PRZYJACIELE ZDROWEGO ŻYWIENIA

Wiek przedszkolny, to czas w którym kształtują się preferencje smakowe i upodobania żywieniowe. Mając to na uwadze, w ramach propagowania zdrowego stylu życia,realizowano w przedszkolu innowację pedagogiczną „Owocowe urodziny” oraz projekty: „Tydzień Razowego Chleba” i „Zdrowo jemy-zdrowo żyjemy”. „Owocowe urodziny” – to przedsięwzięcie mające na celu przede wszystkim pokazanie zarówno dzieciom, jak i rodzicom sposobów organizowania imprez w zdrowym stylu. Poprzez co dzieci miały kolejną okazję „zasmakować” ciekawych, często nowych, zdrowych produktów czy przekąsek przygotowywanych przez najbliższych. Dostrzeżono duże zainteresowanie i zaangażowanie zarówno rodziców jak i dziadków w przygotowywanie urodzinowego menu, a liczba dzieci, które świętowały swoje  urodziny w zdrowym stylu, znacznie wzrosła. Projekt „Zdrowo jemy-zdrowo żyjemy”również wpajał dzieciom nawyki żywieniowe. Po jego realizacji zaobserwowano, że dzieci o wiele częściej i chętniej sięgają po przekąski owocowo-warzywne, łatwiej pokonują opór przed nowymi smakami, są bardziej otwarte i ciekawe nowych doświadczeń smakowych. Bardzo chętnie też uczestniczą w organizowanych zajęciach kulinarnych. Projekt „Tydzień Razowego Chleba” realizowany jest w naszej placówce od ponad 10lat, gdyż przynosi całej społeczności przedszkola, a zwłaszcza przedszkolakom i ich rodzinom wiele korzyści. Obok zdobytej wiedzy i doświadczeń związanych z tematyką razowego chleba, zwiększyła się również świadomość prozdrowotnych walorów  produktów zbożowych zarówno u dzieci jak i dorosłych. Dzieci świadomie oraz chętnie sięgają po pieczywo i inne produkty razowe, tak w przedszkolu, jak i w domu. Realizując powyższe działania wyrabialiśmy nawyki żywieniowe, rozbudzaliśmy „ciekawość nowych smaków”, kształtowaliśmy prozdrowotną postawę wśród dzieci i dorosłych, by zdrowe odżywianie stało się stylem życia całej, naszej społeczności przedszkolnej.