ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

MÓWIMY POPRAWNIE

Wiek przedszkolny to okres największego rozwoju  mowy dziecka - to czas,   w którym najlepiej rozwijać mowę dziecka jaki i usuwać wszelkie nieprawidłowości. W ramach projektu „Otwarte drzwi”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w Przedszkolu nr 2  Łapach prowadzone są zajęcia logopedyczne. Zajęcia logopedyczne obejmują zarówno profilaktykę (zajęcia grupowe) oraz terapię logopedyczną.

Grupowa forma zajęć z profilaktyki logopedycznej jest dla dzieci swobodną i bezstresową formą zabawy - pracy. Dodatkowo stanowi ona bardzo ważny wstęp do ewentualnej pracy indywidualnej. Podczas takich zajęć szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych i logorytmicznych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.

Warunkiem rozpoczęcia i prawidłowego przebiegu terapii logopedycznej w każdym zaburzeniu mowy jest właściwa diagnoza, która obejmuje między innymi: badanie rozumienia mowy, badanie mówienia, badanie sprawności aparatu artykulacyjnego, orientacyjne badanie słuchu.

Podczas zajęć logopedycznych w przedszkolu prowadzone są ćwiczenia, które  mają na celu:

-  kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,

-  usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy, podniebienia),

-  kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy(tj. połykanie, żucie, odgryzanie),

-  rozwijanie słuchu dziecka

(ćwiczenia wrażliwości słuchowej, ćwiczenia rytmizujące,   ćwiczenia słuchu fonemowego – to zdolność

precyzyjnego różnicowania dźwięków mowy )

-  wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,

-  rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,

-  rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,

-  uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek.

-  kształtowanie swobodnej wypowiedzi dziecka.

kliknij i zobacz galerię