ZAJĘCIA MONTESSORI W SMERFACH

POZNAJEMY BRĄZOWE SCHODY

12 kwietnia grupa Smerfy uczestniczyła w zajęciach prowadzonych metodą Montessori, których tematem były „Brązowe schody”. Jest to materiał składający się z dziesięciu drewnianych graniastosłupów – brązowych bloczków o różnej wielkości, o  bokach długości 20 cm każdy oraz zmieniającej się grubości i wysokości odpowiednio od 1 do 10 cm.

Wstępem do zajęć było rozłożenie w środku elipsy, wokół której siedziały dzieci dywanika, na którym później odbywała się praca. Następnie odbyła się prezentacja  elementów brązowych schodów. Dzieci przynosiły klocki trzymając je w odpowiedni sposób- obiema rękami i przekazywały sobie kolejno z rąk do rąk wszystkie elementy, tak aby każdy mógł poczuć ciężar materiału oraz różnice w wielkościach. Wszystkie elementy dzieci odkładały na dywanik. Czynności te odbywały się powoli i spokojnie,  przy minimalnej ilości słów. Następnie dzieci obserwowały jak należy ułożyć klocki, aby powstały z nich schody- to również odbyło się w ciszy i skupieniu. Kolejnym krokiem było budowanie schodów przez dzieci- ich zadaniem było wybrać klocek mniejszy od poprzedniego i w odpowiedni sposób dołożyć go do powstającej budowli- dzieci porównywały wielkości, sprawdzając czy dokonały dobrego wyboru. Po wykonanej pracy każdy miał szansę sprawdzić czy zadanie zostało wykonane poprawnie- błędy można było zauważyć, bądź wyczuć podczas sprawdzania dotykowego, a także podczas prowadzenia samokontroli za pomocą przeznaczonego do tego najmniejszego klocka. Smerfom udało się zbudować brązowe schody bez żadnego błędu!

Celem zajęć było umożliwienie  doświadczenia  różnicy zmian  wielkości przedmiotów w dwóch  wymiarach, a przez to  przyswojenie i  utrwalenie pojęć wielkości, poznanie i  utrwalenie pojęć proporcji, stosunków i  porównywania  wielkości. Ważne było także doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, przyzwyczajanie do systematyczności i uporządkowania oraz wdrażanie do pracy w skupieniu i ciszy.

Małgorzata Piekutowska

kliknij i zobacz galerię