OLIMPIADA RODZINKI SMERFÓW 2014

SMERFNA OLIMPIADA

Spotkania rodzinne i imprezy okolicznościowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Taka forma kontaktu jest bardzo atrakcyjna dla wszystkich. Niewątpliwie jest doskonała w budowaniu lepszych relacji w kontekście rodzic-dziecko – nauczyciel. Wspólne festyny, turnieje i inne imprezy to zapewnienie dziecku poczucia wspólnoty, swobodnej atmosfery i oczywiście bliskości rodziców, co wydaje się być najważniejsze.Takie imprezy stanowią też możliwość lepszego poznania swoich dzieci w sytuacji niecodziennych typu wycieczka, scena, estrada. Taka forma kontaktu cieszy się uznaniem wśród rodziców i pełną akceptacją.Wspólne spotkania sportowe dają dzieciom wiele radości i satysfakcji z wykonanych zadań, a rodzicom odprężenie oraz sprawdzenie się w roli sędziego i zawodnika.Zdrowie – to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego”. Zadaniem przedszkola jest promowanie zdrowia wśród dzieci, ale i rodziców, powinno uczyć dzieci kontrolować stan własnego zdrowia, dbać o nie i ciągle pomnażać jego potencjał. Ważne jest, aby nauczyć dzieci rozwiązywać aktualne problemy, jakimi są: stres, agresja, niewłaściwe odżywianie, niska aktywność ruchowa, zła organizacja czasu wolnego. Aby promocja zdrowia w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym była skuteczna, niezbędne jest poszukiwanie instytucji i osób wspierających, organizowanie spotkań sportowych.Wszystkie działania, które podejmuje przedszkole mają sens wtedy, gdy są zrozumiałe, zaakceptowane i przede wszystkim wspierane przez rodziców dziecka. Rodzice często nie poświęcają dziecku dostatecznej ilości czasu, gdyż są zajęci zaspokajaniem potrzeb bytowych. To rodzina uczy miłości, szacunku, tolerancji i wiary w siebie, aby jednostka mogła prawidłowo funkcjonować i harmonijnie się rozwijać –być pełnoprawnym członkiem w społeczeństwie. Szczególnie ważne w całym procesie edukacji i wychowania, nauki i zabawy w przedszkolu jest uzmysłowienie rodzicom, iż rozwój dziecka jest sprawą indywidualną  i każde dziecko powinno mieć szansę rozwoju wedle swoich możliwości. Wszelakie przejawy aktywności dziecka powinny, więc być zauważone przede wszystkim przez rodziców. Poprzez aktywne wprowadzenie rodziców w świat dziecka pomagamy dzieciom czuć się ważnymi, zauważonymi, pozwalamy dogłębniej zrozumieć świat ich uczuć, emocji.Głównym celem naszego spotkania jest zintegrowanie rodziców ze swoimi dziećmi, zaspokojenie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną, wdrażanie do aktywnego wypoczynku przez ruch, podniesienie wiary we własne siły, ukazanie wielkiej siły, jaką jest integracja, gdzie każdy uczy się od każdego, gdzie indywidualizm jednostek to wielkie” ja”, gdzie wspólnota to – „my”, gdzie głównym hasłem jest „być a nie mieć”.

Jolanta Arasimowicz

SCENARIUSZ OLIMPIADY