SPOTKANIE W LEŚNYM PRZEDSZKOLU

MUMINKI I PUCHATKI POZNAJĄ SEKRETY LASU

13 czerwca Muminki i Puchatki w ramach projektu „Otwarte drzwi” odwiedziły Ośrodek Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie.  Tajemniczy leśny świat pokazały naszym wychowankom Pani Justynka i Pani Marta. Na bajkowym tęczowym kole dzieci przedstawiły gestem i ruchem historię Od nasionka do drzewa. Poznały, jak powstał las i zrozumiały dlaczego jest potrzebny. Odkryły – w jaki sposób możemy go chronić. Siedząc w  kręgu poznawały jego sekrety. W ciszy wsłuchiwały się w leśne odgłosy i je rozpoznawały – las przemówił do dzieci głosem ptaków, szumem wiatru i szelestem liści. Odkrywaliśmy wokół siebie barwy lasu i zapachy.

Na leśnym szlaku czekały na nas różne przygody. Podczas wędrówki musieliśmy przejść po powalonym pniu drzewa, przekraczać przeszkody lub pod nimi przechodzić. Nagrodą były znalezione skarby (szyszki, nasionka, kamyki, mech, piękne liście i kwiaty). Dzieci chcąc lepiej poznać odnalezione okazy, obserwowały je pod lupą, a następnie wykorzystały do stworzenia fantastycznych obrazów.

W tajemniczym pokoju na wszystkich miłośników przyrody czekała niespodzianka – koło fortuny z zagadkami. Każdy, kto zakręcił kołem mógł sprawdzić swoją wiedzę o lesie.  Okazało się, że to zadanie wcale nie było trudne – i Muminki i Puchatki doskonale poradziły sobie ze wszystkimi pytaniami.

Na wspólnej zabawie czas mijał bardzo szybko i nim spostrzegliśmy, trzeba było wracać do przedszkola. Do lasu, na pewno, po kolejne jego tajemnice jeszcze nie raz wrócimy.

Naszym przewodniczkom Paniom Justynce i Marcie serdecznie dziękujemy za to, że pokazały nam jak piękny i potrzebny jest las. Obiecujemy – będziemy go szanować.

Mirosława Matusik