MARZEC W MYSZKACH

rok temu

W miesiącu marcu przedszkolaki skupiły się na poznawaniu  nowej pory roku. Dzieci z radością obserwowały odchodzącą zimę i zmiany zachodzące w budzącej się do życia przyrodzie. Na zajęciach poznawały pogodę charakterystyczną dla marca, przysłowia o pogodzie marcowej, dowiedziały się co to są znaki synoptyczne i jak prowadzić kalendarz pogody. Dzieci dowiadywały się jak należy się ubierać, wybierając się na wiosenny spacer lub wycieczkę, poznawały oznaki wiosny, nazwy przylatujących ptaków i  ich zwyczaje. Dowiedziały się również jakie prace wykonuje się wiosną w polu i ogrodzie. Poznały nazwy kwiatów wiosennych  i założyły w sali ogródek kwiatowy, o który teraz same się troszczą.  Ważnym wydarzeniem było powitanie wiosny. Na te okoliczność grupa przygotowała Marzannę i pożegnała ją śpiewem. Jak staropolska tradycja nakazuje, przedszkolaki powitały nową porę roku zielonym gaikiem przystrojonym w kolorowe wstążeczki. Nawiązując do nadejścia wiosny, dzieci wzięły udział w innowacji „Kolorowy tydzień”: w poniedziałek wszystkie ubrały się na biało i przygotowały Marzannę. We wtorek wszystkie przedszkolaki ubrane na zielono wspólnie pożegnały Marzannę i powitały wiosnę. W środę dzieci przyszły ubrane w kolorze żółtym i poszukiwały oznak wiosny. W czwartek ubrane na czerwono przedszkolaki bawiły się w małych ogrodników i siały w Sali kwiaty, o które regularnie dbają i cieszą się ich wzrostem. W piątek przedszkolaki ubrane na pomarańczowo  wykonywały pracę plastyczną  „Wiosna w oczach dziecka”. W marcu składaliśmy życzenia urodzinowe  naszej koleżance Adriannie.

Ewa Krysińska- Zaniewska