PRZEDSZKOLE NR 2 PROMUJĄCE ZDROWIE
Strona głowna  /  Aktualności  /  MALI ODKRYWCY POZNAJĄ BALONOWY ŚWIAT
MALI ODKRYWCY POZNAJĄ BALONOWY ŚWIAT
data dodania: 2017-03-14 16:42:22

10 marca 2017r., Mali Odkrywcy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem – musieli odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób można napompować balona nie używając ust ani pompki? Odpowiedź czekała na nich na stole… Jednak Dzieciaki nie wyobrażały sobie, że pusta butelka, ocet i soda oczyszczona mogą w jakiś sposób w tym pomóc… Początkowo nalały do kubeczka octu, a następnie każdy spróbował swoich sił we wsypaniu sody do balona - co było nie lada wyzwaniem. Dla lepszych efektów wizualnych, ocet został zabarwiony na czerwono.

Kiedy wszystko było już przygotowane, kolorowy ocet został wlany do butelki, a balon znalazł się w jej otworze.

I wtedy zaczęła się magia! Naszym oczom ukazała się różowa pianka, która unosiła do góry. Jednocześnie balon zaczął „rosnąć”! Powiększał się w dosyć szybkim tempie, aż w końcu się zatrzymał, a pianka zniknęła. Na skutek połączenia się sody i octu, powstała reakcja chemiczna - wytworzył się gaz - dwutlenek węgla, który pompował balonik.

Obserwowaliśmy czy coś się zmieni – balon zmniejszy się, pęknie, a może jeszcze „urośnie”? - ale nic się z nim nie działo. Postanowiliśmy go zdjąć z butelki i sprawdzić, jak pachnie powietrze, które znajduje się w jego wnętrzu….miny Małych Odkrywców mówią same za siebie… :)

                                                                                                                                                                     Patrycja Maciejczuk

 Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3