały polecenia ze zrozumieniem, ilustrowały ruchem treść utworów, śpiewały piosenki, uczyły się rytmicznego lub płynnego poruszania się przy muzyce, poznawały nowe układy taneczne, uczyły się  współpracy z partnerem. Na zajęciach dzieci ćwiczyły wyrazistą artykulację głosek w sylabach, wyrazach jedno- lub dwusylabowych. Doskonaliły umiejętność świadomego kierowania ruchami narządów artykulacyjnych. Dużo radości sprawiała im gra na instrumentach perkusyjnych podczas instrumentacji piosenki, śpiewanie zdań, odtwarzanie ćwiczeń fizycznych w rytm muzyki.

Mirosława Matusik

Ewa Krysińska - Zaniewska

 

GIMNASTYKA KOREKCYJNA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

W kwietniu na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dzieci wzmacniały mięśnie posturalne, rozwijały ogólną koordynację ruchową, równowagę, ćwiczyły mięśnie stóp, rozwijały ich sensorykę oraz zaspokajały naturalną potrzebę ruchu. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowo-naśladowczych, wykonywały wybrane ćwiczenia jogi dla dzieci, ćwiczenia elongacyjne, posturalne oraz oddechowe, przechodziły po ścieżce sensoryczno-równoważnej. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy jeżykowe półkule, koła ringo, taśmy thera-band, laski gimnastyczne, ścieżkę równoważną o różnych fakturach. 

Justyna Markowska

ARTETERAPIA - PROJEKT - KWIECIEŃ 2023

Jak w każdym miesiącu oddawliśmy się pracy twórczej, której celem nie jest wartość artystyczna tylko sam fakt tworzenia. Metoda malowania dziesięcioma palcami bardzo przypadła dzieciom do gustu i jest to najczęstsza metoda ekspresji twórczej dzieci. Nie tylko malowaliśmy ale również "aktywnie słuchaliśmy muzyki', jednak dominował Teatr Kamishibai, który na prośbę dzieci pojawiał się kilkukrotnie.

Katarzyna Thomas

Izabela Witkowska

MARZEC W MOTYLKACH

Miesiąc zaczęliśmy od rozważań na temat marcowej pogody oraz zmian jakie następują wiosną w ogrodzie i na łące .Dzieci poznały wiosenne kwiaty i przylatujące do nas na wiosnę ptaki. Dobrze wszyscy znają zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i nadejściem wiosny. Nasze starszaki zadbały o to by młodsze dzieci wszystkie tradycje poznały dlatego przedstawienie zorganizowały i z gaikiem po sali maszerowały. Motylki w sali Marzannę zrobiły i wszyscy na taczkę ją włożyły. By Panią Wiosnę zaprosić dzieci jej plakat namalowały i na drzwiach wejściowych jej kierunek wejścia wskazały. W  ostatnim tygodniu marca wszystkie zmysły poznały i nimi świat badały . W tym miesiącu oglądały teatrzyk p.t „ Tomek i Romek w kosmosie.

Jolanta Ponińska

MARZEC W PUCHATKACH

Marzec Puchatki rozpoczęły od zapoznania się z zegarem i sposobem jego działania. Dowiedziały się, jak odczytywać godzinę oraz utrwalały określenia "co było najpierw, co jest teraz, a co będzie potem", uzywaly także pojęć: wczoraj, dziś i jutro. Pożegnaliśmy zimę, którą symbolizowała wykonana przez nas marzanna i zaczęliśmy szukać oznak wiosny, która zagościła już w kalendarzu, a do nas cały czas zbliża się małymi krokami. Kolejny tydzień poświęciliśmy na zabawy z muzyką. Puchatki poznały instrumenty muzyczne oraz muzyków na nich grających. Dowiedziały się kim był Fryderyk Chopin, jak wygląda gama oraz nazwy solmizacyjne nut. Dzieci odkrywały także czym są emocje oraz jakie są sposoby ich kontrolowania. Poznały również pojęcie dobrego uczynku oraz kłamstwa. Marzec to miesiąc poznawania liter: P, Z, U oraz C, a także odejmowania jako ubywania elementów (poznanie graficznego znaku odejmowania). W naszej sali powstał prawdziwy wiosenny ogródek - dzieci siały owies oraz sadziły cebulę. W tygodniu wielkanocnym poznawaliśmy tradycje związane ze Świętami, malowaliśmy jajka, szykowaliśmy stroiki. 

Katarzyna Olszewska

MARZEC MUMINKÓW

Marzec minął nam bardzo szybko. Uczyliśmy się o przemijającym czasie, dzieci dowiedziały się jak odczytywać godziny na zegarze, bawiły się w  muzyków grając na instrumentach oraz przedmiotach które wydają dźwięki. Szukaliśmy oznak wiosny spacerując w okolicy przedszkola, bawiliśmy się na placu zabaw, przywitaliśmy wspólnie nową porę roku biorąc udział w uroczystości przedszkolnej.  Stworzyliśmy mini ogródek w sali siejąc kwiatki i rzeżuchę. Rozmawialiśmy o naszych uczuciach i emocjach oraz tym jak można sobie radzić ze złością. Utrwaliliśmy zwroty grzecznościowe, podawaliśmy przykłady dobrych i złych zachowań. Uczyliśmy się dodawać i odejmować, poznaliśmy nowe litery oraz cyfry, dbaliśmy o naszą sprawność fizyczną podczas ćwiczeń gimnastycznych.

Justyna Markowska

MARZEC W MYSZKACH

W miesiącu marcu przedszkolaki skupiły się na poznawaniu  nowej pory roku. Dzieci z radością obserwowały odchodzącą zimę i zmiany zachodzące w budzącej się do życia przyrodzie. Na zajęciach poznawały pogodę charakterystyczną dla marca, przysłowia o pogodzie marcowej, dowiedziały się co to są znaki synoptyczne i jak prowadzić kalendarz pogody. Dzieci dowiadywały się jak należy się ubierać, wybierając się na wiosenny spacer lub wycieczkę, poznawały oznaki wiosny, nazwy przylatujących ptaków i  ich zwyczaje. Dowiedziały się również jakie prace wykonuje się wiosną w polu i ogrodzie. Poznały nazwy kwiatów wiosennych  i założyły w sali ogródek kwiatowy, o który teraz same się troszczą.  Ważnym wydarzeniem było powitanie wiosny. Na te okoliczność grupa przygotowała Marzannę i pożegnała ją śpiewem. Jak staropolska tradycja nakazuje, przedszkolaki powitały nową porę roku zielonym gaikiem przystrojonym w kolorowe wstążeczki. Nawiązując do nadejścia wiosny, dzieci wzięły udział w innowacji „Kolorowy tydzień”: w poniedziałek wszystkie ubrały się na biało i przygotowały Marzannę. We wtorek wszystkie przedszkolaki ubrane na zielono wspólnie pożegnały Marzannę i powitały wiosnę. W środę dzieci przyszły ubrane w kolorze żółtym i poszukiwały oznak wiosny. W czwartek ubrane na czerwono przedszkolaki bawiły się w małych ogrodników i siały w Sali kwiaty, o które regularnie dbają i cieszą się ich wzrostem. W piątek przedszkolaki ubrane na pomarańczowo  wykonywały pracę plastyczną  „Wiosna w oczach dziecka”. W marcu składaliśmy życzenia urodzinowe  naszej koleżance Adriannie.

   Ewa Krysińska- Zaniewska

MARZEC W SÓWKACH

Za nami kolejny miesiąc, coraz częściej za oknem świeci słońce. W pierwszym tygodniu skupiliśmy się na mijającym czasie. Sprawdziliśmy co było najpierw, poznaliśmy pory dnia oraz wybraliśmy się w przyszłość. Kolejny tydzień upłynął nam pod hasłem “Co nam w duszy gra”. Razem z dziećmi poznaliśmy różne instrumenty muzyczne. Sówki miały okazję zagrać na klasycznych instrumentach takich jak: bębenek, marakasy czy trójkąt. Oraz nietypowym instrumencie jakim były klasyczne słoiki wypełnione wodą. Słuchaliśmy różnych gatunków muzyki takich jak: muzyka poważna, współczesna, techno, heavymetalowa czy country. Kolorowy tydzień to była istna tęcza barw. Każdego dnia dzieci miały za zadanie ubrać się w inny kolor, biel symbolizowała pożegnanie zimy, zieleń - pierwszy dzień wiosny, żółta środa polegała na poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, w czerwony czwartek posialiśmy zboże, a pomarańczowy piątek to wiosna malowana oczami dzieci. W ostatnim tygodniu marca rozmawialiśmy o emocjach i uczuciach jakie odczuwamy. Dzięki XXIV Łapskiemu tygodniowi teatru nasza grupa miała okazję obejrzeć darmowy spektakl teatru Katarynka pt.: “Morskie opowieści”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne słoneczne dni i czekającej nas przygody.

Katarzyna Łapińska