ZAKODOWANE PRZEDSZKOLAKI - I

MISTRZOWIE KODOWANIA

W ramach zadania publicznego dofinansowanego przez Gminę Łapy, które realizuje w Przedszkolu nr 2 Stowarzyszenie „Nasze Łapy - Twoja Przyszłość”  przedszkolaki z „dwójeczki promującej zdrowie” uczestniczą w popołudniowych zajęciach z kodowania.

Co to jest kodowanie? Inaczej programowanie – najprościej mówiąc - pisanie kodu, który pozwoli uzyskać określony efekt w działaniu np.: komputera. Programować można w każdym wieku, a nauka może być prosta i przyjemna. Przyjmuje się, że programowanie jest językiem przyszłości, z którym - podobnie jak z językiem angielskim - dzieci powinny oswajać się od najmłodszych lat.

I tak jest w Przedszkolu nr 2. Tu dzieci od 3 roku życia poznają tajniki kodowania. W projekcie bierze udział  9 grup przedszkolnych. Pierwsze zajęcia były bardzo kolorowe i polegały na budowaniu wieży z kubeczków według określonego wzoru – dzieci angażowane były do  myślenia logicznego - jak ustawić kubeczki i zbudować najwyższą wieżę. Ustawienie kubeczków zgodne było z podanymi warunkami i tworzyły szeregi rytmów. Przedszkolaki wykonywały także zadania z wykorzystaniem maty do kodowania, na której ustawiały kolorowe kubeczki według usłyszanego kodu. Kodowanie może nawiązywać do różnych tematów zajęć.

Grupa Muminków, na swoich zajęciach nie zapomniała o obchodach Święta Niepodległości i rozkodowała dużą flagę Polski układając kolorowe kartki zgodnie z podanymi współrzędnymi.

Oprócz wspaniałej zabawy dzieci na zajęciach rozwijają  umiejętność logicznego i algorytmicznego myślenia, planowania swoich działań, a także kreatywność i pomysłowość. Bardzo ważna jest także umiejętność współpracy i współdziałania  w grupie podczas poszukiwania rozwiązań postawionych problemów.

Stowarzyszenie „Nasze Łapy – Twoja Przyszłość”