PAŹDZIERNIK W MYSZKACH

KOLOROWY ŚWIAT

Grupie MYSZKI miesiąc październik upłynął na nawiązywaniu nowych przyjaźni, odnajdywaniu wspólnych zainteresowań, bliższym poznawaniu kolegów i koleżanek z grupy. Zajęcia przedszkolne ukierunkowane były na poznawanie piękna jakie niesie ze sobą jesień. Dzieci ochoczo przynosiły do przedszkola jej dary, uczyły się je rozpoznawać, zapamiętywać ich nazwy , określać skąd pochodzą i do czego służą. Przedszkolaki podczas zajęć poszerzały słownictwo, poznawały nowe zapachy i smaki jesiennych darów. Jesień to pora roku przepełniona barwami. Jest to doskonały czas do zdobywania nowych doświadczeń, rozwijania ekspresji twórczej i wyobraźni podczas wykonywania prac plastycznych z wykorzystaniem darów jesieni. W celu utrwalenia zdobytych wiadomości dzieci wykonały jesienne drzewo przybrane w kolorowe liście, jeżyka zasypiającego pod listkami oraz jesienne obrazy z ususzonych listków. W kąciku przyrody zebraliśmy również warzywa, owoce, orzechy, kasztany, żołędzie i jarzębinę które posłużyły do licznych zabaw podczas których  przedszkolaki  utrwalały nazwy kolorów i uczyły się przeliczać poszczególne elementy. Wspaniałym przeżyciem była wędrówka bosych stóp po ścieżce sensorycznej usypanej z liści, orzechów, kasztanów i żołędzi. Poznawanie uroków jesieni to również zajęcia muzyczno- ruchowe, piosenki i wiersze rozwijające mowę, pamięć koordynację ruchową, poczucie rytmu , a wreszcie i  co najważniejsze w tym czasie- służące adaptacji dzieci w przedszkolu, rozwijaniu poczucia przynależności do grupy, akceptacji i nabieraniu pewności siebie, a tym samym podnoszeniu własnej wartości.

Jesienna pora to czas uwrażliwiania na piękno otaczającej nas przyrody, ale również czas wdrażania zasad panujących w grupie przedszkolnej oraz tych służących bezpieczeństwu przedszkolaków. W tym celu gościliśmy w naszym przedszkolu służby niosące pomoc w nagłych wypadkach. W dniu spotkania ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Łapach uczyliśmy się jak należy zachować się w przypadku pożaru oraz na czym polega praca strażaka. Innym razem odwiedziła nas pani policjant z Komisariatu Policji w Łapach, by zapoznać dzieci z zawodem policjanta oraz zasadami jakich powinny przestrzegać w drodze do przedszkola.

Pod koniec miesiąca dzieci uczyły się doceniać ciężką pracę rolników i piekarzy podczas zajęć pod hasłem „Od ziarenka do bochenka” nawiązujących do obchodzonego w tym miesiącu Święta Chleba. Przedszkolaki dowiedziały się skąd bierze się chleb (bo wcale nie „ze sklepu”) J, jakie są rodzaje chleba i najważniejsze- dlaczego chleb należy szanować.

W październiku składaliśmy również życzenia naszym październikowym jubilatom: Ali, Tymonkowi i Łucji. Jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego. Niech wam przez długi czas rozbrzmiewa to nasze przedszkolne „sto lat”.

Ewa Krysińska- Zaniewska