GRUDZIEŃ W GRUPIE MYSZKI

POZNAJEMY ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

W grudniu grupa Myszki z radością powitała zimę i pierwszy śnieg. Była to wspaniała okazja do prowadzenia doświadczeń i eksperymentów oraz wspaniałej zabawy. W tym miesiącu obchodziliśmy urodziny Oskara.

Miesiąc grudzień to dla przedszkolaków czas oczekiwania na upragnionego świętego Mikołaja. W pierwszym tygodniu odbyły się warsztaty mikołajkowe skierowane do wszystkich członków naszej społeczności przedszkolnej. W holu przedszkola pojawił się warsztat Mikołaja, w którym powstawały piękne ozdoby choinkowe. Od samego początku dzieci z zaangażowaniem brały udział w zajęciach poświęconych poznawaniu tradycji świątecznych i zgłębianiu wiedzy o Mikołaju, poznawały jego wygląd i zwyczaje, uczyły się nieść pomoc jak czynił to święty Mikołaj. Z tej okazji Myszki wzięły udział w akcji GÓRA GROSZA zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nasze Łapy na rzecz Towarzystwa Nasz Dom niosącego pomoc dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej.

Wielkim wydarzeniem grudnia były Mikołajki, kiedy to dzieci spotkały wreszcie długo oczekiwanego Mikołaja. Podczas wspólnej zabawy prezentowały poznane wierszyki i piosenki o Mikołaju, mogły z nim porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Punktem kulminacyjnym był oczywiście moment odebrania długo oczekiwanych prezentów. Wzięliśmy udział w innowacji Dwójeczkowe Tradycje Mikołajkowe. Dzieci słuchały bajek o Mikołaju czytanych przez zaproszonych do przedszkola gości, oglądały spektakl wystawiany przez   aktorów Teatru „ Karuzela” , którzy przybyli tego dnia do przedszkola z przedstawieniem pt. „ Dzwoneczek Świętego Mikołaja”, brały czynny udział w  audycji muzycznej „Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie” podczas której  poznawały kolędy i świąteczne zwyczaje innych narodów. Na co dzień, w czasie zajęć poznawaliśmy wiele polskich tradycji i zwyczajów świątecznych- dzieci uczyły się kolęd, wykonywały kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, dekorowały salę przedszkolną i choinkę, uczyły się składać życzenia i dzielić opłatkiem.

Ewa Krysińska- Zaniewska