WRZESIEŃ W MYSZKACH

WITAMY PRZEDSZKOLE!

Wrzesień w grupie MYSZKI to przede wszystkim okres adaptacji. W tym miesiącu nasze dzielne zuchy stawały się przedszkolakami.  Przekraczanie przez dziecko progu przedszkola po raz pierwszy jest wkraczaniem w obcą sobie przestrzeń, dalece inną od domowej. Podczas zabawy, śpiewu i tańca w nowym otoczeniu dzieci zaczęły uczyć się niezależności i uspołeczniania. Zawierały nowe znajomości z rówieśnikami, uczyły się norm współżycia w grupie. Pierwsze zabawy ukierunkowane były na poznawanie nowych kolegów i koleżanek. Służyły temu zabawy integracyjne podczas których maluszki poznawały imiona dzieci oraz opowiadania i bajki pomagające dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji. Przedszkolaki zapoznały się z KODEKSEM PRZEDSZKOLAKA  i zobowiązały się do przestrzegania zawartych w nim zasad. Podczas spacerów dzieci uczyły się obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie i dowiedziały się że przynosi je jesień. Poznawały oznaki jesieni, zbierały i gromadziły jej dary. W tym miesiącu mieliśmy okazję do uczczenia pierwszych w grupie urodzin a jubilatką była nasza LENKA.

Wielkim wydarzeniem w przedszkolu był DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA, który uczciliśmy wesołą zabawą wspólnie z dziećmi z pozostałych grup przedszkolnych.  Były życzenia, śpiewy, tańce i ogromna wspólna radość. Wrzesień to dobry czas na poznawanie zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym, by droga do przedszkola była zawsze bezpieczna. W tym celu dzieci uczyły się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poznawały drogę ewakuacji w przedszkolu, uczyły się wzywania  pomocy  w nagłych wypadkach i dowiadywały się jakie służby jej udzielają. Uwieńczeniem zdobywania tych wiadomości był próbny alarm przeciwpożarowy, kiedy to maluchy uczyły się jak skutecznie i sprawnie reagować w takim wypadku.

Ewa Krysińska-Zaniewska