V I VI WYJAZD KLIMATYCZNEGO LEŚNEGO PRZEDSZKOLA

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE V

Mali badacze przyrody w poszukiwaniu leśnych skarbów

Za nami kolejny wyjazd do Klimatycznego Leśnego Przedszkola. Kiedy przybyliśmy do leśniczówki w Pietkowie, powitała nas Pani Marta Chruściel i zaprosiła do wspólnego poszukiwania „skarbów”. Znaleźliśmy tajemnicze zdjęcia. Porządkując je, odkryliśmy na nich wszystko to, co do życia musi mieć wodę. Okazało się, że potrzebują jej ludzie, wszystkie rośliny i zwierzęta. Woda nie zawsze jest taka sama. W „leśnym laboratorium” przeprowadziliśmy eksperymenty i wiemy, że może być czysta lub brudna, przezroczysta i mętna, słodka lub słona. Jest w morzach i oceanach. Stale wędruje z ziemi do nieba i z nieba na ziemię. Gdy jest ciepło paruje i zamienia się w chmury. Z nich pada deszcz. Gdy jest zimno zamienia się w śnieg i lód. Jest potrzebna roślinom – widzieliśmy jak na wodzie rozwinęły swoje płatki nasze kolorowe, papierowe kwiatki. Poznaliśmy, jak my ludzie zanieczyszczamy wodę wlewając i wrzucając do niej różne rzeczy – robimy „ścieki”. Takiej wody nie chcemy, nie chcą jej też zwierzęta i ptaki. Słodkiej, czystej wody na ziemi jest bardzo mało i musimy ją szanować. Byliśmy nad stawem i obserwowaliśmy „wodny świat”. Żyje w nim dużo żab – witały nas głośnym rechotem. Po wodzie skakał mały pajączek topik. W wodzie i mule żyją też maleńkie stworzonka. Sprawdziliśmy to naszymi lupami. Staw jest ich domem. Zrobiliśmy doświadczenie, jak z małego „źródełka” – kałuży powstaje rzeka, staw lub jezioro. Później obserwowaliśmy na niebie chmury. One też powstały z wody. Podczas leśnej wędrówki słyszeliśmy głosy żurawi, a na leśnej dróżce w pobliżu strumyka spotkaliśmy kilka zaskrońców. Ciekawie o nich opowiadała Pani Justynka. Zaskrońców nie trzeba się bać – nie  są jadowite. Nad wodą można spotkać wielu mieszkańców lasu. Dla nich wszystkich woda to wielki skarb. To dzięki wodzie las jest taki piękny. Tyle w nim jeszcze do odkrycia. Czas tutaj mija bardzo szybko. Dziękujemy za ciekawe zabawy i niecierpliwie czekamy następnego spotkania.

Mirosława Matusik

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE VI

WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

Właściwy rozwój człowieka, rośliny i zwierzęcia zależy od jakości gleby. Gleba produkuje również żywność, zatrzymuje i gromadzi wodę.Jednocześnie pochłania wiele związków toksycznych, dlatego tak ważny jest stopień jej czystości. I właśnie ten problem prowadząca uświadomić nam próbowała, do różnych eksperymentów i obserwacji zachęcała. Aby to dotarło do dziecięcych główek, padło wiele mądrych oraz ważnych słówek. Dzieci skrzętnie w główkach wszystko notowały, a potem tą wiedzą jak z rękawa sypały. Wreszcie nadszedł czas, by pójść głębiej w las - do siedziby Baby Jagi. Jak zwykle była nieobecna ta czarownica niecna! Na leśnej polanie dzieci wyjęły swoje maskotki. A wśród nich znalazł się piesek Puszek, miś Pipi, jeżyk Kryształek, Kubuś Puchatek, Renifer, sympatyczny skunks Peper, piesek Słodziak, miś Róża i Rozalia, krówka Milka a nawet bezimienna biedronka. Zmęczone  pluszaki odpoczęły w zbudowanych przez ich właścicieli prowizorycznych domkach z kory drzew, mchu i paproci. Teraz zrelaksowane maskotki mogły posilić się zdrową, zieloną zupą przygotowaną przez przedszkolaki. Potem dzieci wraz z pluszakami patykiem w ziemi grzebały i glebę przez lupę oglądały,  wszystko co z ziemią się kojarzy, do słoiczków składały i do przedszkola zabrały.

Elżbieta Porowska