VII I VIII WYJAZD KLIMATYCZNEGO PRZEDSZKOLA

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE

KLIMATYCZNE PRZEDSZKOLE VII

W piątek 3.06.2016 odbył się kolejny wyjazd do Klimatycznego Leśnego Przedszkola w Pietkowie. Tematem zajęć była woda. Już nawet przedszkolaki wiedzą, że należy oszczędzać wodę. Czy jednak ta wiedza powoduje trwałą zmianę postaw? Dlaczego właściwie mamy ją oszczędzać, skoro na Ziemi jest jej tak dużo? – zapyta bardziej rezolutny i dociekliwy maluch-  na takie nurtujące pytania odpowiadała nam Pani Justynka. Pani Justynka uświadomiła nam jak bardzo jest potrzebna woda w życiu ludzi, zwierząt i roślin. Wiemy już że większość wody na Ziemi to woda słona, a tylko 3% to woda słodka, której używamy w codziennym życiu, z której korzystają zwierzęta i którą wykorzystują rolnicy do nawadniania pól czy przemysł do produkcji. Podczas zajęć wykonywaliśmy różne eksperymenty związane z wodą. Było to bardzo pouczające doświadczenie które uświadomiło nam jak bardzo potrzebna do życia jest czysta woda. Nastepnie udaliśmy się do lasu w którym poznaliśmy gatunki drzew. Po drodze wstąpiliśmy do chaty Baby Jagi której nie zastaliśmy. Podobno wybrała się na zakupy do miasta. Byliśmy już troszkę zmęczeni, więc zostaliśmy przy chatce na dłuższą chwilę rozkładając koc i posilając się aby nabrać sił na dalszą wędrówkę. Po posiłku zostawiliśmy jej niespodziankę w postaci galerii naszych prac z liścmi drzew poznanych w lesie. Na koniec wyjazdu udaliśmy się na pomost z którego podziwialiśmy rosnące w wodzie przepiękne lilie wodne.

Mariola Perkowska

KLIMATYCZNE PRZEDSZKOLE VIII

Za nami już ósmy wyjazd do lasu w ramach projektu sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tematem wyjazdu były "Rośliny". Kiedy przedszkolaki dotarły na miejsce, Pani Marta i Pani Justyna zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Każdy zajął miejsce na chuście i wysłuchał bajki "O malutkiej czarownicy... i o lesie". Dzieci uważnie się wsłuchiwały, a następnie rysowały las i "skarby", które można w nim spotkać. W "Klasie pod Dębem" Pani Marta opowiadała przedszkolakom o roślinach. Wszyscy się zastanawialiśmy co jest im potrzebne, aby pięknie rosły. Okazało się, że rośliny do życia potrzebują słońca, wody i dwutlenku węgla. A co więcej trawą, liśćmi a nawet mchem można malować! Przedszkolaki - niedowiarki postanowiły sprawdzić i rzeczywiście biała kartka stawała się zielona. W leśnej szkółce zamienialiśmy się również w roślinki i małe eksperymenty przeprowadzaliśmy. Dowiedzieliśmy się wszyscy, że im roślina jest większa tym trudniej jej jest pobierać wodę z ziemi. Zasialiśmy również rzeżuchę - Martuchę, którą zabraliśmy do naszego przedszkola i tam z nią dalej będziemy eksperymentować. Po krótkich lekcjach w "Klasie pod Dębem" wszyscy udaliśmy się nad pobliskie rozlewisko, gdzie każdy przedszkolak mógł zobaczy, dotknąć i wspólnie z Panią Martą nazwać rośliny wyłowione z wody. Następnie przedszkolaki wyruszyły na leśną wędrówkę. Towarzyszył nam piękny koncert ptaków. Gdy dotarliśmy na leśną polanę Pani Justyna pokazywała nam liście różnych drzew, które później przedszkolaki odrysowywały, malowały, wycinały i przyczepiały pod odpowiednimi napisami. Już teraz wszyscy wiedzą jak wyglądają i bez problemu rozpoznają liście klonu, dębu, lipy i jesionu. Wszyscy zadowoleni, z nowym bagażem wiedzy udaliśmy się w podróż powrotną do naszego przedszkola.

Agnieszka Piekut