MAJ W MOTYLKACH

11 miesięcy temu

Maj rozpoczęliśmy od rozmów na temat najciekawszych miejsc na świecie. Dzieci zapoznały się z wyglądem budowli, ciekawych miejsc oraz potraw kuchni świata. Dowiedziały się jakimi środkami transportu można podróżować. Następnie poznawaliśmy cechy charakterystyczne dla miasta i dla wsi. W kolejnym tygodniu zajmowaliśmy się łąką i jej mieszkańcami. Zastanawialiśmy się dlaczego żaba jest zielona i jakie są jej umiejętności, słuchaliśmy dźwięków łąki oraz rozpoznawaliśmy najbardziej znane kwiaty rosnące na łące. Dzieci wiedzą już co oznacza ochrona przyrody, jakie rośliny podlegają ścisłej ochronie, a jakie ochronie częściowej. Maj to dla nas czas przygotowań do Dnia Rodziny. Wesołe śpiewy, tańce i wiersze wypełniały naszą salę każdego majowego dnia. Motylki przygotowały piękny występ dla swoich Rodziców w podziękowaniu za trud jaki wkładają każdego dnia w ich wychowanie. Dzieci wiedzą jaką rolę w ich życiu pełni mama, a jaką tata. Potrafią wymienić poszczególnych członków rodziny oraz wiedzą czego można życzyć rodzicom. Dzieci odpowiadały co najbardziej lubią robić z mamą, a co z tatą. Namalowały piękne portrety rodziców, które wręczyli im na uroczystości. Ostatni tydzień maja to zwrócenie uwagi dzieci na to czym jest przyjaźń, jakie zachowania możemy uznać za przyjacielskie, jak sprawić niespodziankę swojej przyjaciółce lub przyjacielowi oraz jakie słowa sprawiają radość innym. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych zabawach oraz o swoich marzeniach. Nasze majowe rozmowy dotyczyły także słowa niepełnosprawność – omawialiśmy jego znaczenie oraz wskazywaliśmy jak można pomagać ludziom z niepełnosprawnościami. Dzieci wykazały się niezwykłą empatią i mądrością. Ciepłe dni sprzyjały zabawom na przedszkolnym placu zabaw.

Aneta Roszkowska