PRZERWANY MARSZ....

PAMIĘTNIKI POKOLEŃ W PRZEDSZKOLU NR 2

Nasze najstarsze przedszkolaki w poniedziałek 9 września wzięły udział w akcji „Przerwany marsz …” organizowanej przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP. Jej ideą było symboliczne dokończenie przerwanego przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

W ramach realizacji akcji odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia pn. „Pamiętniki pokoleń”. Naszym gościem była Pani Irena Górecka, która w momencie wybuchu II wojny światowej była małym dzieckiem. Pani Irenka odpowiedziała na liczne pytania dzieci dotyczące tamtych czasów. Przedszkolaki dowiedziały się co wydarzyło się we wrześniu 1939r., jak wyglądała Polska, jak żyli ludzie, co jedli czy jak się ubierali. Z trudem przenieśliśmy się w świat, gdzie małe dzieci nie miały komórek, komputerów i swobodnego czasu na zabawę, a których codziennością była pomoc rodzicom w prowadzeniu domu, zdobywaniu pożywania, robieniu zakupów (w języku niemieckim) czy w opiece nad młodszym rodzeństwem. Przedszkolaki zrozumiały, że chodzenie do szkoły czy przedszkola to przywilej współczesnych czasów, w których widok czołgu jadącego po ulicy nie przyprawia o wzmożone bicie serca, a wywołuje zachwyt.

Punktem kulminacyjnym spotkania było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” dla uczczenia 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Bardzo dziękujemy Pani Irenie za ciekawą lekcję historii i udział w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród naszych przedszkolaków.

Małgorzata Piekutowska

Patrycja Maciejczuk