IX I X WYJAZD DO KLIMATYCZNEGO LEŚNEGO PRZEDSZKOLA

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE

KLIMATYCZNE PRZEDSZKOLE IX

9 czerwca dzieci z Przedszkola Nr 2 w Łapach kolejny raz poznawały klimat i środowisko naturalne w  Ośrodku Edukacyjnym ,,Cyraneczka” w Pietkowie. Po przyjeździe do leśniczówki przedszkolaki wyruszyły na spacer z Panią Justyną Bujnowską Matos da Costa. Pani leśnik oprowadziła dzieci po ścieżce edukacyjnej i zapoznała ze zwierzętami mieszkającymi  w lesie. Następnie dzieci udały się na spacer leśną dróżką . Na leśnej polanie szukały skarbów, które zabrały ze sobą do przedszkola. Po spacerze rozmawiały z Panią Małgosią o rodzajach drzew, piętrach lasu i roli lasu dla człowieka. Następnie przeprowadziły doświadczenie sprawdzające jak daleko  wiatr może zanieść nasionko drzew i innych  roślin. Obserwowały również kaczą rodzinę i młode żabki. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne wrażeń.

Małgorzata Perkowska

KLIMATYCZNE PRZEDSZKOLE X

kliknij i zobacz galerię

Dzisiaj w Nadleśnictwie Rudka zaserwowano nam wiele niespodzianek i atrakcji. Czego tam nie było?! Najpierw dziecko  maskę zwierzęcia zakładało, pytania pomocnicze kolegom zadawało, nazwę leśnego zwierza odgadywało. Potem w kole staliśmy, co do ręki nam wkładano - nie wiedzieliśmy, ale po dotyku poznawaliśmy. Koktajl leśny z tego powstał, zwierzakom na deser został. Nadszedł już czas iść dalej w las. Wszystko co ładnie pachnie zbieramy i do swoich pojemników wrzucamy. Wonności aż odurzały- tak oto perfumy powstały. Unikalna kompozycja zapachowa - przy niej Chanel No.5 niech się schowa. Teraz wyzwanie przed nami nie lada, w las wyruszyła dzieci gromada na poszukiwanie: czegoś ładnego i miękkiego, czegoś twardego i okrągłego, czegoś lekkiego i pachnącego, czegoś żółtego, żywego, śliskiego. Wnet leśna polana kwieciem usłana. A na tej polanie drzew pnie, strudzone dzieci usiadły na nie. Zbiory swoje kolejno pokazywały i z dumą je prezentowały. Cóż to skrywa leśna polanka? Przed nami worek - niespodzianka. Ktoś czegoś w worku szuka, coś z niego wyjmuje i do bajki się szykuje. Potem kolejne  osoby podchodzą do worka  i opowieść płynie wartka. O Ani co pieska w lesie zgubiła, bardzo się tym martwiła, wszędzie go szukała, wiele przygód miała. W końcu znalazła pieska swego całego i zdrowego. Dzieci z uwagą bajki słuchały i dzielnie Ani sekundowały. Morał z tej bajki taki - pilnuj swoje zwierzaki! Jeszcze tylko pocztówkowe kompozycje i odjazdu propozycje. Będzie kontaktu z naturą bardzo nam brakowało, na szczęście wspomnień mamy masę całą.

Elżbieta Porowska