PRZEDSZKOLE NR 2 PROMUJĄCE ZDROWIE
Strona głowna  /  Aktualności  /  III i IV WYJAZD KLIMATYCZNEGO LEŚNEGO PRZEDSZKOLA
III i IV WYJAZD KLIMATYCZNEGO LEŚNEGO PRZEDSZKOLA
data dodania: 2016-05-19 22:42:31

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE III

kliknij zdjęcie i zobacz galerię

      Mamy już za sobą trzeci wyjazd do lasu w Pietkowie w ramach projektu "Klimatyczne Leśne Przedszkole". Dzieci odliczały dni i nie mogły doczekać się kiedy wyruszą na swoją wyprawę do lasu. Biegaliśmy, doświadczaliśmy, obserwowaliśmy, nową wiedzę o klimacie zdobywaliśmy i co najważniejsze wszyscy przy tym świetnie się bawiliśmy. Pani Marta Chruściel w bardzo ciekawy sposób przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące klimatu. Teraz przedszkolaki wiedzą, że temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, nasłonecznienie, zachmurzenie, opady, wilgotność i wiatry są elementami, na który składa się pogoda. Jeśli będziemy je bardzo długo obserwować np. aż przez 30 lat będziemy mogli określić jaki mamy klimat. Np. będziemy wiedzieć, jak dużo może spaść deszczu w ciągu roku w danym miejscu na ziemi, jaka jest tam średnia temperatura w ciągu roku, jakie są zazwyczaj wiatry w danym regionie. Dzięki temu wiemy jak się ubrać jadąc w grudniu na Hawaje:-) Wiemy, że na jednych kontynentach jest gorąco i prawie cały czas świeci słońce, a na innych jest tak zimno, że można zamienić się w "sopelek".

Dzieci świetnie bawiły się podczas odciskania w masie solnej śladów zwierząt dziko żyjących, rozpoznawały, które zwierzęta są roślinożerne, a które mięsożerne. Dla swoich pluszakowych przyjaciół budowały domki, gotowały leśną "zupę". Wszyscy klimatyczną, leśną wyprawą jesteśmy zachwyceni i do dalszych wyjazdów znów się przygotowujemy.

Agnieszka Piekut

KLIMATYCZNE LEŚNE PRZEDSZKOLE IV

kliknij zdjęcie i zobacz galerię

 W pogodny czwartkowy ranek po raz czwarty nasze przedszkolaki  wyruszyły w poszukiwanie nowych wrażeń i doświadczeń do pietkowskiego lasu, gdzie czekały je nowe zabawy, wymyślone przez dwie wspaniałe panie: Panią Martę Chruściel i  Panią Justynę Bujnowską Matos  da Costa. Ten pobyt poświęcony był glebie.  Więc dzieci dowiedziały się z czego i jak powstaje gleba. Miały okazję do woli w ziemi się pokopać, wszystkimi zmysłami poznać ją i przede wszystkim uświadomić  sobie rolę gleby w życiu roślin i drobnych zwierząt. Gleba dla zwierząt i roślin  jest jak stół dla ludzi, a poprzez jej zaśmiecanie, uniemożliwiamy życie dla otaczającej nas fauny i flory. Dzieci pięknie się podczas tych zajęciach spisały, wiedzą o segregowaniu śmieci się pochwaliły i fantastyczne doświadczenia z glebą, kamieniami, piaskiem, wodą i roślinami robiły. Potem na wyprawę w las przyszedł czas, gdzie Pani Marta i Justynka kolejną niespodziankę dzieciom zrobiła. A mianowicie z zawiązanymi oczami dzieci szły gęsiego i kiedy dotarły do drzewa wybranego oczy otworzyły i piękny widok wokół siebie zobaczyły. To było nowe i bardzo ciekawe doświadczenie, które przy okazji budziło zaufanie do kolegi swego przed sobą postawionego. Potem w leśnym kręgu znów czekała wspaniałą niespodzianka, tym razem przedszkolaki przez lupę świat oglądały i się bardzo dziwiły, że mech, gałązki czy igliwie inaczej wygląda z bliska. Na zakończenie przywiezionym ze sobą maskotkom dzieci las pokazywały i z lup przy tym korzystały, a potem  z ogromnym zapałem szałas dla nich budowały. W drodze na drugie śniadanie dzieci jeszcze jedna przygodę przeżyły, gdy martwego ptaszka oraz rozjechanego zaskrońca zobaczyły i obojętnie ich nie minęły, tylko „pogrzeb” im zorganizowały. Przy okazji też zrozumiały, że w życiu też śmierć się pojawia, jako etap życia każdego żywego stworzenia. To doświadczenie im pokazało, ze szanować należy każde martwe ciało.               Zabawy z glebą były bardzo udane a grupa wyjątkowo w nie zaangażowana. Za co obu Paniom bardzo dziękujemy i pomysłów gratulujemy. Na kolejną wyprawę już czekamy, może następnym razem ulubioną Babę Jagę spotkamy?

Beata Nielipowicz

 Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3