ZAJĘCIA METODĄ M. MONTESSORI W MUMINKACH

DOMINO FAKTUROWE

Ważnym zadaniem zabaw i zajęć w przedszkolu jest umożliwiane dziecku rozwoju na miarę jego możliwości i zdobywanie nowych doświadczeń w toku samodzielnej aktywności. Nabywanie wiedzy przez dzieci nie może obyć się bez rozwijania wszystkich zmysłów. Skutecznym wsparciem naszych działań jest metoda Marii Montessori. Na zajęciu, które odbyło się 24 maja w grupie Muminków, starszaki miały okazję poznać zasady pracy z dominem fakturowym. Celem było umożliwienie im poznawania otoczenia dotykiem, określania cech materiałów, wdrażanie do samodzielnego działania i porządku na zajęciu, kształcenie umiejętności dokonywania wyboru, radzenia sobie w sytuacji trudnej oraz koncentracji uwagi. Na tacach dzieci otrzymały po kilka odwróconych kostek domina. Każde indywidualnie, dotykiem, bez udziału wzroku porównywało i określało cechy: gładkie, szorstkie, twarde, miękkie, wypukłe, grudkowate, faliste. Kolejnym zadaniem było uporządkowanie na ograniczonej powierzchni kostek domina poprzez dobieranie elementów takich samych w dotyku. Dzieci pracowały w ciszy i skupieniu. Bez problemu przestrzegały zasady „Nie podglądamy”. Zadanie niełatwe – ale sprawiało dużą frajdę. Czasami nie obyło się bez drobnych błędów i wtedy samodzielnie starały się je korygować. Ponieważ każdy zestaw był inny, po skończonej pracy wymieniały się nimi i porównywały efekty swojej działalności. Na zakończenie z podkładek wspólnie utworzyły jeden duży „dywanik”, na którym ułożyły długą ścieżkę. Wrażliwe paluszki odkryły właściwe kostki – a po ich odwróceniu – sukces cieszył oczy.

Mirosława Matusik