SMERFY NA WYCIECZCE DO LASU

SMERFY NA LEŚNYCH ŚCIEŻKACH

5 czerwca grupa Smerfów odwiedziła las w Pietkowie. Przy leśniczówce Cyraneczce powitała nas leśnik – Pani Justynka. Pokazała nam las i zdradziła jego niektóre tajemnice. Dzieci wędrując leśnymi ścieżkami obserwowały rośliny. Słuchały śpiewu ptaków. Poznawały zasady zachowania w lesie. – Wiedzą, że nie  należy hałasować, aby nie płoszyć zwierząt. Wiedzą, że nie należy łamać gałęzi i zrywać roślin będących pod ochroną oraz wyrzucać śmieci do lasu. Pobyt w lesie to nie same zakazy. Można w nim ciekawie spędzić czas. Oprócz obserwacji przyrody, dzieci bawiły się w grupie. Czas spędzony wspólnie z kolegami, cieszył każdego przedszkolaka. Po zabawie z chustą animacyjną można było pohuśtać się na drewnianych huśtawkach. Pani Justynka przygotowała nam niespodziankę. Nauczyła, jak techniką cyjanotypii można wykonać piękną pracę. Każde dziecko z materiału przyrodniczego ułożyło kompozycję, którą z pomocą pań utrwaliło na specjalny papierze. Obrazki stały się doskonałą pamiątką z wycieczki. Dziękujemy Pani Justynie Bujnowskiej i Nadleśnictwu Rudka za pomoc w rozbudzaniu w dzieciach zainteresowania przyrodą i kształtowania w nich postaw proekologicznych.

Mirosława Matusik