PRZEDSZKOLE BEZ ZABAWEK

PUDEŁKOWA INNOWACJA

Inspiracją do wprowadzenia tej innowacji w naszym przedszkolu była chęć zaoferowania dzieciom alternatywnych form zabawy i spędzania czasu wolnego. Stąd powstał projekt, który przewyższy w atrakcyjności telewizję czy komputer, a będzie równie interesujący. Projekt, który podejmie próbę zmiany niekorzystnych nawyków. Pobawiliśmy dzieci , w czasie dowolnych zabaw konwencjonalnych zabawek, uwolniliśmy ukryte pokłady kreatywności i twórczości. Zachęcaliśmy do współpracy, samodzielności, i dzięki temu dzieci uzyskały poczucie sprawstwa w codziennych aktywnościach.
Główna ideą programu był kompletny brak zabawek w przedszkolu przez ustalony odgórnie czas. Zaś, główną formą pracy z dziećmi było czuwanie nad bezpieczeństwem, dostarczanie odpowiednich materiałów i ewentualna pomoc z realizacji projektów, zainicjowanych przez dzieci. Ważnym aspektem było także, wspólne planowanie, jednak bez podsuwania gotowych rozwiązań. Najistotniejszym celem pracy jest pozwolenie dzieciom na działanie. Dzięki temu powstały bardzo ciekawe pomysły, instrumenty, domki, kartonowe komputery, rakiety roboty i inne.
Dlatego, dajmy dzieciom pole do kreatywnego rozwoju, nie tylko w przedszkolu ale i w domu…”Daj dziecku patyk, zamiast smartfona”…

Katarzyna Thomas