Kontakt
PRZEDSZKOLE NR 2 PROMUJĄCE ZDROWIE


GALERIA

 
       W galerii znajdują się fotografie z uroczystości i wydarzeń przedszkolnych. 
Zapraszamy do oglądania zdjęć i komentowania ich na naszej stronie.
 
 
KRONIKA 

ŻABKI NA WYCIECZCE W LESIE

     To był piękny październikowy dzień ( 19.10. 2017) , jeden z nielicznych tej jesieni. W końcu udało nam się pojechać na wycieczkę autokarową do pobliskiego Nadleśnictwa Rudka. Cała grupa stawiła się tego dnia punktualnie, zjedliśmy śniadanie i z niecierpliwością oczekiwaliśmy przyjazdu autokaru z grupą dzieci i opiekunów z Przedszkola nr 2 w Łapach. Pierwszym punktem wycieczki było poznanie Pani Leśnik, która opowiedziała nam o swojej pracy. Dalszym etapem wycieczki było zbieranie żołędzi, które będą stanowiły pokarm dla zwierząt podczas zimy. Po zbieraniu przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu podczas której nauczyły się jak należy zachowywać się w lesie. Podczas wędrówki podziwiały dary lasu i nasłuchiwały odgłosów lasu. Długi spacer i mnóstwo świeżego powietrza wzmogły apetyty gdy już dzieci przybyły „pod wiatę”, przygotowane bułeczki szybko znikały ze stołu. Pobyt w lesie był krótki , podróż powrotna minęła szybko, a obiad zastał zjedzony z wyjątkowym smakiem. Maluchy udały się na leżakowanie, a starszaki podążyły do zabawy.

Mariola Perkowska

 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ŻABKACH

WESOŁO SIĘ BAWIMY 

20 września br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Już od samego rana zaczęliśmy wesoło nasze święto. Dzieci nie mogły się doczekać wcześniej zapowiedzianych niespodzianek. A było ich wiele. Pierwszą z nich była wspólna zabawa przy skocznej muzyce oraz zabawa z chustą animacyjną. Zza drzwi słychać było radosne krzyki i śmiechy dzieci. Cała nasza sala była przepełniona radością z powodu tak ważnego święta, które obchodzimy tylko raz w roku. Dalszym etapem było wspólne oglądanie bajek. Po krótkim seansie bajkowym czekała na dzieci niespodzianka w postaci piniaty. Dzieci nie mogły doczekać się rozbijania truskawki – niespodzianki. Aż wreszcie nastał moment rozbijania, każde dziecko próbowało dostać się do środka. Po długich zmaganiach z papierową kulą wreszcie ze środka wysypały się owocowe lizaki i galaretki. Ale było radości ze wspólnego rozbijania i ujrzenia co wysypuje się z piniaty. Wszystkie dzieci zabrały się za zajadanie smakołyków.  Na zakończenie tak radosnego dnia dzieci otrzymały medale przedszkolaka. To był z pewnością niezapomniany dzien pełeń wrażeń i atrakcji.

 

Mariola Perkowska

ŚCIEŻKA BOSYCH STÓP

Wiosną 2017 r. rozpoczęliśmy budowę ścieżki bosych stóp, kóra służyć będzie dzieciom do zabaw w ogrodzie. Ścieżkastanowić będzie element edukacyjny. W budowę ścieżki zaangażowali się tatusiowie dzieci. W czerwcu 2017 r. ogłoszony został konkurs internetowy na nazwę ścieżki.

SZACHY W PRZEDSZKOLU

    Organizujemy zajęcia szachowe według autorskiego programu przygotowanego przez przeszkolonego nauczyciela. Zajęcia organizowane są w oparciu o gry i zabawy w sali oraz w szatni przedszkol, gdzie przygotowano podłogę specjalnie na potrzeby gry w szachy. 

"Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Rozpoczęcie nauki gry   w szachy już w przedszkolu wpływa wszechstronnie na rozwój dzieci.Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem ale i wyobraźnią. Biorąc pod uwagę powyższe, można okre­ślić, w jakich płaszczyznach szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka:

 

 

1. Rozwój zainteresowań – dziecko poznaje nową dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozu­mowanie, łączące poszczególne elementy wiedzy        w jedną harmonijną całość.

2. Aktywność twórcza – specyfika gry w szachy wy­klucza odtwórcze traktowanie tego zagadnienia. Wszel­kie próby bezmyślnego naśladownictwa skazane są na niepowodzenie. Dziecko samo kreuje wydarzenia na sza­chownicy i ponosi za nie odpowiedzialność.

3. Rozwijanie pamięci i uwagi – główną umiejętnością w szachach jest zdolność zreasumowania każdej pozycji w spo­sób dynamiczny, w kategoriach najważniejszych jej elementów. Cała szachownica zostaje ukształtowana w przestrzenno-czasową postać, czyli wzorzec (RG. Zimbardo, F.L. Ruch: „Psy­chologia i życie”. Warszawa, 1997. s.198). Towarzyszy te­mu rozwój wyobraźni wzrokowej i koncentracji.

4. Myślenie logiczno-wyobrażeniowe – ludzie myślą czasami za pomocą wyobrażeń, które są obrazami psychicznymi rzeczywistych doznań zmysłowych (Tamże, s.196) i ten właśnie rodzaj myślenia gra szachowa rozwija najpełniej.

5. Rozwój pozytywnych sfer osobowości – szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie innych ludzi, uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia.

6. Konsekwencja i wytrwałość w działaniu – dzieci mające styczność z szachami, zupełnie inaczej podchodzą do porażek. Zazwyczaj ponownie starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku, podczas gdy ich rówieśnicy bądź rezygnują z wykonania zadania, bądź też obniżają sobie skalę trudności.

7. Aspekty wychowawcze – można je rozpatrywać w kategoriach kary i nagrody. Czymże innym jak nie karą jest przegrana? W dodatku wymierzona natychmiast    i adekwatnie do czynu. To samo można powiedzieć o nagrodzie, jaką bez wątpienia jest dla młodego człowieka zwycięstwo, osiągnięte dzięki sile własnego umysłu.

Czymże są szachy? W naszym rozumieniu to nic innego, jak narzędzie stymulujące rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka, kształtujące jego osobowość i pozwalające na rozwój twórczego potencjału, który drzemie w każdym młodym człowieku."

OBSERWACJE PRZYRODY

"Założeniem wychowania przedszkolnego jest m. in. postępowanie aktywizujące procesy rozwojowe dziecka. Jednym z najskuteczniejszych czynników wychowawczych jest kontakt z przyrodą , która stanowi bogate źródło wrażeń, przeżyć, doznań , a także wywołuje chęć aktywnego działania. Bezpośrednie zetknięcie z otoczeniem przyrodniczym wywołuje u dziecka zdziwienie , nasuwa wiele pytań , stwarza szerokie możliwości doświadczeń umysłowych wpływających na jego rozwój intelektualny.
Dzieci interesują się wszystkim , co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu i wypytują dorosłych o różne szczegóły związane z uprawą roślin , z hodowla zwierząt i ze wszystkimi sprawami , które się wokół nich odbywają. Wiele z tych przynoszą do przedszkola i tu poddają je sprawdzeniu. Dzieci chcą znać prawdę , są bardzo dociekliwe i jeżeli nie dowiedzą się z jednego źródła - to szukają odpowiedzi i wyjaśnienia w innym. Dlatego nie wolno zbywać ich byle jaką odpowiedzią nawet na najprostsze pytania, lecz trzeba w zrozumiałej formie podać wyjaśnienie każdej sprawy, o którą pytają.
Cokolwiek dziecko poznaje – to zawsze zaczyna od poznawania „świata’’ , a tym światem jest otoczenie domowe, ludzkie i przyrodnicze. Uczymy się działając. 
Działania dzieci wymagają ciągłej pomocy ze strony nauczyciela , aby zaplanować poszczególne czynności w taki sposób , by sprzyjały rozwojowi myślenia i dokonywania odkryć. Zamierzony cel osiąga się bowiem przez rozmowę z dziećmi , stawianie pytań i zachęcanie do obserwacji. Także wspólna analiza , wyciąganie wniosków i porządkowanie materiału sprawiają, że dzieci są przez cały czas aktywne. Jak powiedział Herbert Spencer : Największym celem edukacji jest nie wiedza , lecz czyn. Czyn w znaczeniu pozytywnego , twórczego działania, co w przypadku wychowania przedszkolnego ma wpływ na całokształt procesu rozwojowego dziecka." 

Staramy się zapewnić dzieciom maksimum mozliwości edukacyjnych, dlatego obserujemy przyrodę za pomocą tabletów, dokumentujemy spostrzeżenia - dzieci robią zdjęcia, porównują swoje obserwacje z ilustracjami w albumach i atlasach. Zajęcia są atrakcyjne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

PREZENTACJE FILMOWE DLA RODZICÓW

KĄCIK DLA RODZICÓW 


 Spełnia on ważną pośrednią formę informacyjną. To wydzielone miejsce  w holu przedszkola (szatni) z zamontowanym telewizorem, na którym wyświetlane są relacje filmowe z zajęć i uroczystości w przedszkolu. Poprzez tę formę kontaktu na bieżąco informowani są o działaniach przedszkola, zapoznawani z aktualną tematyką, mają możliwość obejrzenia prac twórczych swoich dzieci.  

WYKORZYSTANIE PROJEKTORA

"Okres największego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego to wiek od 3 do 6 lat. W tym czasie najbardziej intensywnie rozwijają się u dzieci procesy poznawcze takie jak: pamięć, uwaga, myślenie. W trosce o optymalny rozwój tych funkcji, w naszym przedszkolu wykorzystujemy najnowocześniejsze osiągnięcia technologii multimedialnych w edukacji, a mianowicie projektor, ekran i komputer.

Jest to pomoc dydaktyczna, która wspomaga pracę nauczyciela i ukierunkowuje dziecko na celowe i efektywne wykorzystywanie zdobyczy współczesnych osiągnięć technologicznych. 

Projektor wykorzystywany jest podczas zajęć dydaktycznych. Jest nieoceniony w pracy z dzieckiem. Pozwala dzieciom poznać to, czego nie mogą zobaczyć w rzeczywistości, służy do rozwiązywania: zagadek, rebusów, układania puzzli, wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych, rozwija spostrzegawczość, ćwiczy pamięć, słuch muzyczny i fonematyczny. Każdy wykorzystywany przez nas program multimedialny dostarcza dzieciom zarówno bodźców dźwiękowych jak i wizualnych. Dzięki pracy z projektorem dzieci mają także możliwość uczestniczenia w zajęciach badawczych i eksperymentach.

Projektor współpracuje z komputerem. Projektor ze względu na swoje właściwości konstrukcyjne nie stwarza najmniejszego zagrożenia dla narządów wzroku."

 

SZATNIA

W 2013 roku została przeprowadzona modernizacja pomieszczeń w budynku przedszkola. Wyremontowano szatnię, pomieszczenia biurowe. Generalny remont objął wymianę podłogi, zerwanie okładzin ściennych, wymianę oświetlenia, wymianę drzwi. Do szatni zakupiono nowe meble. Na ścianach pojawiły się  bajkowe ryciny, tablice prezentacyjne prac dzieci, tablice ogłoszeń. Wyremontowanoklatkę schodową i korytarz górny, na którym zanjaduje się galeria historycznych zdjęć przedszkola i wystawa pamiątek z przeszłości.

OGRÓD

Na terenie podwórka przy przedszkolu znajduje się ogródek warzywno ziołowy. Dzieci sieją i sadzą rośliny. W ogródku rosną truskawki, poziomki i maliny. Dzieci dbają o porządek w ogrodzie, oznaczaja grządki, podlewają. Mają możliwość obserwacji cyklu wzrostu roślin, wykorzystania ich w kuchni. 

KUCHNIA

Wyremontowana kuchnia i zmywalnia pozwala na prawidłowe zorganizowanie pracy. Wyremontowano pmieszczenia kuchni, zmywalni, obieralni, łazienki, szatni. Wymieniono okładziny ścienne i podłogi, elektrykę, drzwi i meble. Oprócz środków budżetowych do współpracy pozyskaliśmy sponsorów, którzy podarowali na rzecz przedszkola ceramikę oraz biały montaż. Zakupiono nowe naczynia: kubeczki, talerze, suszarki, piekarnik, chłodnię, obieraczkę do warzyw.

SALE ZABAW

W przedszkolu znajduje się 7 sal zabaw dla dzieci.Wszystkie sale zostały odnowione i wymieniono oświetlenie. Sale są wyposażone w nowe meble, dywany, kąciki zabaw, zabawki, pomoce dukacyjne. Każda sala ma dostęp do łazienki. 

BIURO

Pomieszczenia biurowe zostały zmodernizowane. Przeniesiono magazyny do piwnicy, a w pozostałych pomieszczeniach wygospodarowano miejsce na gabinet dyrektora. W sekretariacie znajduje się urzadzenie wielofunkcyjne z którego korzytają nauczyciele i pracownicy, komputery i drukarki. 

BUDYNEK I OTOCZENIE

Przedszkole nr 2 w Łapach powstało w 1968 roku. W latach 80 tych została dobudowana nowa część przedszkola (2 sale). W 2012 roku rozpoczęła się termomodernizacja i modernizacja busynku, która objęła: wymianę okien, elewacji, docieplenie, wymianę instalacji hydraulicznej i wentylacji mechanicznej.

W ramach zaplanowanych remontów wymieniono nawierzchnię na placu przed przedszkolem na kostkę brukową, ogrodzenie.