PRZEDSZKOLAKI NA LEŚNYM SZLAKU

MUMINKI NA TROPACH WIOSNY

26 kwietnia Muminki były na drugiej już w tym roku szkolnym wycieczce w lesie. Pogoda dopisała i mali tropiciele przyrody wyruszyli na poszukiwanie wiosny. Gdy dojechaliśmy do Cyraneczki zobaczyliśmy, że do brzegu stawu płyną przywitać się z nami dwa łabędzie i oczekuje już nas Pani Leśnik – Pani Justynka. Jak zwykle, miała niespodziankę. Zaprosiła do leśniczówki i opowiedziała, co dzieje się w lesie – kogo możemy tam spotkać. Pokazała wiele ciekawych zdjęć. Z niecierpliwością ruszyliśmy na wędrówkę. Wiosna rozgościła się już na dobre i wszędzie widać jej ślady. Pod drzewami, na polance rosną już białe zawilce, liliowo niebieskie przylaszczki, żółte mlecze. Wiemy, że deptać ich i zrywać nie wolno – niech zdobią las. Obudziły się już biedronki, muszki i ślimaki. Widzieliśmy duże mrowisko. Jaki tam panował ruch… Pani Justynka pokazała nam wejście do nory. Zachowywaliśmy się cicho, bo mogą tam być młode. Widzieliśmy ślady dzików – miejsce ich błotnych kąpieli, a na drzewach ślady, jakie zostawiły po czyszczeniu swoich grzbietów. Uzbrojeni w lupy obserwowaliśmy życie małych mieszkańców lasu - pająka krzyżaka, który rozpinał sieć między gałązkami, na spróchniałym pniu mrówki szukające pożywienia i sosnowych igiełek na swój dom, małą biedronkę. Mogliśmy dokładniej obejrzeć roślinki. Kiedy umilkliśmy, okazało się, że wokół jest wiele ptaków. Pięknie śpiewają – aby się o tym przekonać wystarczy zachować ciszę. Znaleźliśmy też miejsce na wspólną zabawę. Przydała się nam do niej kolorowa chusta animacyjna. Wokół działo się tyle ciekawych rzeczy, że nie zauważyliśmy, jak szybko minął czas – nadeszła pora pożegnania i powrotu. Pięknie podziękowaliśmy Pani Justynce za wspólne spotkanie. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz tu wrócimy. Czeka na nas przecież wiele nieodkrytych tajemnic.

Mirosława Matusik