XI I XII WYJAZD DO KLIMATYCZNEGO LEŚNEGO PRZEDSZKOLA

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE XI

Tym razem grupa Jeżyków wyruszyła do Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie. Tematem tego wyjazdu było „Powietrze”,  leśnik Pani Justyna przygotowała dzieciom moc atrakcji.  Zrobiły one doświadczenia z farbowaną wodą i świeczką, która gaśnie bez powietrza oraz zamykały zanieczyszczone powietrze w słoikach.  Dzieci mogły się przekonać jak dym i spaliny są szkodliwe dla środowiska, same zaś skorzystały ze świeżego powietrza i wyruszyły na spacer leśnymi drogami.  Podzieliliśmy się na cztery grupy, Jeżyki komponowały swoje własne perfumy oraz zbierały przeróżne charakterystyczne roślinki i przedmioty. Dzieci utworzyły przepiękne laurki z leśnych kwiatków i roślin, które zabrały do domu pokazać rodzicom. Mała Marysia znalazła ślimaczka, którego nazwała Pączek i chciała go zabrać do przedszkola żeby Lucek miał kolegę, ale wypuściła go żeby nie tęsknił za mamą. Dzieci wysłuchały wymyślonej bajki przez Panie z Przedszkola, do której miały nieznane im rekwizyty. Następnie na pomoście słuchały dźwięków natury z zamkniętymi oczami i oglądały przepiękny krajobraz z wieży widokowej. Maluszki były bardzo zadowolone z wycieczki, a dla niektórych dużą atrakcją okazała się już sama przejażdżka autobusem. Jeżyki spisały się świetnie, mimo swojego wieku- rewelacyjnie dały sobie radę!

Justyna Markowska

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE XII

21 czerwca 2016 r. ponownie wyruszyliśmy z Przedszkola Nr 2 w Łapach do leśniczówki ,,Cyraneczka” w Pietkowie. Tematem przewodnim tego wyjazdu do lasu, w ramach projektu Klimatyczne Leśne Przedszkole była energia odnawialna. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Panią Martę Chruściel, która zapoznała je z rozwojem i wpływem elektryczności na życie ludzi. Przedszkolaki uczestniczyły w doświadczeniach i eksperymentach pokazujących różnorodne sposoby pozyskiwania energii z wody, wiatru i słońca. Miały okazję poznać pozytywne i negatywne wpływy  żywiołów na klimat i otaczającą przyrodę. Następnie mali wędrowcy wyruszyli na wycieczkę po lesie z doskonałym przewodnikiem Panią Justyną Bujnowską Matos da Costa. Pani leśnik zaproponowała wykonanie żywej laurki. W czasie spaceru po lesie przedszkolaki wyszukiwały kolorowych kwiatów, ciekawych liści , gałązek. Przyklejały znalezione roślinki na wcześniej przygotowanych kartonikach. Pięknie prezentowały się prace plastyczne na tle ściętego drzewa w lesie a teraz zdobią galerię prac w przedszkolu. Długo będziemy pamiętać ten dzień bo w lesie spotkaliśmy ślimaki, żuczki, zaskrońca oraz podglądaliśmy bieliki.  Na koniec uczestniczyliśmy w sesji zdjęciowej młodej pary, która tego dnia odwiedziła pietkowskie stawy.

Do zobaczenia lesie może już wkrótce.

Małgorzata Perkowska