ZAJĘCIA MONTESSORI W KRASNOLUDKACH

RÓŻOWA WIEŻA

W maju 3 latki ,,pracowały" z Różową wieżą. Jest ona jedną z pomocy Marii Montessori. Zestaw składa się z 10 elementów, a dokładniej z 10 różowych sześcianów. Najmniejszy sześcian ma szerokość 1x1cm, największy 10x10cm. Różowa wieża pozwala rozwijać u dzieci umiejętność dostrzegania różnic w wielkości przedmiotów, porównywania ich. Rozwija motorykę, koordynację ruchów oraz koncentrację uwagi. Pomoc ma na celu, nieświadome początkowo, wprowadzenie w system dziesiętny. Służy do wprowadzania pojęć: duży-mały, najmniejszy-największy, duży-większy-największy, mały-mniejszy-najmniejszy.

Podczas zajęć dzieci siedziały dookoła elipsy. Jedno dziecko rozwinęło dywanik. Następnie w prawidłowy sposób trzymając oburącz, pojedynczo każdy element wieży został przyniesiony z półki i położony na dywanik. Celem było zbudowanie wieży poziomo i pionowo od największej do najmniejszej kostki i przeliczenie elementów. Dzieci chodziły po elipsie z wybranym elementem wieży trzymając go w sposób pokazany przez n-la. Wszystkie czynności wykonywane były powoli, w ciszy i skupieniu.

Ligia Łapińska

Joanna Roszkowska