PROGRAMOWANIE

Przedszkole nr 2 w Łapach bierze udział w Programie „Uczymy dzieci programować” pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Dzięki temu mamy okazję, kształtować miękkie kompetencje: rozwijać algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejścia do stawianych problemów, kreatywność, umiejętność pracy w zespołach, szukanie kompromisów. Dzieci dowiadują się  jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z nowoczesnych technologii i zasobów sieci. Pokazujemy, że kodowanie nie jest trudne a realizacja tego rodzaju aktywności nie wymaga dostępu do stacjonarnego sprzętu komputerowego. Wprowadzamy elementy robotyki do zajęć dydaktycznych. Podnosimy swoje kwalifikacje jako nauczyciele oraz oswajamy lęki związane z wykorzystywaniem nowych technologii.

Podczas realizowania zadań, które są publikowane na stronie EduSense wykorzystujemy technologie AR, kody QR, tablety, wirtualną matę, matę do kodowania, kubeczki, krążki humanistyczne itp. Nowoczesna technologia, użyte na zajęciach pomoce dydaktyczne są tylko tłem, dodatkiem, są środkiem do osiągnięcia założonego celu, nigdy nie są najważniejsze. Najważniejsza jest metodyka, celowość działań nas nauczycieli, podejście do ucznia, atmosfera, którą tworzymy podczas zajeć relacje z dziećmi.

CODE WEEK 2023 PUCHATKI

W dniach 6-22 października dzieci z grupy Puchatków wzięły udział w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. To oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Przedszkolaki przez naukę kodowania mają okazję poznać otaczający je świat. Jednym z zadań było odkodowanie obrazka jeża, przy pomocy ekranu multimedialnego, innym razem ułożenie najszybszej drogi wiewiórki do dziupli, w tym zadaniu dzieci wykorzystały ozoboty i dołączone do nich puzzle. Najciekawsze jednak okazały się zajęcia z użyciem photonów, czyli robotów edukacyjnych sterowanych przy pomocy aplikacji zainstalowanej w tablecie. Przedszkolaki same wymyślały trasę do pokonania, którą urozmaicały o dźwięki i zmianę koloru photona. Przedszkolaki poradziły sobie znakomicie. Podczas zajęć dzieci korzystały z zasobów technologicznych naszego przedszkola.

Katarzyna Łapińska