ALPAKI W PRZEDSZKOLU
Dnia 24 i 30 czerwca Przedszkole nr 2 w Łapach gościło trójkę mięciutkich, przyjaznych Alpak: Kubusia, Coco i Imbirka oraz ich właścicieli. Na co dzień naszych gości można odwiedzać w zabytkowym miasteczku Supraśl, otoczonym lasami Puszczy Knyszyńskiej, w Wiosce Indiańskiej. Założonej przez małżeństwo indianistów (ludzi interesujących się kulturą Indian i odtwarzających ich kulturę). We wtorek w spotkaniu uczestniczyły grupy: Myszek, Lisków, Muchomorków, Krasnoludków, Motylków, Żabek, Słoneczek. W poniedziałek grupy: Smerfów, Jeżyków, Muminków, Puchatków, Sówek, Biedronek. Dzieci miały okazję nakarmić marchewkami zwierzątka, poznać ciekawostki na temat Alpak, które naturalnie występują w Ameryce Południowej. Każde dziecko miało okazję wyprowadzić na spacer Alpakę, przytulić i pogłaskać, ponieważ wełna tych zwierząt ma właściwości hipoalergiczne, a same Alpaki są pozbawione agresji.
Alpakoterapia to rodzaj zooterapii, metody wspomagającej leczenie, wzmacniająca efektywność głównej terapii, edukacji i rehabilitacji. W tej terapii alpaki są motywatorami do podejmowania przez podopiecznych działań, zwierzęta te mają wpływ na sferę psychiczną, fizyczną, społeczną, intelektualną i emocjonalną małego i starszego pacjenta (zalecana jest też dla osób dorosłych i starszych). Jest naukowo udowodnione, że przy kontakcie z tymi puchatymi zwierzętami spada u człowieka poziom kortyzolu – odpowiadającego za poziom stresu i rośnie poziom endorfin w organizmie – tzw. hormonów szczęścia odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie.
Indianie wiedzieli, co robią, kiedy udomowili alpaki – dziś my możemy cieszyć się ich niezwykłą obecnością.
Dzieci uczestniczące w spotkaniach z Alpakami zyskują większe zaufanie do zwierząt i otoczenia, czują się bezpieczniej i pewniej, uczą się samodzielności, otwierają się na Królestwo Zwierząt, pozbywają się lęku przed zwierzętami oraz czerpią mnóstwo radości i uśmiechu! Dziękujemy Radzie Rodziców i Stowarzyszeniu ,,NASZE ŁAPY–TWOJA PRZYSZŁOŚĆ” za pomoc w zorganizowaniu tego uroczego spotkania.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej.
LINK: https://wioskaindianskawsupraslu.pl/nasze-zwierzeta/
Weronika Tracikowska