ZAPISY
Zapisując dziecko do przedszkola należy:
- zapoznać się z dokumentacją dotyczącą rekrutacji na dany rok szkolny: regulaminem rekrutacji, Uchwałą Rady Miejskiej dotyczącą ustalenia terminów rekrutacji w gminie Łapy, kryteriami I etapu rekrutacji, kryteriami II etapu rekrutacji
- pobrać wniosek zapisu dziecka do przedszkola w przedszkolu lub na stronie w zakładce REKRUTACJA wypełnić, podpisać i przynieść do placówki.
Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność podczas wypełniania wniosku. Wszelkie dane powinny być wyraźnie zapisane najlepiej drukowanymi literami i cyframi.
Pierwszego dnia do przedszkola należy przynieść:
worek,
kapcie (najlepiej na rzepy, koniecznie podpisane),
bieliznę na zmianę (małe dzieci),
Rozstanie z dzieckiem:
- Nie spiesz się, pomóż dziecku rozebrać się , pocałuj je i wyjdź
- Bądź spokojny i zdecydowany, twój niepokój może udzielić się dziecku.
- Powiedz dziecku kto i kiedy po niego przyjdzie, że nie zostanie w przedszkolu do nocy, że na pewno będzie odebrany.
- Pierwsze dni w przedszkolu wiążą się zwykle z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa, boi się tego, co go spotka i tego, że mama nie wróci.
- Przyjdź po dziecko punktualnie, dobrze jest przez pierwsze dni zabierać dziecko nieco wcześniej, np. po obiedzie lub zaraz po podwieczorku. Bardzo stresująca jest dla dziecka sytuacja gdy większość kolegów poszła już do domu.
- Chwalmy dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w nowej sytuacji
- Jeśli dziecko płakało, dajmy mu czas na zaakceptowanie nowej sytuacji. Okres adaptacji przebiega bardzo różnie, niektóre dzieci po pierwszym tygodniu są spokojne, inne dopiero po miesiącu zaczynają rozpaczać, kiedy zorientują się, że pewien etap w ich życiu skończył się bezpowrotnie, a ono wolałoby aby było jak dawniej.
- Pamiętaj, że nasz maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie, w jego życiu zaszła ogromna zmiana i potrzebuje czasu aby to zaakceptować.
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka pierwszych dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstanie będzie mniej bolesne.
- Jeśli choć raz, płacz dziecka będzie powodem zabrania go do domu, to dziecko szybko zrozumie, że w ten sposób może wszystko wymusić i wykorzysta naszą słabość
- Zawsze żegnaj i witaj się z dzieckiem z uśmiechem.
Czego nie należy robić:
- Straszyć dziecko przedszkolem.
- Posłać do przedszkola dziecko, które nigdy dotąd nie zostawało bez mamy.
- Zaglądać po pożegnaniu do sali, by sprawdzić, czy dziecko się bawi. Jeśli nasza pociecha to zauważy, resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro mama raz zajrzała, to może to jeszcze zrobić
- Dzwonić do przedszkola z pytaniem jak sobie radzi nasze dziecko. Telefon – to konieczność wyjścia z sali nauczycielki, a więc dodatkowy powód do niepokoju dla dziecka.
- Nie należy poddawać się!
Zanim dziecko pójdzie do przedszkola
Zazwyczaj dzieci osiągają tę dojrzałość między 3 a 4 rokiem życia. Zależy to od tempa ich indywidualnego rozwoju oraz doświadczeń. Zdarza się, że najbliższe osoby (tj.babcia,mama) swoim zachowaniem przeszkadzają dziecku w osiągnięciu tej dojrzałości.
- Dobrze znosi nieobecność mamy,
- Na spacerze nie trzyma się kurczowo za jej spódnicę, zna drogę do domu.
- Potrafi wykonać proste czynno