KWIECIEŃ W MOTYLKACH

rok temu

Kolejny miesiąc za nami pełen nauki i wesołej zabawy za nami. Na początku miesiąca obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. W tym dniu w ramach solidarności z osobami ze spectrum autyzmu przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko. Posiłkując się bajką „Sówka Kamila” przybliżyliśmy dzieciom temat autyzmu. Następnie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze Świętami. Wykonywaliśmy koszyczki wielkanocne oraz pisanki. Zajączek wielkanocny przygotował nam niespodziankę i ukrył w naszej sali jajeczka. Poszukiwania sprawiły dzieciom wiele radości. Następnie uczyliśmy się o tym, jakie potrzeby mają zwierzęta oraz dlaczego ludzie powinni o nie dbać. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się weterynarz. Poznaliśmy zwyczaje zwierząt udomowionych, hodowlanych, polnych i leśnych. Bawiliśmy się w zagadki słuchowe i zgadywaliśmy do jakiego zwierzęcia należy dany odgłos. Dzieci wiedzą już jak ważną rolę odgrywają zwierzęta w przyrodzie. Kolejny tydzień to utrwalanie wiedzy na temat naszych zmysłów. Odkrywaliśmy je poprzez próbowanie różnych smaków, dotykanie faktur, wąchanie zapachów przyjemnych i tych mniej przyjemnych, oglądanie kontrastowych obrazków oraz słuchanie dźwięków nas otaczających. Dzieci potrafią połączyć dany zapach i dźwięk z odpowiednim obrazkiem oraz dany produkt z odpowiednim rodzajem smaku. W kwietniu obchodziliśmy także Dzień Ziemi. Dowiedzieliśmy się co to znaczy segregowanie śmieci, w jaki sposób chronić środowisko, by być eko oraz czym zajmuje się ekolog. Dzieci dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z dbaniem o naszą planetę. Ostatni tydzień to rozmowy na temat naszego kraju. W związku ze zbliżającymi się Świętami Majowymi rozmawialiśmy o polskich symbolach narodowych, o legendach związanych z naszym krajem, słuchaliśmy hymnu państwowego oraz oglądaliśmy filmik edukacyjny dotyczący Święta Flagi oraz tego jak należy go obchodzić. W kwietniu odbył się długo wyczekiwany Festiwal Kultury Podlaskiej. Przygotowania do festiwalu trwały prawie 2 miesiące podczas których wymyślaliśmy układy taneczne oraz ćwiczyliśmy śpiew piosenki „Czerwone jabłuszko”. Motylki doskonale poradziły sobie na scenie! Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniach do festiwalu. Poza nauką nie zabrakło czasu na przyjemności. Gdy tylko pogoda dopisywała spędzaliśmy czas na przedszkolnym placu zabaw oraz na spacerach. Przed nami maj i przygotowania do kolejnego bardzo ważnego święta! Ale o tym już niebawem..

Aneta Roszkowska